fbpx

Nevíte si rady se stavbou nebo řešíte topení? Ptejte se! Poradce má neotřelé nápady0

Jaké zážitky prožil poradce na veletrhu? Na co se lidé v poradně nejčastěji ptali? Autor odpovídal na otázky kolem vytápění biomasou, solární energie, ale i stavby domu. Kdo nedostal radu přímo na výstavišti v Brně, může se ptát v poradně na Nazeleno.cz.

Tápete v nabídce stavebních materiálů? Chcete stavět dřevostavu a nevíte jak na to? Jestli jste nestihli využít poradnu na Stavebních veletrzích Brno 2012, napište svůj všetečný dotaz do poradny v magazínu Nazeleno.cz. Stačí kliknout a můžete se ptát.

Reklama

„Je lepší dřevostavba nebo zděný dům?“ ptali se lidé nejčastěji.

Ve svém životě jsem už radil na všech možných typech výstav v různých městech. Ale ta letošní služba na stánku Centra pasivního domu byla snad nejtěžší, jakou jsem kdy zažil. Nejen tím, že přišlo množství lidí, kteří měli o konzultaci zájem, ale i jejich otázky byly náročné.

V čem tedy bylo poradenství na stánku Centra pasivního domu jiné, než podobné akce ve stánku Ekowattu v Českých Budějovicích na Hobby nebo třeba v Praze na Aquathermu či ForArchu?

Nejzajímavější odpovědi na otázky kolem vaší stavby

Centrum pasivního domu používá systém objednávky, který umožňuje pozvat klienta ke konkrétnímu poradci. Podle toho, jakou radu potřebuje. Já jsem byl inzerován jako poradce pro vytápění biomasou a solární energii. Objednaní zájemci byli výborní. Měli pečlivě připravené plánky domu i fotografie. Většinou také o tématu, které je zajímalo, něco věděli. Většina klientů potřebovala upřesnit detaily a ověřit si, že jejich záměr je rozumný. Také pochopitelně přicházeli náhodní návštěvníci a ptali se na novinky, které na výstavě viděli. Nebo je zaujala stavba pasivního mobilního domku, který vyrůstal hned vedle.

Zaujalo mne, že mne vyhledal čtenář mých článků v magazínu Nazeleno.cz. Zjevně mu vyhovoval „poradce s originálními nápady“. Ale sám jich měl spoustu. Strávili jsme společně více než hodinu času a zajímavě jsme si popovídali. A já doufám, že mu mé rady pomohou.

Největší rozdíl od jiných výstav, kde jsem působil, byl v tom, že v brněnském výstavišti převažovali zájemci o pasivní domy. Lidi většinou chtějí stavět pasivní dům, až když si o tom něco přečtou. Převažovala tedy vlastně taková „elita“. Nebyli to běžní zájemci o konzultace, jako na většině jiných výstav.

Okna, materiál, izolace. To byly nejčastější dotazy

Lidé, kteří stavbu teprve rozmýšlejí, se zajímali o materiály, ze kterých se dá stavět a způsob jak na to. Nejčastější otázky, na které jsem odpovídal:

  • Je lepší dřevostavba nebo zděný dům?
  • Jak silná musí být tepelná izolace, podle čeho se to rozhodne?
  • Jaká máme vybrat okna?
  • Jak izolovat základní desku?

Na tento typ otázek se dobře odpovídalo. Centrum pasivního domu má zpracovanou řadu informačních materiálů, na které lze odkázat. Takže většinou stačilo vysvětlit základní principy a odkázat na vhodný text. Na výstavách není tolik času jako v poradenském středisku a navíc v pavilonu rušil rámus z reproduktorů. Překvapivě mnoho lidí přišlo s otázkou:

  • Mám už skoro postavený pasivní dům, čím je nejlepší v něm topit?

To mne vždycky trochu zaskočí, protože by člověk čekal, že dům lidé začnou stavět, až když je hotový projekt. A ten přece vytápění řeší. Je ale pravda, že mnoho lidí prostě chtělo vědět, jaké jsou alternativy k elektrickému vytápění, které jim bylo v projektu navrženo. Vzpomínám si na jednu otázku, ve kteeré se jednalo o dům, který měl opravdu malou tepelnou ztrátu a projektant navrhnul (nejspíš zcela správně) topení elektřinou. Nicméně zákazníkovi to zjevně nesedělo. Celkem jsem souhlasil, že topit elektřinou je „termodynamické barbarství“ a nakonec jsme se shodli na topení peletkami nebo kondenzačním kotlem. Nicméně z hlediska návratnosti investice to nejspíš bude horší řešení než ten elektrický přímotop.

V jednom z výše zmíněných informačních materiálů se uvádí: „Celková potřeba energie na vytápění, ve srovnání s obvyklými domy, je u pasivních domů snížena natolik, že vlastně na volbě základního zdroje tepla záleží o dost méně, než u běžné výstavby. Složitá řešení v pasivním domě nemají šanci, jejich vysoká pořizovací hodnota znamená dlouhou návratnost investice“. Tuhle větu jsem mnohokrát musel citovat, což mne trochu překvapilo, protože pasivní domy se většinou v reklamách prezentují jako domy, kde se téměř nemusí topit.

Lidé přicházeli i s těžkými otázkami

Obtížné jsou otázky, kterým říkám „optimalizační“:

  • Musím opravdu použít 30 cm izolace, když budu přitápět krbem?
  • Co je lepší v domě, který bude mít tepelnou ztrátu 5 kW, tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel?
  • Mám k tepelnému čerpadlu použít ještě solární kolektory na ohřev vody (nabízí to v sadě s nějakou slevou)?

To jsou věci, které se bez podrobných informací o konkrétním domě, bez počítání, na stánku na výstavě, řeší jen těžko. Obzvlášť, když nejsem odborník na pasivní domy. Doporučoval jsem přenechat řešení projektantovi nebo nechat si vypracovat takzvanou Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu domu. Ale nejobtížnější jsou následující otázky:

Ty ale naštěstí nejsou tak časté a myslím, že většina tazatelů na ně odpověď vlastně ani neočekává, je to spíš takové postesknutí nad tím, že ne všechno se dá spočítat a optimalizovat. Ty nejdůležitější faktory, které ovlivňují návratnost investice, jsou často nepředvídatelné.

Autor: Redakce Nazeleno.cz