fbpx

V hlavní roli cement a dřevo0

Stále častěji se na stavbách a v architektuře uplatňují desky z moderních kompozitů cementu a dřeva. Jaké nabídnou vlastnosti a kde se dají dobře použít?

Kombinace betonu a dřeva není tak nelogická, jak by se mohlo na první pohled zdát. Cement jako pojivo a dřevěná složka jako plnivo a zpevnění spolu tvoří dokonalé a poměrně ekologické stavební materiály. Jedním z nejznámějších je Heraklith – desky na bázi cementu a dřevité vlny, které se už několik desítek let používají jako akustická a teplená izolace. Flexibilním materiálem s širokými možnostmi použití jsou pak cementotřískové desky Cetris. Oba materiály spojují i velmi zajímavé estetické aspekty použití. Lze je například použití jako vnější vrstvu provětrávaných fasád, z Cetrisu může být vytvořena například i netradiční koupelna.

Od podlahy po střechu

Desky vyrobené ze směsi dřeva a cementového pojiva Cetris jsou poměrně univerzálním materiálem s širokým spektrem využití. Vyrábí se lisováním dřevěných třísek, cementu a hydratačních přísad. Podle údajů výrobce obsahují 63 % dřeva, 25 % cementu, 10 % vody a 2 % hydratačních přísad. Jde o materiál zdravotně nezávadný a odolný proti působení vlhkosti.

Reklama

Cementotřískové desky na Nazeleno.cz:

Desky Cetris lze použít všude tam, kde už svými vlastnostmi nestačí běžný sádrokarton. Používají se hlavně pro konstrukci podlah, je možné je použít také na střechu nebo jako vnější část odvětrávané fasády. Velkou výhodou těchto desek je odolnost proti vlhkosti, nehořlavost a dobré akustické vlastnosti. Velmi často je možné se s tímto materiálem setkat na fasádách domů, v poslední době začíná více pronikat také do interiérů. Architekti přitom oceňují hlavně jeho strohou a neutrálně šedou estetiku i když je možné vybírat z několik barev a povrchových úprav.

Nejde o tepelný izolant. Naopak desky Cetris docela dobře vedou teplo a díky tomu jsou vhodné i pro podlahy s podlahovým vytápěním. Co se týká obrábění či dělení, s deskami se pracuje podobně jako se sádrokartonem – lze je dělit a opracovávat běžnými nástroji na dřevo. Ceny desek Cetris začínají na 190 Kč/m2 za desku Basic tloušťky 8 mm, za desku Cetris PLus s bílou povrchovou úpravou úpak zaplatíte 371 Kč/m2. K ceně je nutné připočítat ještě náklady na případné řezání (základní rozměr desek je 3350 x 1250 mm) a dopravu.

Heraklith – akustická izolace i dekorační desky

Stavebným materiálem s obdobným složením jako Cetris je také Heraklith. Na rozdíl od Cetrisu jde o materiál s velmi dlouhou tradicí – jeho historie sahá do třicátých let minulého století. Desky z Heraklithu se používaly jako akustická izolace – jejich aplikace najdeme je hlavně v tehdy progresivní funkcionalistické architektuře a to i přiznaně použité v interiérech. V současnosti se Heraklith velmi dobře uplatňuje nejen jako zvuková a teplená izolace, ale podobně jako Cetris i v pohledových aplikacích. Jeho struktura dodává interiérům poměrně industriální vzhled, desky jsou však zároveň na pohled příjemné a působí dojmem měkkosti. Právě toho využili architekti při návrhu interiéru domu na fotografii níže.

Desky z Heraklithu mohou být esteticky působivou součástí moderních interiérů. Na obrázku je dům „Květináč“ v Jokohamě od architektonického studia no. 555. (Foto: no. 555)

Na rozdíl od Cetrisu jde o kombinaci dřevité vlny a cementu. Až 50 cm dlouhá dřevěná vlákna jsou spojena cementovým pojivem. Materiál má tedy hrubší strukturu a odlišné vlastnosti. Jde o tepelný izolant (λ = 0,070 W/mK), i když v základním provedení s 15mm tloušťkou se s Heraklithem počítá hlavně jako s akustickou izolací. Desky je možné použít jako součást sendvičových stěn či provětrávaných fasád. Cena Heraklithových desek začíná na 242 Kč za m2 za desku o tloušťce 15 mm. Desky se dodávají v rozměrech 500 x 2000 mm. Desky mohou být dodány také v barevné variantě (16 odstínů podle stupnice RAL), v takovém případě zaplatíte ještě cca 50 Kč/m2 navíc.

Možnosti použití desek z Heraklithu:

  • Akustická izolace
  • Požární izolace
  • Zateplení domů
  • Provětrávané fasády
  • Interiéry rodinných domů i společenských prostor

Heraklith lze přiznaně použít také na fasádě domu. Díky struktuře povrchu desek se fasáda budovy mění podle denního světla. (Foto: Knauf Insulation)

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi