fbpx

Inspirujte se: 8 povedených pasivních domů0

Hledáte inspiraci pro svůj dům? Lámete si hlavu nad tím, jak postavit dům příjemný nejen uvnitř, ale zároveň zajímavý navenek? Přinášíme vám inspiraci v podobě 8 povedených projektů pasivních domů z celého světa. Nejenže významně šetří peněženku svým majitelům, ale i dobře vypadají. Podívejte se!

Zvažujete stavbu pasivního nebo nízkoenergetického domu? Rádi byste, aby byl váš dům výjimečný nejen svou nízkou spotřebou energií, ale i zajímavým interiérem a exteriérem? Vzhledem k tomu, že inspirace tuzemskými pasivními domy vzhledem k jejich nevelkému počtu je dost omezená, vybrali jsme pro vás 8 pasivních domů z celého světa, které se mohou stát inspirací pro vaše vlastní nápady. Podívejte se, jak se architekti potýkají s navrhováním pasivních domů a jaké jsou výsledky jejich snažení. Příjemné inspirování!

„Pasivní domy se staví nejen v Evropě, ale třeba i v USA.“

Reklama

Pasivní dům na břehu Černého moře

Pasivní domy spatřily sice světlo světa na západě – především v Rakousku Německu, ke slovu už se ale hlásí i v dalších částech Evropy, například v Bulharsku. Právě nedaleko bulharského města Kavarna by měl vyrůst tento pasivní dům, který navrhli Ignatov Architects’.

Dům v pasivním standardu je tak trochu „domem snů“ – stojí totiž na břehu Černého moře, pohledem na něž se obyvatelé mohou kochat prostřednictvím velkých prosklených ploch. Ty navíc zajišťují dostatečný přísun tepla ze slunce, zároveň jsou ale opatřeny promyšlenou sluneční clonou, která brání přehřívání interiéru. Aby dům nerozptyloval od úchvatného okolí, je doslova ukryt v terénu, kde je dokonale maskován a zároveň působí velmi příjemně.


Pasivní dům v Bulharsku nabízí luxusní bydlení. Zdroj: http://www.bignatov.com/

„Equinox House“, jak je dům nazván, je projektem s co možná nejmenší ekologickou stopou. O tom vás může přesvědčit systém pro sběr dešťové vody, která se tu používá v domácnosti, nechybí dokonce bioaktivní systém pro čištění odpadních vod, které se pak používají pro zavlažování zeleně. Bazén zase ohřívají solární panely, a když slunce zrovna nesvítí, ke slovu se hlásí tepelné čerpadlo. Zkrátka pasivní dům se vším všudy.

V Londýně jako na venkově

Už na pohled velmi příjemný dům najdete na okraji Londýna. Nick Willson Architects vytvořili ideální místo pro život, z nějž dýchá moderní design stejně jako teplé přírodní materiály. Klienti si totiž přáli energeticky efektivní dům, který by co možná nejméně připomínal „skleněnou krabici“. Architekti proto využili bohatou paletu přírodních materiálů a nebáli se ani zelené střechy, která pokrývá garáž.


Hned na první pohled zaujme příjemná fasáda. Zdroj: http://www.nickwillsonarchitects.com/

Dvoupodlažní dům v sobě skrývá 4 části, které jsou dohromady propojeny atriem uprostřed, schodištěm a knihovnou. Celková obálka domu je velmi pečlivě izolována, pasivní zisky tepla se uskutečňují především skrze velká okna směrem do zahrady. Zbylou potřebu tepla zajišťují solární kolektory na střeše. Zajímavá je také fasáda domu – zčásti z přírodního pazourku a omítek, zčásti v dubovém plášti. Přestože je tu užito více různorodých materiálů, celkový dojem působí velmi harmonicky. Ostatně – posuďte sami.

Pasivní rodinný domek na Rhode Islandu

Líbí se vám tenhle nenápadný domek v hávu pasivního standardu?  Stojí v Little Compton na Rhode Islandu a nabízí příjemné bydlení s minimální spotřebou energií. Byť tak možná na první pohled nevypadá, kvalitní těsná obálka s dokonalou izolací spolu s pasivními zisky ze slunce a větráním s rekuperací tepla předznamenává, že se opravdu jedná o pasivní dům.


Pasivní domek na Rhode Islandu nezapře sedlovou střechu. Zdroj: http://www.zeroenergy.com/

Uvnitř domu se na obou stranách nachází dvě ložnice, ve štítu nad nimi jsou další prostory určené především na hraní pro děti. Největší otevřený prostor se nachází uprostřed – slouží jako obývací pokoj, jídelna a kuchyně a během dne je příjemně prosluněn. Na jih orientovaná okna zajišťují dostatek tepelných zisků v zimě, krom toho leštěná betonová podlaha absorbuje teplo a následně vyzařuje do prostoru. Domek navržený podle standardů pasivního domu v sobě snoubí venkov s nejmodernějšími technologiemi. Líbí se vám?


Interiér je velmi světlý a příjemně prosluněný. Zdroj: http://www.zeroenergy.com

Pasivní dům pro rodinu na předměstí Bruselu

Příjemný rodinný domek s jižní orientací navrhli BLAF Architecten ve městečku Asse na předměstí Bruselu. Dům zaujme nejen tmavou fasádou, ale především otevřeným prostorem s interaktivní zónou pro děti, jímž komunikuje s ulicí.

Dům je částečně zděný s dřevěnou rámovou konstrukcí. Jižní orientace nejhojněji využívá obývací pokoj v prvním patře, kde se díky velkému oknu uskutečňují bohaté solární zisky. Za zmínku stojí také systém zastínění. Tvoří ho tzv. „inteligentní kůže“, která je tvořena rámovou konstrukcí potaženou látkou s UV filtrem ze skleněných vláken. Podle potřeby se tyto clony mohou zatáhnout či roztáhnout a stíní tak velké prosklené plochy. Dům tak získává velmi flexibilní a otevřený charakter.


Ideální místo především pro děti. Zdroj: http://www.blaf.be/

Klenutý pasivní dům v Kentu

Velmi netradiční pasivní dům inspirovaný středověkou španělskou architekturou vyrostl podle návrhu architekta Richarda Hawkese v Kentu ve Velké Británii. Dům postavený z lehkých hliněných cihel a materiálů z místních zdrojů je pokryt štěrkem a pískem, z něhož v průběhu let vyrostla bujná zeleň. Dnes dům vypadá jako zelený kopeček uprostřed louky.

To ale není jediná rarita, která tuto pasivní stavbu odlišuje od ostatních. Kromě využití solární energie a technologií pro využití dešťové vody se totiž dům pochlubí zvláštní tepelnou izolací. Tu zajišťují tuny recyklovaných novin ve stěnách domu. Minimální spotřeby energie je docíleno i díky speciálnímu systému větrání a využití pasivních zisků tepla skrze velké prosklené plochy domu.


Dům inspirovaný středověkými technologiemi stavění. Zdroj: http://www.channel4.com

Dům „dlouhán“ ve Skotsku

Tenhle příjemně vypadající dům navrhli do skotské krajiny Simon Winstanley Architects. Dům dokonale souzní s okolní krajinou – linie střechy se přizpůsobuje úhlu přilehlého svahu, a tak zcela přirozeně zapadá do okolí. Obytné místnosti jsou orientovány jižně, zatímco kuchyně, technická místnost a koupelna jsou umístěny v zadní části domu.


Obytné místnosti jsou orientovány jižně. Zdroj:  http://www.candwarch.co.uk/

Přízemní stavba splňuje všechny požadavky na kvalitní pasivní dům – těsnou zaizolovanou obálku, velká okna směřující na jih pro pasivní zisky tepla ze slunce, zároveň i systém stínění pro minimalizaci přehřívání. Okna a dveře jsou trojvrstvé, nechybí tepelné čerpadlo, které pracuje v kombinaci s větracím rekuperačním systémem. A navíc veškerou spotřebu energie zajišťuje větrná turbína. Dům s nulovou závislostí na okolí si zkrátka vystačí sám. Brali byste ho?


Dům koresponduje se svahem, v němž je umístěn. Zdroj:  http://www.candwarch.co.uk/

Domek z Holandska

Výlet si nyní uděláme do Heerenveen v Nizozemsku, kde stojí tenhle roztomilý pasivní domek. Za jeho návrhem stojí projektanti z Lautenbag Architectuur, jimž se podařilo vytvořit dům s minimální energetickou stopou na vskutku nevelké parcele 18 x 32 metrů.

Nezvyklý tvar dává vyniknout především jižní fasádě, která je z velké části prosklená a zajišťuje tak dostatečné solární pasivní zisky pro ohřev i přirozené osvětlení interiéru. V létě ke slovu přichází systém zastínění, který brání přehřívání domu. Dům, který svým vzhledem naprosto dokonale zapadá do okolní zástavby tak přináší inspiraci především těm, kteří nedají dopustit na sedlové střechy.


Dům svým exteriérem dokonale zapadá do okolní zástavby. Zdroj: http://www.lautenbagarchitectuur.nl/

Červený domek v americkém Maine

V jednoduchosti je krása. To by se rozhodně dalo říci o tomhle domě s červenou fasádou, který vyrostl v Belfastu ve státě Maine, USA. Za ničím nevyčnívající fasádou se skrývá velmi promyšlený projekt využívající v maximální míře obnovitelné zdroje energie. Certifikovaný pasivní dům, jehož vytápění stojí ročně asi 300 dolarů (zhruba 5 600 Kč) tak majitelům ušetří nemalé peníze.

Nízké náklady na vytápění zajišťuje především kvalitní izolace obvodového pláště, minimální závislost na okolí také podporují solární panely na střeše. Veškeré energie, které dům spotřebuje k vytápění, ohřevu vody nebo pro provoz spotřebičů, si dům dokáže vyrobit zcela sám. Díky své energetické nezávislosti byl projekt oceněn Platinovým hodnocením v rámci metodiky LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), která vznikla v USA a posuzuje energetickou a environmentální stránku budov.


V jednoduchosti je krása. Zdroj: http://www.gologichomes.com/

Autor: Jana Poncarová