fbpx

Postavili novou „pasivní školu“ za cenu běžné stavby0

I veřejná stavba v menší obci může splňovat energetické nároky pasivního standardu. V Holicích postavili základní uměleckou školu jako pasivní dům za cenu běžné stavby a vyhráli soutěž E.ON Energy Global Award v kategorii Obec.

Vítězem kategorie Obec je Základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích, která překonala skepsi některých místních obyvatel. Dodržela podmínku nízké investice a využila nejnovější trendy, díky kterým nová a větší budova spotřebuje minimum energie. Navštivme školu, která má tolik zájemců o studium, že i se svým vynikajícím zázemím musí některé odmítat. Na otázky týkající se výstavby nám odpovídal starosta Holic Ladislav Effenberk.

Proč jste se do soutěže přihlásili a co jste si od účasti slibovali?

Do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR jsme se přihlásili, protože jsme si vědomi toho, že je naše stavba skutečně výjimečná. Byli jsme rovněž zvědaví, jak budova školy uspěje v celorepublikové konkurenci. Pravda je, že jsme si od účasti moc neslibovali, a vítězství nás víc jak mile překvapilo.

Reklama

Základní umělecká škola Holice vznikla již v 50. letech minulého století. Můžete nám popsat její příběh, jak se od té doby změnila a k čemu dnes slouží?

ZUŠ Holice vznikla v roce 1952 a zpočátku měla pouze hudební obor a několik málo učitelů. Postupně se záběr hudebního oboru rozšiřoval. První školní rok tak měla škola 70 žáků a vyučovány byly především dechové nástroje. V dalších letech přibyla výuka na smyčcové nástroje, hra na klavír a varhany. Samotné začátky jsou rovněž spojeny s mládežnickým dechovým orchestrem, který založil první ředitel školy Jan Holub. V roce 1962 byla výuka rozšířena o výtvarný obor a po revoluci přibyl taneční obor. Škola v celé své 60leté historii neměla pro svou činnost vhodné prostory a několikrát měnila své působiště. Až po oslavách 60 let od vzniku školy v roce 2012 bylo konečně rozhodnuto o výstavbě nové budovy, která byla uvedena do provozu 1. září 2014. Škola byla pojmenována podle významného rodáka, čestného občana města Holic, výtvarníka Karla Malicha. V současnosti výuka probíhá ve čtyřech oborech, těmi jsou hudební, výtvarný, taneční a dramatický, a školu navštěvuje okolo 560 žáků. Kromě toho budova nabízí využití velkého víceúčelového sálu města pro přibližně 250 lidí.

TIP: Dejte tomuto projektu svůj hlas a vyhrajte elektrokolo nebo úspornou pračku!*

Můžete nám prozradit, jak dlouho probíhala výstavba nového objektu školy? A jak jste při samotné realizaci postupovali?

Výstavba probíhala asi 15 měsíců a samotná příprava zabrala přibližně dalšího půldruhého roku. Původně jsme měli projekt na dvoupodlažní budovu o stejných dispozicích, ale ne v pasivním standardu. Ten nakonec zastupitelstvo města odložilo a rozhodlo se pro nový projekt čtyřpodlažní budovy v pasivním standardu. Bylo to velice uvážlivé rozhodnutí, které sledovalo nejnovější trend ve stavebnictví a úsporách energií. Důležitou podmínkou u stavby v pasivu bylo zachovat cenu do 50 milionů Kč včetně DPH. Výsledek je na světě a podmínka byla splněna. Velice nás také těší zájem žáků o studium, jejich výborné výsledky a úspěchy i v celostátních soutěžích a přehlídkách. Je to výsledek mladého pedagogického sboru pod vedením ředitele Františka Machače ml. Víceúčelový společenský sál slouží nejen pro potřeby školy, ale konají se v něm plesy, konference i kulturní vystoupení. Nová budova ZUŠ Karla Malicha Holice společně s areálem kulturního domu tvoří kulturní a společenské centrum Holic.

Podle vašich vyjádření byly náklady na výstavbu školy v pasivním standardu takřka shodné s běžnou stavbou. Znamená to, že většina použitých technologií je dnes k dispozici za rozumné peníze?

Podařilo se postavit školu v pasivním standardu za náklady běžné stavby. Použité technologie již skutečně jsou k dispozici za přijatelné ceny.

Samotná budova je architektonicky originální. Jaké byly prvotní reakce obyvatel vaší obce na její nový vzhled?

Upřímně, první reakce občanů byly mnohdy rozpačité a rozporuplné. Na jedné straně souhlasili s tím, že si ZUŠ zaslouží novou samostatnou budovu, ale na druhé straně konstatovali, že se jim budova zdá příliš velká a velkoryse pojatá. Postupem času si však zvykli a co se kapacity týká, už také vidí, že škola má dostatek žáků. Při letošním zápisu do ZUŠ dokonce nebylo možné všem zájemcům vyhovět.

Můžete prozradit nějakou pozitivní nebo negativní věc, se kterou jste se v souvislosti s novou budovou setkali?

Pozitivní je jistě to, že holická veřejnost již přijala budovu za svou. Negativní reakce se objevily směrem ke dvěma plastikám výtvarníka Karla Malicha, které jsou součástí budovy. Samozřejmě se dá pochopit, že se díla nemusí líbit každému. Ale na druhé straně, která budova nese název po tak významném umělci s prezentací jeho díla, kdy mistr na instalaci osobně dohlížel?

Jaká byla bezprostřední reakce okolí na váš úspěch v soutěži?

Úspěch v soutěži nás rozhodně potěšil, ale veřejnost ho nijak nepřeceňuje, zřejmě se ukáže až časem, na jak významný úspěch město Holice dosáhlo. Myslíte si, že by váš úspěch v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR mohl inspirovat i další školy či jiné instituce k výstavbě energeticky úsporných budov? Myslím si, že tento úspěch bude určitě inspirací pro další obce, aby se výstavbou veřejných budov v pasivním standardu zabývaly. Ve velkém sále školy proběhly již opakovaně konference, které se zaměřovaly na tento druh výstavby, za hojné účasti starostů z celého Pardubického kraje.

Má obec Holice nějaké další plány na výstavbu energeticky úsporných objektů?

V současnosti nepřipravujeme další pasivní stavbu, neboť potřeby města jsou na určitou dobu uspokojeny. Věřím však tomu, že další veřejné stavby v Holicích se v budoucnosti budou řešit v pasivním standardu.

Speciální balíček Energy Globe

Dejte svůj hlas vybranému projektu www.ekologickyoskar.cz/hlasovani a získejte balíček Energy Globe se spoustou bonusů. Získáte nejen výhodnější cenu za dodávku elektrické energie, ale také každoroční odměnu za úsporu elektřiny nebo poukázku na nákup zboží.

Autor: Redakce Nazeleno.cz