Jak vybrat tu správnou střešní krytinu pro váš dům? Podívejte se, jaké druhy střešních krytin jsou na českém trhu a jaké jsou jejich výhody a nevýhody!
Střecha je nedílnou součástí každého domu – chrání ho před zimou, horkem, deštěm i sněhem. Střešní krytina musí obstát za všech povětrnostních podmínek. „Každý zodpovědný investor by měl mít na zřeteli zejména funkčnost střešního pláště,“ říká Ivo Ušák ze společnosti Tegola vyrábějící střešní krytiny.
„Náklady na pořízení střešní krytiny tvoří zpravidla 30 % celkové ceny střechy.“
ReklamaJinak řečeno, střechu bychom měli vybírat tak, aby obstála za všech povětrnostních podmínek a poskytla domu dostatečnou ochranu. Při výběru střešní krytiny však zohledňujeme také další záležitosti: náklady, estetický vzhled střechy, materiál apod. Při výběru střešní krytiny je nutné také zohlednit technické parametry střechy, jako je například únosnost krovu, tvar střechy a její minimální spád (sklon).
SERIÁL: Střechy a střešní krytiny |
– Plochá střecha: Výhody a nevýhody – Šikmá střecha: Jak ji vybrat?– Zelená střecha: Zahrada i izolace– Došková střecha i na nové domy– Střecha pro pasivní dům |
„Dnes je možné pořídit střešní materiály různé kvality v různých cenových relacích,“ podotýká Ušák. „Při výběru střešní krytiny je třeba myslet na to, že životnost celé stavby je dána nejen kvalitou její základové a nosné konstrukce, ale také kvalitou střechy. Platí při tom, že náklady na pořízení střešní krytiny tvoří maximálně 30 % celkové ceny střechy.“
Pálená, nebo betonová střešní krytina?
Jedním z nejvyhledávanějších typů střešní krytiny pro šikmé střechy je betonová taška. „To, že je velké množství nových či rekonstruovaných střech pokryto betonovou krytinou, odráží skutečnost, že zákazník volí kvalitní materiál s dlouhou životností (100 let) a hlavně velmi příznivou cenou,“ vysvětluje Ing. Martin Urbanec, technický poradce KM Beta. „Dalším kriteriem je jistě i široký sortiment a dokonalost betonových doplňků střešního pláště, servis v podobě bezplatných výpočtů a poradenství a v neposlední řadě i třicetiletá záruka,“ doplňuje.
Jiná střešní krytina se hodí pro šikmé střechy, jiná pro ploché střechy. Zdroj: Thinkstockphotos.com
Klasikou, kterou najdeme na řadě šikmých střech, je také pálená střešní krytina. Ta se vyrábí z přírodních materiálů a díky současné technologii výroby si zachovává dlouhou životnost a vysokou kvalitu. Stálobarevnost tašek je zaručena povrchovou úpravou v podobě matné až pololesklé engoby nebo glazury. Pálená střešní krytina je o něco dražší než betonová.
Cenový přehled vybraných střešních krytin*
Vláknocementová krytina Cembrit | 398 Kč / m2 |
Plechová krytiny Lindab – falcová krytina | 584 Kč / m2 |
Betonová taška KM Beta | 350 Kč / m2 |
Pálená taška Tondach – Francouzská taška | 484 Kč / m2 |
Plastová střecha Eureko | 320 Kč / m2 |
Došková střecha ze slámy | 1 800 Kč / m2 |
*Ceny jsou pouze orientační a jsou uvedeny vč. DPH
Lehká střešní krytina
Kromě klasických střešních krytin se objevují na trhu také tzv. lehké střešní krytiny často používané na střechy s nízkým sklonem. Jejich použití je však možné i na šikmých střechách. Velkou výhodou lehkých střešních krytin je nízká hmotnost a rozsáhlé spektrum barev, tvarů i materiálů (v sortimentu najdete plechové, asfaltové, vláknocementové, plastové i břidlicové střešní krytiny).
Plechové střešní krytiny
Plechovou střešní krytinu si mnozí z nás vybavují jako nevzhlednou krytinu s odlupující se barvou a stopami po rzi. Dnes jsou tato negativa však překonána. Plechové střešní krytiny jsou vyráběny z žárově pozinkovaného plechu ze švédské oceli a vyžadují jen minimální údržbu. Tuto střešní krytinu je možné použít již na střechy se sklonem od 5°. Nevýhodou ovšem je poměrně vysoká pořizovací cena.
„Plechová střešní krytina Lindab Seamline je lehká a má hladký povrch ze silnějšího materiálu opatřeného větší vrstvou zinku a polyesteru. Tato krytina je velmi flexibilní, lze ji ohýbat a překládat, kopíruje všechny tvary a úhly střešních rovin. Díky tomu umožňuje architektům absolutní volnost použití,“ dodává Silvie Krutáková ze společnosti Lindab.
Cementovláknité střešní krytiny
Na českém trhu najdeme také cementovláknité krytiny vyrobené na bázi cementu, buničiny a umělých vláken. Oblíbenou krytinou je např. Česká šablona od společnosti Cembrit, která je k dostání v černé nebo grafitové barvě. „Zákazníci ji volí především kvůli designu a tradici,“ upřesňuje Jana Pekařová ze společnosti Cembrit.
Při výběru střešní krytiny bychom měli zohlednit únosnost krovu nebo tvar střechy. Zdroj: Thinkstockphotos.com
Asfaltové šindele
K zajímavým alternativám klasických střešních krytin patří bitumenové (asfaltové) šindele, jejichž základem je skelné vlákno potažené z obou stran asfaltovou hmotou. Ochrannou vrstvu tvoří drcená břidlice nebo keramický granulát. Šindele se vyrábějí v mnoha tvarových i barevných modifikacích a jsou cenově dostupné. Problémem asfaltových šindelů je tepelná nestálost a nižší životnost.
Plastová střešní krytina
Zastřešit dům je možné také plastovou krytinou. Jde o vysoce odolné materiály, které se vyrábějí buďto z nových nepoužitých plastů (PVC, polykarbonát), nebo z recyklovaných plastů. Plastová krytina propouštějící světlo je vhodným materiálem pro zastřešení pergol nebo zahradních altánů.
Zelená nebo došková střecha
Domy na bázi přírodních materiálů jsou dnes trendovou záležitostí. Střešní krytina z ekologického materiálu proto není výjimkou a je možné ji v podstatě zrealizovat na jakékoli stavbě. Většinou se jako základ používají slaměné či rákosové došky nebo dřevěné šindele.
Střechy z ekologických materiálů jsou alternativou klasických střešních krytin. Zdroj: Thinkstockphotos.com
Došková střecha patřila v minulosti k tradičním střešním krytinám, a i proto ji dnes máme spojenou spíše s historickými stavbami. Své místo si ale buduje také v moderním stavebnictví. Rákosové střechy splňují nejnáročnější technické požadavky a mají řadu výhod: mimo jiné fungují jako kvalitní a účinný tepelný i hlukový izolant, díky své tloušťce (30–40 cm) chrání před sluncem i deštěm. Nicméně negativem stále zůstává pořizovací cena, která je pětkrát vyšší než u klasické krytiny.
Nepříliš častou „ekologickou variantou“ střešní krytiny je zelená střecha, jejíž realizací je možné spojit příjemné s užitečným. Vegetační střecha funguje jako kvalitní izolant a dokáže dům ochránit před mechanickým poškozením a vnějšími vlivy. Kromě toho také zkrášluje okolní prostředí. Na druhou stranu ale vyžaduje určité technologické a statické standardy, s nimiž je nutné počítat v samém prvopočátku stavby.