fbpx

Uvnitř jako venku: Originální pasivní dům dokonale propojený se zahradou0

Vizuální i praktické propojení domu s přilehlou zahradou je přáním snad každého, kdo plánuje či staví rodinný dům. V některých případech se to podaří natolik, že nemusí být na první pohled patrné, jste-li ještě uvnitř, nebo již stojíte venku.

Tento netradičně pojatý dům se nachází na předměstí australského Melbourne, kde vznikl v rámci renovace a rozšíření stávajícího domu. Návštěvám musí tento dům připadat jako architektonický žert, který jistě budí mnoho úsměvů. To zřejmě bylo také cílem jeho tvůrců Andrew Maynard Architects, kteří stojí za tímto podivným, záměrně neúplným projektem.

Reklama

Nová část vznikla jako přístavba v rámci renovace domu. (Zdroj: inhabitat.com)

Podlaha domu se v určitý moment přes terasu plynule změní v trávník obklopený otevřeným skeletem navazujícím svými tvary na linie samotného domu. Interiér je od venkovního prostoru oddělen skleněným dveřmi, po jejichž otevření se oba prostory jakoby neoddělitelně spojí. Venkovní část si hraje s představivostí pozorovatele a evokuje dojem novodobé umělé zříceniny.

Průhled do „nedokončené“ části domu z kuchyně. (Zdroj: inhabitat.com)

Nekonvenční stavba je ale zároveň navržena pro maximální energetickou efektivitu. Svým rozvržením v co největší míře využívá pasivních solárních zisků. K ochlazování domu v horkých dnech naopak napomáhá bílá barva celého domu. Domek je navíc pasivně ochlazován odpařováním pomocí rybníčku. Dům využívá také principů Trombeho stěny s dvojitým zasklením. Na střeše jsou instalovány solární panely.

Úzký rybníček pomáhá ochlazovat dům bez klimatizace. (Zdroj: inhabitat.com)

V zahradní části dům pokračuje pouze jako skelet. (Zdroj: inhabitat.com)

Vše působí jako jeden celek. (Zdroj: inhabitat.com)

Autor: Jarmila Bajerova