fbpx

Rekuperace v praxi: Vypořádá se s vlhkostí v domě?0

O rekuperaci se hodně mluví a píše. Jak ale toto moderní zařízení funguje v praxi rodinného domu? Dokáže skutečně efektivně větrat, odstranit vlhkost a plíseň v bytě? Jak je to s úsporou tepla? Na praktické zkušenosti jsme se zeptali majitele rekuperačního zařízení.

Vzduch je pro každého člověka nepostradatelný. Pokud vás trápí bolesti hlavy, jste malátní, málo výkonní nebo trpíte na chřipky a alergie, příčina může být právě v nedostatku vzduchu. Bez vzduchu se neobejdou ani stavby – pokud ho mají málo, drží se v nich vlhkost a následně vznikají plísně.

„Majitele rekuperačního zařízení motivovala k jeho koupi nutnost odstranit vlhkost a plíseň v domě.“

Častým větráním, kterým se snažíme do domu přivést dostatek vzduchu, se ale ztrácí teplo, což může znatelně zvýšit účet za energie. Řešením problému je řízené větrání s rekuperací, které zajistí dostatek čistého vzduchu a díky zpětnému zisku tepla z odpadního vzduchu ušetří peníze za energie.

Rekuperace v praxi rodinného domu

Firma ThermWet s.r.o. vyrábí a dodává do novostaveb i rekonstruovaných domů systém samočinného větrání s rekuperací. Nezabývejme se ale obecnými výhodami rekuperace. Důležité je, jak takové zařízení funguje v praxi a zda si skutečně dokáže poradit s vlhkostí v bytě.

Na praktické zkušenosti s rekuperačním zařízením jsme se zeptali rodiny Šimkových, která vlastní stavbu z betonového sendviče o podlahové ploše 180 m2. Dům se nachází v obci Kyšice na Plzeňsku a byl postaven v roce 2007.


Nedostatek vzduchu v domě a nadměrná vlhkost způsobují nemalé problémy

  • Jaká byla vaše hlavní motivace pro pořízení rekuperace?

Potřebovali jsme v domě odstranit vlhkost a plíseň, která se vytvořila v místech, kde při snížené teplotě kondenzovala voda (silikonové těsnění na spodní straně oken, několik rohů místností v podkroví).

  • Podnikl jste pro odstranění vlhkosti i nějaká další opatření?

Ne, žádné další opatření nebylo nutné přijímat – rekuperace problém rychle a beze zbytku odstranila.

  • Zaznamenal jste úsporu nákladů na topení? Měla pro vaši rodinu rekuperace i finanční přínos?

Analýzu nákladů jsme si nedělali. Jednoduché porovnání není možné, protože v průběhu doby se měnila cena jednotlivých vstupů (elektřina, plyn) a byl rozdílný i průběh zimy oproti minulému roku. V zásadě lze ale říci, že náklady na vytápění se nezměnily (tedy oproti očekávání při studenější zimě a stoupající ceně energií nenarostly).

  • Měříte-li vlhkost vlhkoměrem, na jaké hodnoty jste se v zimě dostal?

Neděláme exaktní měření, ale výsledky jsou zjevné i bez měření. (Pozn. ThermWet: jiní zákazníci uvádějí stabilizaci vlhkosti mezi 40–60 % – obvykle měřeno na běžných domácích meteostanicích.)

  • Myslíte si, že má rekuperace větší přínos z hlediska úspor energie, nebo je podstatně přínosnější z hlediska hygieny vzduchu v domě?

Pro nás je primární přínos z pohledu hygieny vzduchu v domě. Úspora energie je pro nás méně důležitá.

  • Měl jste i jiné nabídky, když jste zvažoval koupi rekuperace? Pokud ano, proč jste si vybral ThermWet?

Ano, měli jsme i jiné nabídky. Rozhodující pro nás byl profesionální a vstřícný přístup pracovníků ThermWetu.


Kvalitní utěsnění oken zamezí úniku tepla, ale také zabraňuje přístupu vzduchu do domu. Pro udržení hygienického prostředí je proto vhodné používat rekuperační zařízení

  • Jaký používáte typ řízení? Doporučení k ovládání rekuperace..

Nevím – není to podstatné, tak už jsem to dávno zapomněl. Důležité je, že vše funguje, jak očekávám. (Pozn. ThermWet: zákazník má  na výběr ze čtyřech typů řízení od nejjednoduššího manuálního ovládání potenciometrem, po roční programátor. Pan Šimek má typ  ABB ACS55- frekvenční měnič s plynulou regulací, potenciometr ACS 50 POT.)

  • Je pro vás snadné vyměnit filtr?

Ano – je to jednoduché. (Pozn. ThermWet: zákazník mění filtry podle potřeby cca 6 x za rok, na výběr jsou filtry prachové ve třídě G3,4, nebo i pylové F5,7.)

  • Jak jste spokojen s provozem? Není například rekuperace slyšet?

Provoz je automatický, vše funguje dle očekávání. Pokud aktivuji 100% výkon, je v podkroví slyšet pouze tiché vrčení větráků. To je ale asi dáno tím, že mezi půdou (místem instalace) a podkrovními místnostmi není žádná hluková izolace (strop podkroví je tvořen sádrokartónem, 15 cm tepelnou izolací a 2,6 cm vrstvou palubek)

  • Kdybyste měl rekuperaci ThermWet doporučit, jaký parametr vás oslovil nejvíce?

Nabídku jsme hodnotili jako celek.

Děkujeme za sdělení vlastní zkušenosti…
Větrejte úsporně i Vy!

Autor: Komerční sdělení