fbpx

15 věcí, které musíte vědět o rekuperaci0

Rekuperace, neboli zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu, je v České republice stále skloňovanějším pojmem. Co rekuperace nabízí, jak funguje a do kterých domů se hodí? Kolik energie vám toto zařízení uspoří? Nejen na to najdete odpovědi v přehledu nejčastějších otázek a odpovědí o rekuperaci.

Rekuperace je zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Teplo je při větrání vzduchotechnickým zařízením – rekuperačním výměníkem – předáno čerstvému vzduchu, který je tak do obytných prostor přiváděn již předehřátý. Co dalšího byste měli o rekuperaci vědět?

Obecně o rekuperaci

1. Jakou výhodu získám instalací rekuperace?

Jednak si zajistíte komfortní a hygienické prostředí v bytě a navíc získáte úsporu až 30 % z ceny topení, která by se vyvětrala okny.
V létě váš dobře navržený – odizolovaný – byt může zůstat zavřený (pokud možno i zastíněný žaluziemi, nebo pergolou) a tím se nepřehřívá. Pokud je např. venku 35°C, pak rekuperační jednotka funguje opačně, tedy mírně chladí. V kombinaci s malým průtokem vzduchu domem zajistí příjemné klima.

„Celoroční průměrná účinnost rekuperace se v reálných podmínkách rodinných domů pohybuje kolem 81 %.“

Při zavřených oknech nejste obtěžováni hlukem, hmyzem, zloději, prachem, alergeny. Dále lze využít i místo na parapetech (květiny) a okna nebudou ohrožována poškozením např. nárazovým větrem. Vlhkost v bytě je ustálena na komfortním rozsahu 45-60 %, v závislosti na venkovních podmínkách.

V zateplených domech potvrdíte instalací rekuperačního systému úsporu zateplením a výměnou oken. Jinak totiž okna s mikroventilací jen elegantně zajistí úniky tepla skrze ventilaci, která navíc ještě mnohdy není dostatečná a i přes občasné větrání dochází k plesnivění stěn i okenních rámů. Chcete-li tedy opravdu uspořit a užít si příjemné bydlení pořiďte si rekuperační systém.

2. Jaká je návratnost investice do rekuperace?

Návratnost (poměr cena/úspora) začíná na 5 letech. Ovlivňuje celková spotřeba tepla v domě, funkčnost (těsnost) oken a další parametry, jako je například čerpání dotace z programu Zelená úsporám.

3. Jak funguje teplotní model?

Pokud je venku -10°C a vevnitř rodinného domu cca +22°C, je studený čerstvý vzduch přes výměník ohříván na zhruba +17°C odpadním vzduchem, který je spolu s vlhkostí a CO2 odváděn do výměníku, kde odevzdá vlhkost (a tím i předá teplo) a zchlazen na teplotu cca -2°C pak odchází ven z objektu.

Prakticky je pak potřeba dovytápět pouze o zhruba 3-4°C, které v objektu tímto způsobem chybí oproti běžnému vyvětrání oknem.

4. Můžu si otevřít okno, nebo je to s rekuperací zakázáno?

Okna samozřejmě otvírat můžete, nicméně pak popřete princip a hlavní přínos rekuperace (získání čerstvého vzduchu bez otevírání oken a tím ušetření tepla, které byste jinak „vyhnali“ ven).

Rekuperace od společnosti ThermWet

Společnost ThermWet s. r. o. je ryze českou firmou, která  se zabývá rekuperací tepla z odpadního vzduchu v rodinných domech a výrobou dostupných kondenzačních rekuperátorů. „Naším cílem je, aby rekuperace byla dostupná široké veřejnosti a uspokojovala vysoké nároky našich klientů. Nabídnout jim tak můžeme nejen osvědčené výrobky, ale také variabilní montáž, zajímavou cenu i státní dotaci z programu Zelená úsporám.“

Spotřeba a hlučnost rekuperace

5. Jaká je spotřeba elektrického proudu?

Záleží na osazených ventilátorech a jejich výkonu, zpravidla za elektřinu vynaložíte částku od 1 000,-Kč/rok.

6. Jak je hlučná rekuperační jednotka?

Záleží na zvolené regulaci. Pokud je instalován nízkofrekvenční měnič, pak je hlučnost téměř nulová, pokud pulsní, pak při maximální výkonu do 49 dB, což je na úrovni lednice. Obvykle není slyšet nic, protože jsou jednotky umisťovány v technické místnosti, šatně, půdě atp. Přeslechy do místností jsou eliminovány izolovaným vedením s útlumem cca 10Db na metr. Horší zvukové vlastnosti vykazuje pouze plastové potrubí, které je někdy nutno vzhledem k nemožnosti jiné volby použít.

7. Jakou účinnost má rekuperační jednotka?

Celoroční průměrná účinnost v reálných podmínkách RD se pohybuje někde okolo 81 %.

Rekuperace zpětně získává teplo z odpadního vzduchu a dokáže tak ušetřit nemalou částku za vytápění
Rekuperace zpětně získává teplo z odpadního vzduchu a dokáže tak ušetřit nemalou částku za vytápění

Instalace rekuperace

8. Platí, že rekuperace se vyplatí jen do nízkoenergetických a pasivních domů?

Do pasivní a nízkoenergetické výstavby je to hygienický standart. Tyto domy jsou tak těsné, že běžné větrání a škvírové větrání (mikroventilace v oknech) přímo popírá princip takové výstavby. Přínos úspory tepla rekuperací je přímo úměrný její spotřebě. U běžné výstavby je proto znatelný.

9. Do jakých stavebních konstrukcí je tedy rekuperace vhodná?

Rekuperace se montují do dřevostaveb, zděných domů, montovaných domů. V podstatě do takových kam se konstrukčně vejdeme.  Posouzení vám provedeme zdarma – stačí jen vyplnit formulář na http://thermwet.cz/poptavkovy-formular

10. Kam v domě je instalována jednotka rekuperace?

Obvykle do technické místnosti. Je ale více variant např.: na půdy, do sklepů, šaten, podhledů a předstěn.

11. Jak je velká rekuperační jednotka?

Velikost se odvíjí od typu provětrávaného prostoru.  Více v technických listech na stránkách http://thermwet.cz/produkty.

Co Vám nabízí společnost ThermWet:

  • garance 5 let na práci a funkčnost systému
  • díky dotaci  zvýhodněná návratnost ceny
  • hygienický komfort
  • nízká cena za kompletní dodání
  • kvalitní reference

Kombinace rekuperace s topením

12. Mohu chápat rekuperaci jako topení?

Ne, toto je častý omyl. Rekuperace je zpětný zisk tepla z odpadního vzduchu. Tedy pokud v objektu nebude žádný další zdroj tepla (lidé, topení, slunce, žárovky, PC apod.), pak i při naprosto těsném plášti, dojde časem k postupnému srovnání vnitřních teplot s vnějšími.

13. S jakým druhem otopného sytému je možno kombinovat rekuperaci?

V podstatě s jakýmkoli, rekuperační systém je samostatný a oba systémy pracují souběžně, ale na sobě nezávisle.

Průměrná účinnost rekuperace se v reálných podmínkách rodinných domů pohybuje kolem 81 %
Průměrná účinnost rekuperace se v reálných podmínkách rodinných domů pohybuje kolem 81 %

14. Lze instalovat příhřev a kolik to bude stát?

Ano, lze. Pokud je v rodinném domě samostatný systém vytápění, není přihřev nutný. Cena elektrického příhřevu je podle výkonu od 6 000 Kč.

15. Lze zařadit krbovou vložku, kamna (rozvod vzduchu)?

Ano, lze „nasávat“ vzduch někde v prostoru nad kamny a dále ho distribuovat po domě, pouze je třeba použít vhodný typ potrubí.

Autor: Komerční sdělení