fbpx

Jsou drahé a plné poruchových technologií – mýty o pasivních domech0

O mýtech a nepravdách okolo pasivních domů jsme se už nejednou psali. Dnes máme pro vás přídavek – věnujeme se v něm hlavně technologiím, jako je třeba aktivní větrání s rekuperací tepla.

Pasivní domy jsou drahé

Mnoho lidí si stále myslí, že pasivní dům je příliš drahý. Takové úvahy jsou jistě na místě. Investice do vlastního domu je nemalá, mnoho zájemců o dům má napjatý rozpočet a o pasivním domě proto raději ani neuvažuje. Není však pravda, že pasivní dům by byl nějak závratně dražší, než dům běžný. Vše záleží na jeho kvalitním návrhu. „Pasivní dům je možné navrhnout tak, že bude jen o 5 – 7 % dražší než běžný dům a o 3 – 4 % dražší než stavba v nízkoenergetickém standardu,“ uvedl k ceně pasivních domů Juraj Hazucha, konzultant sdružení Centrum pasivních domů (CPD). A to není zase tak velký rozdíl.

Na semináři o navrhování pasivních a nulových domů, které CPD pořádá, navíc zazněly i na dnešní dobu trochu kontroverzní myšlenky, které celkový ekonomický pohled na problematiku pasivních domů mírně relativizují. Jistě je dobré si návratnost do pasivního domu propočítat, do kalkulace je však kromě cen energií potřeba zahrnout i další aspekty. Jak se bude cena energií pohybovat v horizontu 5, 10 nebo 20 let? Jaké budou v této době moje příjmy? Pasivní dům prostě není jen záležitost nízkých nákladů na energie, ale jako koncept s sebou nese v tomto ohledu i jistou svobodu a větší nezávislost. A nakolik se tyto pocity dají ocenit?

Reklama

Pasivní domy jsou plné technologií

Už dávno neplatí, že pasivní dům musí být přeplněn složitými technologiemi, které se starají o jeho fungování. Tak tomu možná bylo ještě v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kdy se hlavně v Německu, USA a Švédsku koncept pasivních domů teprve utvářel. Autoři pasivních domů se tehdy potýkali hlavně s nekvalitními okny a špatnou neprůvzdušností, nedokonalá technologie navíc vedla k nutnosti kombinace různých technologických prvků s nízkou efektivitou a vysokou poruchovostí.

Dobře navržený pasivní dům je jen o 5 – 7 % dražší než běžná stavba

Dnes je ale situace úplně jiná. S moderními stavebními materiály je možné realizovat pasivní dům jen s minimem technologických prvků. Jediné co každý pasivní dům potřebuje, je aktivní větrání s rekuperací tepla. Tomuse prostě nevyhnete, vše ostatní je ale na vaší volbě. V této souvislosti je dobré uvést, že nelze zaměňovat pasivní a tzv. chytré domy. Pasivní dům nemusí (ale může) být chytrý a naopak.

Pasivní domy nefungují při výpadku elektřiny

Aktivní větrání s rekuperací samozřejmě elektřinu pro svou činnost potřebuje. Nelze však v žádném případě říci, že by se při výpadku proudu stal pasivní dům neobyvatelným. Dobrý pasivní dům je navržen tak, že některá okna (alespoň jedno v každé místnosti) lze otevírat, větrat proto můžete i při výpadku proudu. Nízké nároky na energie jsou navíc v případě jejich výpadku výhodné. Výpadek v dodávce plynu se prostě lépe řeší v pasivním domě, než ve starém šumperáku (který lze mimochodem do pasivního standardu rekonstruovat docela dobře).

V kvalitě bytové výstavby máme za vyspělou Evropou stále co dohánět. Pasivní bytové domy se u nás až na výjimky nestaví. (Foto: Thinkstockphotos.com) 

Pasivnímu domu musíme přizpůsobit svůj životní styl

Mnoho neinformovaných lidí si myslí, že pasivnímu domu budou muset nějak složitě přizpůsobit své životní návyky a styl. To neplatí, i když jen zčásti. Pokud chcete, i v pasivním domě si můžete otevřít okno nebo v zimě si vyhřát obývací pokoj či koupelnu na trochu vyšší teplotu. Jisté úpravy drobných návyků si však pasivním dům vyžádat může, ale není to nic, co by bylo na závadu. Obyvatelé pasivních domů například uvádějí, že již automaticky nevylévají horkou vodu z vaření rovnou do odpadu, ale do dalšího hrnce, kde ji nechají vychladnout. Tato horká voda pak stačí interiér vyhřát. Totéž je možné říci o vaně, kterou není nutné ihned vypouštět.

A vůbec, celé je to jen spiknutí dodavatelských firem. Kdyby to dobře fungovalo, už tyto domy dávno staví developeři

Koncept pasivních domů není jen nějaký rozmar inženýrů a architektů a nejde ani o „diktát německých zelených fanatiků“, jak je zvykem v Česku jakékoli evropské ekologické či úsporné koncepty označovat. Je to trend a pasivní domy fungují. Na jednom semináři o navrhování pasivních a nulových domů zaznělo, že přílišná regulace výstavby legislativou by dokonce byla na závadu. Výstavbu pasivních rodinných domů není potřeba přikazovat, protože tento trend je spíš přirozený.

Jiná situace je ale v bytové výstavbě. Ačkoli výstavbě bytových domů v pasivním standardu nic nebrání, developerské společnosti je zatím až na výjimky nestaví. Na vině je samozřejmě poptávka – lidé byty v pasivním standardu bůhví proč stále moc nechtějí. To by se ale mohlo s postupem času změnit. Výstavbu domů v pasivním standardu bude legislativa vyžadovat od orku 2020. 

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.