fbpx

Dřevo, plast, nebo hliník? Vybíráme vstupní dveře0

Do novostavby plast, po rekonstrukci dřevo, do paneláku hliník. Hotovo, co dál? Pokud si také myslíte, že podobné stereotypy zasluhují pořádně provětrat, čtěte dál

Tři základní materiály pro vstupní dveře jsou hliník, plastdřevo. Kdybychom se podívali na jednotlivé typy vstupních dveří jako na bojující armády, tak dřevěné a plastové dveří urputně brání své pozice. Tábor hliníkových dveří roste na síle a brzy podnikne ofenzívu.

Zpět do reality. Žádná válka samozřejmě nezuří, ale obrazně řečeno právě tak vypadá současný český trh se vstupními dveřmi. Dominují plastové dveře, s poměrně značným odstupem se za nimi drží dveře dřevěné. Hliníkové dveře byly dosud u rodinných domů k vidění spíše ojediněle – mohla za to hlavně vyšší cena. Ale i zde se situace zvolna mění.

Kvalitní hliníkové dveře jsou dostupnější, ale ne levné

Žádný rozumný výrobce netvrdí, že jsou hliníkové vstupní dveře levné. Nejspíš ani nikdy nebudou. Na trhu se ale postupně objevují první dveře (například nová designová série českého výrobce PERITO), které výrazně bodují v poměru cena/užitné vlastnosti. Již od zhruba čtyřiceti tisíc Kč (což je mimochodem cena kvalitnějších dřevěných dveří) dnes pořídíte hliníkové vstupní dveře s téměř neomezenou životností a minimálními nároky na údržbu. Trh čekají změny.

Jaké dveře tedy vybrat?

Asi se shodneme na tom, že vstupní dveře jsou dlouhodobou investicí, která zasluhuje pečlivě zvážení. Pokrok, který výrobci udělali, už ale dávno smyl některé zažité stereotypy – například ten, že hliník patří jen do moderní výstavby.

Hliníkové dveře dnes volí jak majitel domu ve starší zástavbě, tak obyvatel extravagantní novostavby. Vzhled navrhují přední čeští designéři. Díky tomu si vybere jak ten, kdo hledá jednoduché dveře s dekorem dřeva, tak ten, kdo touží po odvážných moderních dveřích s  dekorativním prosklením,“ říká majitel společnosti PERITO, Josef Kočí.

Připomeňme si tedy alespoň vlastnosti, které se jednotlivým typům vstupních dveří obecně přisuzují:

Plastové dveře Dřevěné dveře Hliníkové dveře
Design Usedlý, okoukaný, bez možnosti variability Tradiční, dekorativní Téměř neomezené možnosti
Údržba Minimální Nezbytná, pravidelná Minimální
Odolnost U kvalitnějších výrobků dostatečná, u méně kvalitních citlivost na změny teplot Vyšší citlivost k povětrnostním podmínkám Velmi vysoká, bez výraznějších omezení
Životnost U méně kvalitních může být relativně krátká V případě správné údržby až několik desítek let Velmi dlouhá, mnoho desítek let
Tepelně-izolační parametry Dostatečné Vynikající Vynikající
Zátěž životního prostředí při výrobě Střední Nízká Střední
Cena Nízká až střední Střední až vysoká Střední až velmi vysoká

 

Rozhodnutí je (jak jinak) na vás – dáme vám ale jedno doporučení. Nedejte na zažité stereotypy a zahrňte hliníkové dveře do svého výběru. Uvidíte, že ve srovnání s ostatními typy dveří velmi slušně obstojí.

Autor: Komerční sdělení