Vybrat dobře střešní krytinu není úplně jednoduché. Při rekonstrukci staré střechy se například vyplatí kromě pokrývače přizvat také statika, aby posoudil stav krovu.
Střecha, to je koruna pro váš dům. Ať už stavíte nový domov či plánujete rekonstrukci, výběr typu střechy či střešní krytiny je zásadním momentem. Když se povede, dokáže novostavbu i starší dům okrášlit a dodat mu to správné kouzlo. Nekvalitní střecha může naopak hodnotu jinak pěkného domu snížit. Vyplatí se tedy nenechat tento proces náhodě a pečlivě se na něj připravit. Kde ale začít?
Kterou krytinu vybrat? Záleží na sklonu střechy
Střešní krytina již na první pohled ovlivní vzhled vašeho domu. Materiálových i tvarových variant je dnes na trhu obrovské množství. Vybírat lze z pestré nabídky pálených či betonových tašek, zvolit můžete i břidlici, eternit, plechové, asfaltové či plastové střešní krytiny. Stále se používají i alternativní materiály jako je šindel, který známe z historických staveb.
ReklamaZásadní pro volbu střešní krytiny je sklon střechy. V technických materiálech výrobci uvádějí, pro jaký sklon střechy se daná krytina hodí a z toho je při výběru třeba vycházet. Například pálená střešní taška je doporučována pro šikmé střechy o sklonu zhruba 22° až 40°, betonové tašky se doporučují u střech se sklonem okolo 22°.
Pálená vs. betonová střešní taška
Pokud máte zálusk na tradiční skládanou střechu z tašek, možná rozmýšlíte, zda zvolit tradiční pálenou nebo její betonovou příbuznou. Jejich vlastnosti se částečně podobají. Pálená střešní taška se vyrábí v celé řadě barev a tvarů, vybere si z nich tedy i náročnější investor. Má dlouhou životnost, vyžaduje však pevnou kvalitní konstrukci krovu, která těžkou krytinu unese. „Pálené tašky stojí zpravidla od třiceti korun za kus. Na metr čtvereční ale spotřebujete víc pálených tašek než betonových,“ radí Martin Urbanec, technický poradce z firmy KM Beta.
Betonové střešní tašky taktéž vyžadují pevnou konstrukci krovu a mají rovněž dlouhou životnost. „I na horských šikmých střechách se z hlediska životnosti a spolehlivosti výborně uplatní betonová krytina. Je pevná, mrazuvzdorná a vyniká nízkou nasákavostí a vysokou únosností,“ říká odborník. Ceníková cena bez DPH u betonové střešní krytiny se pohybuje okolo 28 Kč za jeden kus tašky. To znamená, že za 1 m2 střechy při spotřebě 10 kusů na 1 m2 zaplatíte asi 280 Kč. Glazurované střešní tašky však mohou být dražší. Obecně lze počítat s cenou krytiny 200 – 500 Kč na m2 střechy.
Pestrý výběr barev krytin KMB Beta. Foto: KM Beta
Na trhu je zároveň velké množství krytin, které pálené a betonové tašky napodobují. Mnohdy u těchto materiálů ani na první pohled nepoznáte, že se nejedná o klasickou tašku. Jsou to například krytiny plastové nebo plechové. Jejich výhodou je nižší hmotnost a jsou často levnější. Pokud si na svůj krov nemůžete dovolit dát těžkou krytinu v podobě pálené nebo betonové tašky, jsou tyto alternativní materiály vhodnou alternativou.
Při rekonstrukci je důležité znát stav krovu
Pokud plánujete novou střechu pro svůj starší dům, důležitým kritériem pro výběr krytiny je aktuální stav stávajícího krovu a jeho únosnost. „Pokud jste třeba měli na střeše skládanou krytinu, ať už betonovou či pálenou tašku, a krov je stoprocentně v pořádku, tento typ krytiny můžete bez problémů použít znovu,“ uvádí Martin Urbanec z KM Beta.
Pokud si nejste stavem krovu jisti, poradit vám může zkušený pokrývač nebo tesař. Když měníte starou krytinu za novou, poradí vám zpravidla pokrývač. Pokud se jedná o složitější rekonstrukci nebo jsou patrné vady krovu, způsobené třeba zatékáním, obraťte se na projektanta nebo statika. Odborník vám zpracuje posudek krovu a navrhne jak začít s opravami. „Doporučuji také obrátit se na technické poradenství u výrobců krytin. Měli by vám poradit s výběrem vhodného typu a podat informace o zásadních detailech a prvcích, které jsou pro funkčnost střešního pláště nezbytně nutné,“ doplňuje Urbanec.
TÉMA: Nová střecha |
– Došky udrží teplo i v novostavbě– Jak dobře izolovat šikmou střechu– Zateplení střechy: jak na to |
Jak vybírat krytinu při rekonstrukci
Pokud jste při rekonstrukci zasahovali i do spádu střechy, je třeba tomu typ krytiny přizpůsobit. Výběr krytiny může ovlivnit i složitost a členitost střechy, ale také klimatické podmínky. Například do horských oblastí jsou pro skládané krytiny vhodnější jednoduché tvary střech. Platí, že čím složitější tvar, tím dražší jsou nutné úpravy střešního pláště. Třeba proti zatížení sněhem. Dalšími parametry jsou například životnost a s ní související záruka střešní krytiny. Důležité je i estetické hledisko, případně možnost dalších dodatečných úprav a oprav. V neposlední řadě je podstatná i pořizovací cena, která se u jednotlivých typů krytiny může výrazně lišit.
Cenu vám spočítá výrobce
Právě cena může finální rozhodování o volbě krytiny nejvíce ovlivnit. Cena u pálené či betonové tašky závisí na typu a povrchové úpravě. Díky řadě slevových akcí se ale dnes ceny za střešní tašky a doplňky velmi liší.
Pokud již máte vyhlédnutou krytinu, nebojte se oslovit přímo výrobce. Většina z nich je dnes schopna zdarma vypočítat, kolik tašek budete potřebovat. Dopředu si tedy můžete zjistit, kolik vaše střecha bude stát. Při výpočtech však do svých úvah nezapomeňte zahrnout i specifické prvky: krajové tašky, hřebenáče, větrací komínky a další materiál.
Pokud vás zajímá, kolik stojí samotné položení střechy, i tyto ceny jsou dnes velmi rozdílné. Liší se především podle místa stavby, typu krytiny, rozsahu prací a členitosti střechy, rozdíl je i v tom, jestli stavíte novostavbu nebo chystáte rekonstrukci. Podle odborníka se cena za práci pohybuje mezi 200 a 500 Kč/m2.
Hřebenová ucpávka Slunečnice. Foto: KM Beta
Nekvalitní střechou uniká až 15 % tepla
Výběr a položení krytiny ale není zdaleka jedinou záležitostí, která vás při budování střechy čeká. Zásadní součástí střechy je i tepelně izolační vrstva. Střecha totiž tvoří nejen ochrannou, z velké části však i tepelně izolační funkci. Nekvalitně izolovanou střechou vám může unikat až 15 procent tepla. S dobrou tepelnou izolací střechy lze bojovat proti únikům tepla v zimě, ale brání i přehřívání v letním období. Chrání tedy budovu před teplem i chladem. Zateplená střecha navíc u domu se šikmou střechou umožní využívat podkrovní prostory.
Pokud stavíte novou střechu anebo tu starou kompletně opravujete, provádí se zateplení střechy nad krokvemi. To je nejvýhodnější z hlediska tepelné izolace. V případě zateplení starších střech se izolační vrstva montuje pod krokve. Tento způsob je vcelku jednoduchý a finančně dostupný. Třetí varianta, tedy vkládání izolačního materiálu mezi krokve, se využívá v menší míře, protože vznikají tepelné mosty vlivem krokví. Jako izolační materiál se využívají minerální vlny, polystyren, zvolit lze ale i alternativní materiály jako je ovčí vlna či dokonce papír nebo sláma.