Zdědili jste dům se starou eternitovou střechou? Zkuste tuto krytinu plnou škodlivého azbestu nahradit recyklovanými plasty. Střešní krytina z recyklovaných plastů je trvanlivá, lehká a a překvapivě estetická. A nevýhody? Vyšší cena.
Plastové napodobeniny břidlicových či eternitových šablon rozhodně nemusí být levnou a nevzhlednou náhražkou. A například výměna eternitové střechy za zdravotně nezávadný materiál odpovídajících proporcí a tvarů je cestou k výraznému snížení nákladů. Můžete totiž použít původní bednění, krov ponese ještě menší zátěž než v případě původních eternitových šablon a nijak výrazně se nezmění ani vzhled domu. A když už, tak téměř jistě k lepšímu.
Recyklát z elektrokabelů
Eternit se dříve často používal jako střešní a štítová krytina v horských a podhorských oblastech, ale až do osmdesátých let minulého století vcelku běžně i u městských domů. Obsahuje však karcinogenní azbest. Pro opravy eternitových střech nebo jejich výměny na původní bednění je tedy třeba použít krytinu stejných tvarů a vlastností, ale bez azbestu. A jednou z možností jsou i „eternitové“ šablony z recyklovaných plastů.
ReklamaRecyklovaný plast je kvalitní a ekologickou náhradou problematického eternitu.
Firma Capacco například vyrábí krytinu s názvem Jesenická šablona z recyklovaných plastů ve tvaru a velikosti, odpovídajícím původní eternitové šabloně. K výrobě střešních krytin používá recyklát z elektrických kabelů.
Dalšími produkty Capacca jsou krytiny s návem Velká šablona a Šupina. Přestože první ze zmíněných krytin je alternativou k původním eternitovým šablonám, všechny tři typy svým probarvením a strukturou povrchu zároveň imitují přírodní břidlici.
Pro rekonstrukci i novostavbu
Zmíněné napodobeniny přírodní břidlice jsou rovněž jedním z důvodů, proč plastovým střešním krytinám věnovat pozornost. Přírodní břidlice je exkluzivní materiál. Břidlicová střecha je vskutku jedinečná, vyznačuje se charakteristickou barvou v několika základních odstínech, nenapodobitelnou strukturou povrchu a mnoha dobrými vlastnostmi. Díky vysoké hmostnosti břidlicových šablon je však poměrně náročná na únosnost konstrukce krovu. A je také drahá, metr čtvereční vás může stát i přes tisíc korun.
Přírodní břidlice jako střešní krytina |
Břidlice se začala používat především na přelomu 19. a 20. století v některých oblastech severních Čech a severní Moravy pro pokrývání střech, ale i štítů. Například v Jeseníkách se používala především štípaná břidlice. K oblibě ji předurčovala i malá nasákavost, umožňující budování střech s menším sklonem. Tehdy vycházel typ šablon (šupin) především z tvarů přírodního kamene, zatímco dnes se používá strojově štípaná břidlice, což umožňuje vyrobit šablony velmi přesných tvarů. Krytinové desky se vyrábějí z přírodní břidlice, obvykle s otvory pro hřebíky. Desky se používají pro krytinu i na obklad svislých stěn. Šablony jsou velmi pevné a odolné, lehčí než pálené i betonové tašky (25 až 30 kg na metr čtvereční). K jejich nevýhodám patří vysoká cena a náročná pokládka. |
Šablony z plastových replik přírodní břidlice tak představují zajímavý kompromis v ceně i náročnosti na kvalitu krovů. Plastové náhražky jsou navíc téměř k nerozeznání podobné skutečné břidlici a na výběr je hned několik typů a tvarů šablon, které vyhoví požadavkům majitele barokního domu, horské chalupy i předměstské novostavby.
Recyklovaný plast zdařile imituje vzhled břidlice (Obr: ADIS Tachov)
Imitaci břidlicové krytiny s názvem Tachovská břidla najdete v nabídce firmy ADIS Tachov. Výrobce u této krytiny poukazuje například na odolnost proti mechům a lišejníkům, ale zejména na výborné předpoklady pro boj s povětrnostními podmínkami. Krytina by měla dokázat úspěšně čelit slunci, dešti, krupobití, mrazu i prudkým výkyvům teplot. Proto je vhodná například do horského prostředí a pro stavby se zvýšenými nároky na odolnost vůči klimatu. Právě nestability mechanicko-fyzikálních vlastností plastových střech se však lidé někdy obávají. „Jestliže se Tachovská břidla správně položí, vydrží na věčné časy. Nekroutí se a nepraská. Stačí dodržet hlavní zásadu při pokládce – dostatečnou dilatační spáru. Na šabloně je zřetelně označena,“ vysvětluje Josef Šilha ze společnosti Adis Tachov.
Výhodou střešních krytin z recyklovaných plastů je dlouhá životnost a dobré mechanické vlastnosti. (Obr: ADIS Tachov)
Tachovská břidla se vyrábí v rozměru 400 x 400 milimetrů s povrchovou úpravou, která tlumí hluk větru i deště. Je odolná vůči vysokému zatížení, a zároveň nevyžaduje žádnou údržbu. K podbití se šablony připevňují měděnými šrouby, což je jednou z cest k vyšší odolnosti vůči povětrnostním vlivům.
Plastový Drdlíkův šindel
Společnost Regra Plast vyrábí plastové střešní krytiny Eureko z materiálů, získaných recyklací odpadních plastů z automobilového průmyslu. Výrobek se vyznačuje vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, na který Eureko poskytuje záruku třicet let. Eureko je imitací břidlice v podobě české šablony a německého čtverce a firma vyrábí také plastový Drdlíkův šindel. Ten je velmi zdařilou napodobeninou skutečného štípaného šindele a kompromis s „nepřírodním“ materiálem vyvažují i v jeho případě výhodné vlastnosti plastových krytin. Vyrábí se včetně úžlabí, nároží a hřebenáčů a umožňuje pokrytí rozmanitých tvarů střech. Lze ho využít nejen k pokrytí střech, ale i k obkladům a zateplení štítů či stěn.
Orientační ceny střešních krytin z recyklovaných plastů (platí pro základní střešní díly):
Capacco | 250 – 330 Kč/m2 |
Eureko | 375 – 590 Kč/m2 |
Tachovská břidla | 497 Kč/m2 (dopočítáno podle výrobcem uvedené spotřeby na m2) |
Úvodní foto: Eureko.cz