fbpx

Zateplení ploché střechy snadno a rychle?0

Máte dům s plochou střechou a rádi byste ji zateplili? Při zvažování nejvhodnějších možností jste ale už možná narazili na problém s uchycením tepelné izolace. Jak izolaci co nejlépe přichytit? Většinou bývá jediným řešením její přilepení. Jenže jak to provést, a ke všemu snadno a rychle?

Zateplení, ať už s dotací pro program Zelená úsporám nebo bez ní, to je jedna z častých starostí majitelů nemovitostí. A jako by nestačily problémy s financováním prováděných prací, často ještě nastupují problémy technické a technologické. Jedním z nich, a to ne zrovna málo častým, je uchycení tepelné izolace pro ploché střechy ke stávajícím vrstvám nebo konstrukcím. Často bývá jediným východiskem, jak to provést, lepení. Divíte se? Lepit na ploché střeše, je to vůbec možné? Je.

„Desky kašírovaných dílců Pascal Rapid mají rozměry 1×1 m či 1×2 m.“

Společnost Coleman dodává na tuzemský trh kašírované dílce Pascal Rapid. Dílec se skládá z desky pěnového polystyrenu určeného pro střechy (například typ EPS 100S, EPS 150 S apod.) a k němu pevně přichycené vrstvy hydroizolačního asfaltového pásu, který je přes dílec přetažen 80 mm na dvou stranách desky, aby mohlo dojít k bezpečnému spojení k vedlejším dílcům. Desky se vyrábí v rozměrech 1×1 m, 1×2 m nebo desky spádové 1×1 m.

Tepelná izolace plochých střech je s kašírovanými dílci Pascal Rapid snadná
Tepelná izolace plochých střech je s kašírovanými dílci Pascal Rapid snadná

Kašírované pásy tvoří hydroizolační vrstvu

Pásy, které jsou pevně přichyceny k dílci polyuretanovým lepidlem, se vybírají podle výsledného použití na střeše. Dílce s pády oxidovanými i modifikovanými SBS (SBS modifikace vylepšuje mechanické vlastnosti pásů a prodlužuje jejich životnost).

Nakašírované pásy tvoří první hydroizolační vrstvu, vždy je potřeba aplikovat ještě finální pás s posypem proti UV záření.

Přehled nakašírovaných pásů dílců Pascal Rapid

Název pásu
Typ asfaltu
Druh nosné vložky
Tloušťka pásu
PARABIT V 60 S 35
oxidovaný
skelná rohož 60 g/m2
3,5 mm
PARABITGLAS G 200 S 40
oxidovaný
skelná rohož 200 g/m2
4,0 mm
PARAELAST G S 35 – 25
modifikovaný SBS (-25 °C)
skelná rohož 200 g/m2
3,5 mm
PARAELAST G S 35 – 15
modifikovaný SBS (-15 °C)
skelná rohož 200 g/m2
3,5 mm
PARAELAST G S 40 – 25
modifikovaný SBS (-25 °C)
skelná rohož 200 g/m2
4,0 mm

Kašírované dílce: Vhodné pro nalepení na asfaltové pásy

A k čemu jsou tedy dílce nejvhodnější? Pro nalepení na stávající asfaltové pásy nebo jiný vhodný podklad. Pro tento účel jsou vhodná jak lepidla polyuretanová, tak asfaltová, která výrobce pro takové účely deklaruje. Úplně zapomeňte ale na lepidla, která se používají pro lepení polystyrenu na fasády.

Nezapomeňte, že lepit se dá pouze k pevnému a soudržnému podkladu, protože lepit k vrstvě pásu, která drží na střeše spíše silou vůle než kvalitou provedení, je docela zbytečné gesto.

Deska s nakašírovaným pásem
Deska s nakašírovaným pásem

Kašírované polystyreny lze mechanicky kotvit

Velikou výhodou těchto materiálů je to, že provádění často zvládne i investor sám. Jediné, co k tomu potřebuje ze sofistikovanějšího nářadí, je hořák pro spojení přesahů a váleček na přesahy, které si ale může zapůjčit.

Kašírované polystyreny opatřené pásem s vložkou ze skelné tkaniny (G) se dají i mechanicky kotvit. V tomto případě je nutné přes kotvy osadit záplaty rovněž z pásu G o velikosti 200×200 mm.

Spádový kašírovaný klín
Spádový kašírovaný klín

Záruky a výhody kašírovaných dílců Pascal Rapid

Výrobce kompletizovaných výrobků PASCAL RAPID poskytuje na uvedené výrobky materiálovou záruku od 2 do 10 let v závislosti na použitém typu polystyrenu a dle výběru nakašírovaného asfaltového pásu.

Podmínkou takto vysoké materiálové záruky je dodržet maximální lhůty expozice obnaženého nakašírovaného asfaltového pásu vůči kombinaci UV záření a vysokých teplot – tj. pokládku vrchního asfaltového pásu v létě (květen až září) do 21 dnů a v ostatních obdobích až do 60 dnů od pokládky kompletizovaných výrobků na střeše.

Zateplení dílci Pascal Rapid skýtá nejen ochranu před povětrností, ale i možnost vytvoření nebo zvýšení spádu střechy pomocí spádových dílců. Celkově lze tento systém označit za velmi dobrou volbu pro váš dům. V případě zájmu se můžete obrátit na bezplatné poradenství společnosti poradenství@coleman.cz.

Autor: Komerční sdělení