Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

    

Důvody, proč si pořídit řízené větrání s rekuperací tepla

Moderní konstrukce rodinných domů s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi mají mnoho předností. Nové domy netrpí ztrátami tepla, které způsobuje protahování kolem oken, dveří a střešních konstrukcí a tím šetří majiteli náklady na vytápění. Negativním důsledkem je ale omezená přirozená výměna vzduchu. Víme, jak ji řešit!

17. 06. 2009 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Moderní konstrukce rodinných domů s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi mají mnoho předností. Nové domy netrpí ztrátami tepla, které způsobuje protahování kolem oken, dveří a střešních konstrukcí a tím šetří majiteli náklady na vytápění. Negativním důsledkem je ale omezená přirozená výměna vzduchu. Víme, jak ji řešit!

Vzdušná vlhkost z pobytu osob, mytí, sprchování, vaření a praní zůstává v domě. Čtyřčlenná rodina vyprodukuje v průměru 14 litrů vzdušné vlhkosti za jeden den.  Problémem je i tvorba plísní, které ničí zařízení domu a jejichž spóry a uvolňující se části jsou (kvůli své agresivitě) příčinou alergických onemocnění i jinak odolných lidí a jsou nebezpečné zejména pro malé děti. Následkem je únava, bolesti hlavy, ztráta koncentrace, pocit nepohody, zdravotní potíže.

„Čtyřčlenná rodina vyprodukuje v průměru 14 litrů vzdušné vlhkosti za jeden den.“

Řešení dnes ale existuje – je jím řízené větrání se zpětným ziskem tepla.

Řízené větrání potřebuje rozvody

Stavba na něj musí být samozřejmě připravena a vybavena rozvody větracího vzduchu, do kterých lze zapojit i dnes obvyklé větrání koupelen a toalet. Naopak nesmí do něj být zapojeny kuchyňské digestoře, neboť vzduch z nich obsahuje mastné nečistoty, které mohou větrací zařízení zanášet a podle konstrukce i zničit. Větrání kuchyní a přívod vzduchu k plynovým spotřebičům musí být proto proveden zvlášť. Za těchto okolností pak lze využít několika metod a přístrojů pro větrání a zpětný zisk tepla.

Centrální ventilační jednotka s rekuperací tepla 303 Integral
Centrální ventilační jednotka s rekuperací tepla 303 Integral

Nejjednodušším způsobem je použití křížového výměníku, kterým předehříváme nasávaný vzduch vzduchem vyfukovaným. Příkladem jsou přístroje LWZ 170 a LWZ 270 firmy Stiebel Eltron. Vysoce účinný výměník umožňuje získat až 90 % tepla z větracího vzduchu. Přístroj je vybaven i speciálními pylovými a prachovými filtry, takže současně zlepšuje kvalitu vzduchu v domě a snižuje prašnost. Jeho provoz je velmi tichý, může být proto v provozu i v noci. Větrání domu tak může být nepřetržité s přesně stanovenou výměnou vzduchu v jednotlivých prostorách.

Místo výměníku tepelné čerpadlo!

Další možností je nahradit křížový výměník tepelným čerpadlem. Příkladem jsou přístroje LWA 203 a LWA 203 SOL, které jsou ideálním řešením pro byty a domy s tepelnou ztrátou do cca 4 kW. Nasávaný vzduch je veden na výparník tepelného čerpadla o topném výkonu 1,5 kW. V dolní části skříně je nepřímo vyhřívaný zásobník teplé užitkové vody o objemu 300l, vytápěný tepelným čerpadlem. Teplo z větracího vzduchu je tak převedeno do teplé užitkové vody nebo do vody k vytápění.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda WPL , vnitřní provedení s kompaktní jednotkou WPIC
Tepelné čerpadlo vzduch/voda WPL , vnitřní provedení s kompaktní jednotkou WPIC

Systém tak zajistí vysoce hospodárné zásobování rodinného domu teplem, teplou vodou a účinnou výměnu vzduchu. Přitom úloha větrání je primární. Pouze energie větracího vzduchu nemusí pro ohřev vody a vytápění stačit. V přístroji jsou proto 2 elektrická topná tělesa: jedno pro dohřev vody a druhé pro vytápění. Přístroj LWA 203 SOL je navíc vybaven trubkovým výměníkem, který umožňuje připojit i solární kolektory.

Ventilační jednotky s integrovaným tepelným čerpadlem

Komplexní řešení nabízejí přístroje LWZ 303 Integral, LWZ 303/403 SOL a LWA 403 které jsou určeny pro domy s tepelnou ztrátou do cca 10 kW nebo 12 kW (LWZ 403 SOL).  Tyto ventilační jednotky s integrovaným tepelným čerpadlem a zásobníkem teplé vody využívají nasávaný venkovní vzduch nejen k větrání, ale i jako zdroj energie pro tepelné čerpadlo vzduch/ voda, které je srdcem přístroje. Podle pokynů z řídící jednotky – regulátoru -  větrá s úplným využitím tepla z odpadního vzduchu z objektu a tepelného čerpadla, kterým ohřívá užitkovou vodu ve vestavěném zásobníku a současně je i zdrojem tepla pro ústřední vytápění v domě.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda v kompaktním provedení WPL 10 IK  Tepelné čerpadlo vzduch/voda WPL, venkovní provedení
Tepelné čerpadlo vzduch/voda v kompaktním provedení WPL 10 IK * Tepelné čerpadlo vzduch/voda WPL, venkovní provedení

U systému LWA je odpadní vzduch z domu veden přímo na výparník tepelného čerpadla, u systému LWZ je větrání zajištěno prostřednictvím křížového výměníku. Před křížovým výměníkem jsou velmi účinné vzduchové filtry zachycující prach i pyly a tím výrazně zlepšují kvalitu vzduchu. S výjimkou několika nejstudenějších dní v roce je navíc tepelná ztráta domu plně kryta tepelným čerpadlem. Pokud se majitel domu rozhodne doplnit systém o sluneční kolektory ušetří v přechodném období další podstatnou část nákladů na teplo.

Kontakt:

STIEBEL ELTRON spol. s r. o.
K Hájům 946
155 00 Praha 5
Tel.: 2 5111 6111
E-mail: info@stiebel-eltron.cz
www.tepelna-cerpadla.cz
www.stiebel-eltron.cz

Související články

Tagy: Energie, Dům a zahrada, Tepelná čerpadla, Vytápění, Nízkoenergetické a pasivní domy, Okna, Větrání, Kotle, Krby, Kamna, Komíny, Bydlení, Stavba a rekonstrukce, Rekuperace, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Vytápění, Podlahové vytápění, Krby, Kamna, Přímotopy, Plynové kotle, Biomasa

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Výrobce a dodavatel profesionální vzduchotechniky, ventilátorů a příslušenství, rekuperačních jednotek,…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
ATREA s.r.o.

Společnost ATREA vznikla již v roce 1990. Opírá se o dlouholeté zkušenosti v oblasti mikroklimatu budov…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

rekuperační jednotky, teplená čerpadla, vzduchotechnika

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!