fbpx

Hlína – krásný, zdravý a (někdy) levný stavební materiál0

Jak využít nepálenou hlínu při stavbě či rekonstrukci domu? Nabízí hliněné stavební materiály nějaké výhody? Jaké produkty jsou k dispozici, kam je použít a jaké jsou jejich vlastnosti?

Nepálená hlína patřila u nás po staletí k nejpoužívanějším stavebním materiálům. Byla vždy k dispozici v bezprostředním okolí domu a poměrně snadno se zpracovávala. Nyní se však stále více ukazuje, že hlína pro naše předky zdaleka nepředstavovala „z nouze ctnost“. Pozitivní vlastnosti hlíny v interiéru v současnosti znovu objevujeme a možná se i divíme, jak jsme na „obyčejnou“ hlínu mohli během pár desetiletí tak snadno zapomenout.

Hlína má v každé lokalitě specifické vlastnosti a barvu. (Foto: thinkstockphotos.com)

Hlína je oblíbená v přírodním či ekologickém stavitelství, najdou se i nadšenci, kteří pro hlínu naleznou uplatnění třeba i v panelovém domě (více v článku zde). Do stávajících staveb lze snadno zakomponovat hliněnou omítku, kterou je možné aplikovat jako finální vrstvu i na dosavadní běžnou omítku. Hliněné omítky jsou přirozeně estetické a není nutné je opatřovat malířským nátěrem. Pokud však přece chcete stěny v jiných barvách, k dispozici jsou speciální hliněné malířské barvy v mnoha odstínech. Jestliže teprve stavíte nebo plánujete stavbu, potom se nabízí možnost použít nepálené cihly pro výplně příček, na které se následně aplikují hliněné omítky.

Reklama

Jaké výhody přináší nepálená hlína v interiéru?

Hlavní výhodou hliněných materiálů je schopnost regulace vlhkosti v obytných prostorách. Stabilní vlhkost vytváří příjemné klima, které vyhovuje i alergikům. Hlína je schopna rychle pojmout zvýšenou vlhkost, kterou po jejím poklesu vrací zpět do místnosti. Hlína je navíc místně dostupným, ekologickým a zdravotně nezávadným materiálem.

Přiznaná hliněná omítka vypadá velice dekorativně. (Foto: picas.cz, Michal Navrátil)

Přehled stavebních materiálů z nepálené hlíny

Cihly z nepálené hlíny a hliněná zdící malta

Hliněné cihly se v současnosti používají téměř výhradně pro nenosné prvky staveb,  nejčastěji se uplatňují pro interiérové příčky, které se vyzdívají s pomocí hliněné malty podobným způsobem jako při použití pálených cihel. Zdící hliněná malta však vysychá pomaleji než cementová, čemuž je nutné přizpůsobit rychlost výstavby a postupovat pomaleji. Další možnost použití nepálených cihel představují akumulační stěny, obezdívky apod.

Cihly plné (v různých rozměrech včetně klasického 290x140x65mm, ceny se pohybují přibližně od 15 do 40 Kč/ks)

Cihly děrované (pro příčky a akumulační zdivo, např. Heluz Nature Energy 250x120x240 mm, lehčená pískem, cca 60 Kč/ks)

Některé typy nepálených cihel mohou sloužit jako finální pohledová vrstva. (Foto: picas.cz, Michal Navrátil)

Hliněné omítky: Hrubé, jemné, dekorativní

Pro zdi postavené z nepálených cihel by měly být hliněné omítky samozřejmostí, použití jiných typů omítek by znamenalo eliminaci příznivých vlastností nepáleného hliněného materiálu. Hliněné omítky lze však aplikovat i na stávající běžné omítky a zlepšit tak výsledné klima v interiéru. K dispozici jsou hrubé i jemné omítky, speciálních barevných a strukturálních efektů lze dosáhnout s hliněnými dekorativními omítkami. Dekorativní omítky mohou obsahovat různé příměsi jako např. kousky bylin. Za pytel suché směsi např. hrubá omítka s přísadou řezanky Picas zaplatíte asi 350 Kč/40 kg. U speciálních dekorativních omítek se připravte na ceny až několikanásobně vyšší.

Struktura omítky obsahující řezanou slámu. (Foto: picas.cz, Michal Navrátil)

Hliněné barvy

Hliněné barvy jsou určeny pro povrchovou úpravu hliněných omítek, které ale můžete nechat bez jakéhokoli nátěru. Hliněné barvy nebo přesněji hliněné nátěrové omítky je ale možné použít jako malířskou barvu i na jiné podklady než hliněné. Desetikilový kbelík hliněné barvy ProCrea pořídíte přibližně za 2700 Kč a vystačí na 55 až 85 m2 plochy.

Hliněné panely

Hliněné panely se přímo šroubují k podkladu, jsou tedy vhodné pro opláštění stropů, šikmých podhledů, ale také příček nebo předstěn. K dostání jsou panely o tloušťce 14 až 50 mm. Po montáži, která je velmi rychlá, se opatří hliněnou omítkou. Hliněný panel o rozměru 1,25×0,625 m o tloušťce 22 mm pořídíte asi za 600 Kč.

Výroba cihel – probíhá sušení. (Foto: picas.cz, Michal Navrátil)

Kam se hlína nehodí? Dlouhodobé působení vody je problém

U hliněných materiálů je potřeba počítat s nižší odolností vůči dlouhodobému působení vody. Hliněné materiály jsou sice vhodné i do koupelny, v těsné blízkosti vany či ve sprchovém koutě by se však hlína rychle smyla. Stejně tak použití v exteriéru je u většiny výrobků z nepálené hlíny omezené.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi