fbpx

Základní přehled stavebních materiálů0

Alternativní stavba

Alternativní stavba

Z alternativních staveb mají v ČR určitou šanci na uplatnění stavby z nepálené hlíny. Hlína má špatné tepelně izolační vlastnosti, proto je třeba použít sendvičové stěny, kde nosná část stěny je z nepálených cihel (zpravidla ve formě hrázděné konstrukce, protože zatím nejsou cihly z nepálené hlíny schváleny pro nosné konstrukce) a tepelnou ochranu zajišťuje vnější tepelná izolace. Jako hlavní výhoda použití nepálené hlíny se uvádí menší energetická náročnost při výrobě cihel a schopnost hlíny regulovat vlhkost vnitřního prostředí.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Alternativní tepelné izolace aneb nejen polystyren

Také stavění z balíků slámy by mohlo najít určité uplatnění. Výhodou slámy je přírodní původ (podobně jako u dřeva), dobré tepelně izolační vlastnosti, schopnost regulovat vlhkost (zvláště ve spojení s hliněnou omítkou) a to vše při nízké ceně. O tento materiál se proto zajímají hlavně environmentálně zaměření lidé. Nevýhodou je, že běžné balíky slámy (pokud nejsou speciálně vyrobené) nemají dostatečnou pevnost a stabilitu pro stavbu nosných stěn, proto se většinou používají jako výplň do dřevěné nosné konstrukce.

Použitím slámy ve stavbách se zabývá brněnská VERONICA a na jejich stránkách lze najít mnoho užitečných informací. V Hostětíně také vyzkoušeli stavbu malého zahradního domku, kde slaměné balíky tvoří nosnou konstrukci.

Reklama


Malý zahradní domek z balíků slámy. Zdroj: Veronica

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.