fbpx

Ocelová střecha je vhodná pro lehké konstrukce dřevostaveb0

Hlavní výhodou střech z ocelového plechu je nízká hmotnost, a tedy i nižší nároky na konstrukci a únosnost krovu. Plechové střechy se používají jak u rekreačních staveb tak u rodinných domků pro trvalé bydlení.

Plechové střešní krytiny jsou až desetkrát lehčí než běžné pálené nebo betonové tašky. Například zatížení střešní konstrukce u ocelové krytiny Ruukki Classic na způsob falce je na jeden m2 přibližně pět kilogramů, zatímco u betonových nebo pálených tašek je to čtyřicet pět kilogramů a více.

Reklama

Střechy z ocelového plechu jsou oblíbené hlavně ve Skandinávii. (Foto: Ruukki)

V případě starších staveb a rekonstrukcí střech se staršími krovy je ocel s povrchovými úpravami optimálním řešením střechy, která vydrží bez větší údržby i padesát a více let. Domovem ocelových střech je především Skandinávie a její náročné klimatické podmínky, které daly vzniknout funkčním moderním střešním materiálům.

Největší výhodou plechových střech je nízká hmotnost krytiny. To klade menší nároky na konstrukci krovu. (Foto: Ruukki)

Ve Skandinávii, kde převládají přírodní materiály a dřevěné konstrukce domů, je ocelová krytina jednoznačně nejpoužívanější střešní materiál pro svou výdrž, nenáročnou údržbu, ale také pro její šetrnost k životnímu prostředí a design,“ říká Jan Hála z firmy Ruukki. „Seveřané si váží svého přírodního bohatství a uvažují ekologicky, také proto volí ocel jako zcela recyklovatelný a lehký materiál. Zatímco těžké pálené a betonové tašky pro jeden dům znamenají cestu jednoho plně naloženého kamionu, maloformátová krytina Ruukki Finnera pro jeden dům se vejde na jednu paletu.

Problémy ale někdy způsobuje silný vítr. Může totiž nekvalitně upevněnou plechovou krytinu snadno „odnést“. (Foto: Ruukki)

Výhodou ocelových střech na sezónně užívaných chatách a chalupách jsou funkční povrchové úpravy, díky kterým se na ní nedrží nečistoty, nerostou mechy a lišejníky a také se na střeše méně drží sníh. Naopak problémy může způsobit vítr. Nekvalitně provedená střechu totiž může silnější vychřice snadno strhnout.

Chalupy a ocelová střecha

  • Plechové krytiny jsou přibližně desetkrát lehčí než pálené nebo betonové tašky,
  • ocelová střecha je ideální řešení pro méně nosné a starší krovy chat a chalup,
  • moderní plechové střechy jsou esteticky stálé a bezúdržbové,
  • funkční povrchové úpravy chrání krytinu před UV zářením, zarůstáním a znečištěním,
  • ocelovou střechu lze snadno omývat a navíc odolá všem povětrnostním podmínkám,
  • pevné ocelové jádro odolá i zatížení nebo pádu menších stromů.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi