fbpx

Stavba příček ze sádrokartonu svépomocí – krok za krokem0

Michal koupil byt 3+kk v původním stavu a rozhodl se realizovat celou rekonstrukci svépomocí. Vyboural všechny vnitřní příčky a postavil je znovu ze sádrokartonu. Podívejte se, jak vše vznikalo krok za krokem.

Bourání

Pro demontáž příček bylo nutné odpojení elektřiny. Začalo se bouráním dostavěné místnůstky v pokoji z pórobetonu. Překvapením byla snadnost bouracích prací – jenom si navrtat otvor pro pilu a pak už se do pórobetonu řezalo jako do perníku. Bourání ostatních příček bylo podobně jednoduché. Stačilo si najít pouze dostatečnou spáru, aby se za desku vešlo páčidlo, a zabrat. Další části po odstranění desek odpadly samy, nebo stačilo chytit a zabrat, a bylo po příčkách.

Vyklízecí práce

Vzhledem k rychlosti bourání majitel zaslal během víkendu poptávku na přistavení kontejneru, čemuž předcházelo zažádání na městském úřadě o svolení se záborem městského pozemku v okolí domu. To proběhlo zcela bez problému. Po jednom telefonátu a odeslání e-mailu s informacemi. Za přistavení, manipulaci s kontejnerem a uložení odpadu na skládce zaplatil celkem necelé 3 500 Kč.

Reklama

Montáž sádrokartonových příček

Po vybourání starých zdí a úklidu bytu přišla na řadu montáž sádrokartonových příček.

Montáž konstrukce příček a předstěn z ocelových UW a CW profilů.

Než bylo možné zaklopení předstěn a příček z druhé strany, bylo nutné do stěn roztáhnout elektrické rozvody a v případě koupelny, záchodu a kuchyně i vodní a odpadní trubky. Kompletní instalace elektrických rozvodů trvala asi 3 dny, včetně vyvrtání krabic pro budoucí vypínače, zásuvky a uchycení rozvaděče k nové předstěně. Aby nedocházelo k poškození kabelu na profilech sádrokartonu, byly instalovány do takových míst plastové chráničky.

S odpadními rozvody byla jiná práce, díky dnešnímu sortimentu HT trubek vypadala konstrukce odpadních rozvodů jako dětská skládačka. Celá instalace rozvodů zabrala jeden den, i díky kotvení trubek do podlahy nebo případně profilů sádrokartonu. Vodovodní potrubí obnášelo asi jeden a půl dne práce, včetně výměny přívodních kohoutů.

Aplikace izolace z minerální vaty a opláštění příčky z druhé stany. Obě strany příček byly opláštěny vysokopevnostní sádrokartonovou deskou Habito. Bylo tak dosaženo potřebných akustických parametrů a vysoké únosnosti příček.

Podél obvodových zdí byly instalovány sádrokartonové předstěny z desek Habito. Ty měly trojí účel:

  1. Tepelná a zvuková izolace,
  2. vyšší únosnost stěny,
  3. dosažení dokonale hladkého povrchu stěn.

Postřehy a tipy stavebníka:

  • Postup montáže hodnotím kladně, jednoduchá montáž, podle brožury Sádrokarton zvládneme sami od společnosti RIGIPS to šlo snadno.
  • Profily jsem namontoval za 1 víkend a opláštění jsem měl za další 1 víkend – bylo to s přestávkami, dá se to všechno v pohodě zvládnout za 1 celý víkend.
  • Tip na zjednodušení práce, na který jsem přišel praxí, je to, že příště si vymyslím půdorys tak, aby vycházel na rozměry desek 🙂

 

Tmelení a malování

Zkušenosti stavebníka:

  • Vytmelit spáry u podlahy a stropu byl minimální problém. Ovšem, když se dostalo na tmelení mezi deskami, začala se projevovat moje nelibost k mokrým procesům. Takže nakonec jsem nechal další tmelení, a bohužel i nutné broušení, zkušenějšímu otci.
  • Do rohu použité výztužné pásky NO-COAT (EasyFlex Pro) hodnotím hodně dobře, výsledek je perfektní a i její aplikace je jednoduchá. Po prvním tmelení jsem byl překvapen spotřebou tmelu. Naštěstí na druhé tmelení bylo v celém bytě potřeba pouze 25 kg tmelu, obdobně jako finálního tmelu, který byl odhadován na 15 kg (kupoval jsem radši 20 kg).
  • Když bylo vytmeleno i po třetí, tak nebránilo nic rozjezdu válečku s barvou. Ve všech místnostech jsem volil bílou barvu.

Konečný stav před zařízením bytu:

Celková doba rekonstrukce: 2 týdny
Počet lidí: 2
Náklady na materiál: 86 000 Kč

Zdroj: Rigips

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi