fbpx

Jak se staví pasivní dům – větrání s rekuperací tepla0

Rekuperace je srdcem každého pasivního domu. Řízené větrání v pasivním domě napomáhá pozitivní energetické bilanci domu v podobě úspory energií na vytápění a zároveň zajišťuje neustálý přívod čerstvého vzduchu do obytného prostoru.

Před samotnou montáží rozvodů byl proveden audit projektového návrhu, který prováděla společnost Evora CZ. Oproti původní projektové dokumentaci bylo zapotřebí udělat několik změn, které následně přispěly ke zlepšení celkového řešení rozvodů v domě.

Rozvody jsou vedeny podlahou a stropem

Samotné vedení vzduchotechniky je vedeno podlahou ve druhém nadzemním podlaží. Vzhledem k nízké skladbě podlahy byly zvoleny ploché rozvody, které byly chráněny zespodu i svrchu kročejovým polystyrenem. Přívodní i odvodní potrubí do spodního patra je vedeno stropem a naopak do horního patra vyúsťuje přívodní potrubí v podlaze a je zakončeno větrací mřížkou.

Reklama

Rozvody vzduchotechniky je možné vést také podlahou. (Foto: Isover)

Odtah odpadního vzduchu ve druhém podlaží je vždy na stěně těsně pod stropem. Sání – přívod čerstvého vzduchu – se nachází na severní stěně domu, kde bude chráněno před případnými emisemi ze sousedních domů. Vývod odpadního vzduchu je sveden na západní stranu domu. Veškeré prostupy obvodovými stěnami domu bylo nutné ošetřit pro zajištění neprůvzdušnosti domu pomocí speciálního tmelu, parobrzdy a těsnící pásky Isover Vario. Společně s rozvody vzduchotechniky byly realizovány rozvody centrálního vysavače SACH. Vysavač je umístěný v technické místnosti.

Rekuperační jednotka

Pro vzorový dům byla zvolena rekuperační jednotka značky Nilan VP18, která nabízí ekonomicky výhodný ohřev vody pomocí tepelného čerpadla v souběhu s účinným větráním a pro ohřev teplé užitkové vody využívá odpadního vzduchu. Součástí jednotky je zásobník na 180 litrů vody.

Samotné ovládání řízeného větrání je s pomocí malého digitálního ovladače umístěného dle požadavku uživatele, v tomto případě na chodbě v blízkosti technické místnosti.

Větrání v pasivním domě

Pasivní dům je vždy dokonale zateplený a hlavně dobře utěsněný. Jedinou technologií, která je opravdu pro pasivní domy potřeba, je proto aktivní větrání s rekuperací tepla. To zajišťuje nejen kvalitní vzduch v interiéru, ale díky rekuperaci (zpětnému získávání) tepla nedochází k zbytečným tepleným ztrátám domu.

Čerstvý vzduch je přiváděn do obytných místností, a to přesně v potřebném množství. Odpadní vzduch je odváděn z míst s produkcí škodlivin a vlhkosti, jako jsou kuchyň, WC, koupelna.

Teplo (a že ho není málo), které se odvádí při větrání z domu, je škoda pouštět ven, když jej lze zpětně využít. V pasivním domě o ně nepřicházíme. V rekuperačním výměníku odevzdává odváděný ohřátý vzduch své teplo vzduchu přiváděnému, a to s účinností až 90 %. Čerstvý vzduch se jednoduše ohřívá na téměř pokojovou teplotu, a nevznikají tak nepříjemné teplotní rozdíly v místnostech.

Větrací jednotka může být umístěna v technické místnosti, v podhledu stropu, ve sklepě, podkroví nebo přímo v místnostech. Rozvody pro přívod a odtah jsou pak vedeny v podlaze, v podhledu pod stropem nebo ve stěnách. Další možností jsou přiznané rozvody, které mohou v interiéru působit dokonce efektně.

Výhody aktivního větrání s rekuperací tepla

  • 80% až 95% úspora energie oproti běžnému větrání během topné sezóny,
  • neustále čerstvý vzduch bez překračování koncentrace obsahu CO2,
  • filtrovaný vzduch bez znečištění prachem a pyly – vhodné pro alergiky,
  • vysoký komfort – teplý vzduch bez průvanu a ochlazování konstrukcí,
  • bez hlukového zatížení – větrání se zavřenými okny,
  • kontinuální odvod vlhkosti – ochrana proti plísním,
  • bezobslužný provoz.

Zdroj: Centrum pasivního domu

Seriál článků Jak se staví pasivní dům vzniká ve spolupráci s firmou ISOVER – dodavatelem izolačních materiálů nejen pro nízkoenergetické a pasivní domy a sdružením Centrum pasivního domu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz