fbpx

Novinka pro pasivní domy: Světově první certifikovaná kočičí dvířka0

Jak zajistit kočce nebo psovi volný pohyb mezi interiérem a zahradou, pokud máme pasivní dům nebo plánujeme jeho výstavbu? Běžná kočičí dvířka by znamenala nežádoucí energetické ztráty. Na veletrhu Ecobuild 2014 byla představena světově první certifikovaná dvířka pro zvířata určená pro pasivní domy.

Současná nabídka tzv. kočičích dvířek je poměrně široká – od jednoduché klapky, až po sofistikovaná elektronická dvířka reagující na čip, které zvíře nosí. Nyní je sortiment dvířek pro zvířata rozšířen o speciální dvířka splňující parametry pro umístění v pasivních domech, kde jsou běžné modely většinou nepoužitelné.

Reklama

Dvířka pro psa nebo kočku už nemusí znamenat problém energetických ztrát. (Zdroj: gizmag.com)

Rakouská společnost Petwalk představila svoji novinku na letošním londýnském veletrhu Ecobuild 2014. Nová dvířka jsou dostatečně tepelně izolovaná a plně automatická (zvíře nemusí nic zmáčknout nebo klepat packou). Dvířka reagují na čip zvířete. Otevřou se, když se přiblíží a následně se zavřou. Dají se také různě programovat, aby zvíře vypustily ven (příp. vpustily dovnitř) pouze v předem stanovaných intervalech apod. Je možné také nastavit různé režimy pro různá zvířata (např. jinak pro kočku a jinak pro psa). Další zajímavostí je možnost propojení elektroniky dvířek se senzory deště umístěnými na zahradě. Dvířka lze naprogramovat, aby v lijáku nepouštěla zvířata ven apod. Cena dvířek je ale poměrně vysoká, pohybuje se v základním provedení okolo 1500 euro.

Za příplatky je k dispozici celá řada barevných provedení. (Zdroj: gizmag.com)

Dvířka splňují normy pro pasivní domy. (Zdroj: gizmag.com)

Pro psy jsou určena dvířka větších rozměrů. (Zdroj: gizmag.com)

Autor: Redakce Nazeleno.cz