Každý člověk i stavba ke svému životu potřebuje vzduch. Jak větrat v zatepleném domě a nepřicházet v zimě o drahé teplo? Řešení dilematu teplo-vzduch naštěstí existuje. Úsporné a dostatečné větrání zajistí kvalitní rekuperace! Zajímá vás více informací o rekuperaci? Zeptejte se odborníků z ThermWet.
Izolace, zateplování budov nebo výměna oken s sebou přináší otázku, jak v kvalitně utěsněných objektech větrat. V perfektně izolovaných objektech sice uspoříme energii, může nám ale chybět čerstvý vzduch, který je pro zdraví člověka nezbytný. Nedostatek čerstvého vzduchu se přitom nepodepisuje pouze na lidském zdraví, ale může se negativně promítnout i do stavu budovy.
„Účinnost rekuperačních jednotek se pohybuje okolo 80 %.“
Jak poznáme, že v domě není něco v pořádku? Nedostatek vzduchu způsobuje nárůst vlhkosti uvnitř stavby, která se nejčastěji projevuje jako kondenzace na oknech, případně se objevují plísně v místech tepelných mostů. Mnoho lidí vlhkost v bytě nevnímá jako škodlivou a považují ji za normální. V teple a vlhku ale bují nejrůznější mikrobi, plísně nebo roztoči, tedy alergeny. Pokud nám vlhkost v bytě nebo domě vadí, většinou se snažíme co nejvíce větrat: ventilačku máme otevřenou třeba celý den nebo se snažíme rychle vyvětrat před tím, než přijde návštěva. Takové nárazové větrání s sebou však nese nepříjemné důsledky, jako je například kolísání teplot nebo únik draze zaplaceného tepla.
Okno postižené plísní v domě, který má nedostatek vzduchu. Zdroj: ThermWet
Obyčejné větrání je nedostačující
Tzv. škvírové větrání (mikrovetilace), je v dnešních utěsněných domech nedostačující. Navíc se znovu dostáváme o krok zpět: aby nám bylo teplo, vyměnili jsme netěsná stará okna za drahá těsná, a nyní zase otáčíme kličkami do mezipoloh, abychom mohli dýchat a zajistili jsme dostatek čerstvého vzduchu v bytě.
Nedostatek vzduchu a zvýšená vlhkost se totiž neprojevuje jen viditelnými příznaky, jako je zmiňovaná plíseň, ale i zvýšenou únavou, bolestí hlavy, pocity nevyspání atd. To vše snižuje naši výkonnost a odolnost. Zajistit dostatečnou výměnu vzduchu s přihlédnutím k ekonomice provozu (a minimálním tepelným ztrátám), je ale značně obtížné. Navíc těžký a vydýchaný vzduch rozpozná většinou až nově příchozí. Doporučené větrání každou hodinu po dobu 2 – 15 minut, je při větším množství oken v domě práce téměř na plný úvazek. Otevřené ventilačky a okna pak zase lákají zloděje a navíc jimi vniká do bytu i hluk, prach, v létě hmyz, alergeny a uniká jimi nehospodárně teplo.
Řešení? Rekuperace tepla!
Rekuperace je využívána hlavně v průmyslu. Jedná se o předání teploty z jednoho média druhému. V případě rodinných domů jde o to, že vzduch teplý, vydýchaný, nasycený párou a toxiny (běžný provoz v domě, výpary z bytového zařízení, radon), který odchází ven z objektu, předá své teplo přes stěnu výměníku vzduchu studenému, čerstvému, který je přes filtr nasáván do objektu. V praxi to pak znamená, že do bytu nepřichází jako při větrání okny studený vzduch, ale vzduch předehřátý. Účinnost rekuperačních jednotek se pohybuje okolo 80 %. Při správném větrání pomocí rekuperace je tedy možné ušetřit za vytápění tisíce korun ročně. Navíc bez obsluhy a jednoduše.
Ekonomický i zdravotní přínos rekuperace je tedy jednoznačný. Existují však i nějaká rizika spojená s používáním rekuperace?
Přinášíme nejčastější dotazy zákazníků firmy ThermWet s.r.o., která se zabývá rekuperací vzduchu a tepla a výrobou kondenzačních rekuperátorů:
Co se stane, když vypnou elektrický proud? Neudusíme se?
V každém domě je kapacita vzduchu taková, že nějakou dobu trvá, než si povšimnete, že je vzduch „vydýchaný a těžký“. Pak stačí vyvětrat otevřením oken. V České republice se nestává, že by proud neběžel několik dní, spíše je to v řádu minut až hodin a to ani nepocítíte.
Nová utěsněná okna dobře izolují. Zdroj: ThermWet
Když rekuperace odčerpává i vodní páry, nemůže dojít k nepřiměřenému vysušování vzduchu uvnitř domu?
Řízené větrání s rekuperací stabilizuje vlhkostní poměry v objektu. Každý dům i jeho obyvatelé jsou jiní a proto je nutné každý systém vyladit. To je možné za pomoci nejrůznějších zvlhčovačů vzduchu, podle potřeby lze přidat nebo ubrat květiny, nastavit větrání na vyšší nebo nižší výkon atd.
Běžný provoz domácnosti generuje denně i 10 litrů vody. Zpravidla je tedy spíše problém, jak vodu z bytu odvést, než vysušování bytu. V zimě však mohou nastat dva jevy, které někdy vyžadují byt více zvlhčovat. Schopnost vzduchu jímat odpařenou vodu se mění v závislosti na teplotě: se stoupající teplotou schopnost vzduchu absorbovat páru stoupá, se snižováním teploty naopak klesá. V zimě je tedy venkovní vzduch sušší, než v létě, kdy je schopnost vzduchu jímat vodní páru větší. Ohřátím vzduchu se zvýší jeho schopnost jímat vodu. Voda se snaží najít rovnovážný stav a začne se odpařovat z vysoušeného materiálu. V okamžiku, kdy je dosaženo rovnováhy (nasycení vzduchu vodními parami), se odpařování zastaví. Nyní je ovšem třeba vodu, resp. vlhkost obsaženou ve vzduchu, odstranit. To se stane například vyvětráním. Zajímavé je, že na odpaření 1 l vody spotřebujeme 538 kcal energie. Po zkondenzování ve výměníku se toto teplo uvolní a vylepší účinnost rekuperace.
Druhý faktor způsobující vysušování je topení. Obecně platí, že nižší teplota v interiéru bude způsobovat menší odpar. Bude tedy vhodnější použít spíše nízkoteplotní topení a dobře zateplené stěny s kvalitními okny. Naši zákazníci si pochvalují, že problém s nadměrnou vlhkostí (např. po výměně oken) vyřešili. Plísně zmizely, relativní vlhkost se stabilizovala.
Co když zapomenu vyměnit filtr?
Filtr se mění jednou za cca 2 měsíce. Pokud nedojde ke kontrole a případné výměně, pak se sníží účinnost filtrace, zvýší se namáhání ventilátorů a dojde ke snížení výkonu rekuperace. Doporučujeme alespoň jednou za čtvrt roku filtr překontrolovat.
Zeptejte se i Vy odborníků z firmy ThermWet!
Více informací o rekuperaci najdete na těchto webových stránkách: