fbpx

Slaměné domy – vydrží víc, než si myslíte0

Technika stavby domů ze slaměných balíků je u nás stále spíše neznámá, v cizině se ale těší oblibě. Postavení slaměného domu je snazší a méně nákladné než postavení domu ze standartního stavebního materiálu. Díky vynikajícím izolačním schopnostem slámy navíc dosáhne majitel slaměného domu velkých úspor enegie.

Sláma zažívá poslední dobou ve stavebnictví svůj comeback, nejen jako tepelná a zvuková izolace, ale i jako samonosný stavební materiál.

„Vynikající izolační schopnosti slámy zajistí majiteli vysoké úspory energie, ze slámy je možné postavit dům o pasivním standardu.“

Reklama

Pod pojmem „slaměný dům“ už si stále méně lidí představuje chajdu z otýpek slámy, která se rozpadne, když do ní zafouká vítr. Domek na ilustračním obrázku opravdu není vizuálním ztvárněním slaměných domů dneška. Dnešní slaměné domy vstupují do povědomí lidí jako klasické spolehlivé a úsporné stavby, které na první pohled možná nerozeznáte od ostatních. Pouze v nich je běžný stavební materiál (cihla) nahrazen balíky slisované slámy. Bydlení ve slaměném domě je příjemné a jeho stavba méně náročná.

Jak stavět ze slámy?

Zatímco v České republice je slaměný dům zvláštností, v zahraničí – například ve Velké Británii, v USA nebo na Novém Zélandu – je poslední dobou populární „zelenou“ záležitostí. Slaměné domy se tam staví dvěma způsoby. První využívá konstrukci z nosných balíků, které však musí být velmi dobře slisované – z nich se pak staví zeď jako z cihel, a jsou vertikálně spojovány. Výhodou této techniky je velmi malá spotřeba dřeva. Alternativním postupem je postavit dřevěnou konstrukci, která je poté vyplněná slaměnými balíky. V obou případech se používají betonové základy.

Seriál Stavíme nízkoenergetický dům

   – Vhodná lokalita, zdroje a tvar domu

   – Stěny domy (cihly, dřevo, beton)

   – Okna domu (umístění, rámy, trojskla, rolety)

   – Větrání a rekuperace

Slaměné domy jsou většinou jednopodlažní, ale mohou mít i více pater. A pokud si to majitel nepřeje, nikdo nepozná, že dům není z cihel. Většinou se ale majitelé k tomuto sympatickému přírodnímu materiálu hlásí a využijí vlastností slámy k více či méně netradičnímu designu – typickým příkladem jsou domy s kruhovým obvodem, oválnými výklenky a nepravidelnou hrbolatou omítkou.

Mýty o slaměných domech

Mnoho lidí se na slámu jako stavební materiál dívá nedůvěřivě, je proto na čase vyvrátit několik mýtů. Za problém se zdá napadení hmyzem. Ten se však, po tom, co je zeď omítnuta, nemá šanci dovnitř dostat. Navíc ho ani tento materiál nepřitahuje. Pokud by se nějaký dovnitř dostal, shledá téměř nemožným se v pevně slisovaných balících pohybovat.

Slaměný dům může být i vícepodlažní
Slaměný dům může být i vícepodlažní, častější jsou však jednopatrové varianty

Další mýtus se týká malé žáruvzdornosti. Zatímco ještě před několika lety bylo nemožné slaměný dům pojistit, protože byl považován za snadnou oběť požáru, dnes je tento problém pryč. Při testech, které byly v USA a v Kanadě provedeny, se ukázalo, že omítnuté zdi ze slaměných balíků odolávají ohni až dvě hodiny, zatímco zdi z běžného stavebního materiálu v průměru půl hodiny až hodinu. Říká se tomu efekt telefonního seznamu – jeho jednotlivé listy by shořely hned, ale bez přístupu kyslíku hořet nezačnou – podobně je to s jednotlivými stébly slámy a celým udusaným balíkem.

Jiní se obávají toho, že sláma začne hnít. Každý organický materiál však k tomu, aby začal hnít, vyžaduje kyslík a vodu. S technicky správnou konstrukcí se voda do slámy nedostane a tak znemožní hnití. Sláma byla používána jako izolační materiál po mnoha staletí, a byla dokonce nalezena ve vynikajícím stavu v tisíce let starých egyptských hrobkách. A životnost slaměných domů? V USA stojí slaměné domy postavené v devatenáctém století, které jsou stále funkční. To, myslím, mluví za vše.

Je pro stavbu vhodná jakákoli sláma?

Při výběru slaměných balíků vhodných na stavbu je potřeba všímat si několika věcí: velikosti balíku – obyčejně jsou k dostání dvě, barvy – v ideálním případě by měla být zlatá – pokud je tmavší, může to být znakem vlhkosti. Také je dobré zkontrolovat pevnost balíku – neměl by změnit tvar, pokud je zdvižen za jeden z provázků, kterým je sláma v balíku svázána. Dalším ukazatelem kvality balíků je, zda jsou všechny stejné.

Interiér bez ostrých hran je podle majitelů slaměných domů příjemnější
Interiér bez ostrých hran je podle obyvatelů slaměných domů příjemnější

Při stavbě se slámou je nutné brát na zřetel, že balíky zabírají více prostoru než obyčejné zdi – slaměný balík je mnohem širší než cihla. Dobrým nápadem je využít tloušťku slaměné „zdi“ ve svůj prospěch. Například ze širokého okraje, který zbude vedle vsazeného okna může být lavička či lehátko pro relaxaci.

Slaměný životní styl?

Fanoušci slaměných staveb, kteří se na internetových stránkách dělí o své zkušenosti, sdílejí svůj entuziasmus nejen kvůli efektivitě „slamáků“, ale také pro samotný proces „jiného stavění“. Vzhledem k použitému materiálu i celkem jednoduché technice, je stavba slaměného domu celkem nenáročná. Není výjimkou, že se do stavby zapojí celá rodina, a že se do ní pouštějí lidé, kteří jinak se stavbou domu zkušenosti nemají. Stavba vlastního domu může být výjimečnou životní zkušeností a rozšířením obzorů.

Workshopy o stavění ze slámy se už pořádají i v Česku.
Workshopy o stavění ze slámy se už pořádají i v Česku. Zdroj: www.buildingwithawareness.com

V zahraničí je několik organizací, které pořádají workshopy o stavění slaměných domů, kde se zájemci dozví potřebné informace a během několikadenního kurzu společně postaví menší domek. U nás už se takové workshopy organizují také – většinou jsou iniciovány sdružením nebo jedincem, který slaměný dům staví – zájemci staví s ním a zároveň se učí. Instruktážní videa s návody ke stavbě slaměných domů najdete i na Youtube. U nás už se čas od času takové workshopy organizují také, informovat se o jejich konání můžete například v internetové eko-poradně sdružení Veronica.

Instruktážní videa s návody ke stavbě slaměných domů najdete i na Youtube pod hesly „straw bale house“, „how to build a strawbale house“ apod. Pokud ale vládnete angličtinou, nejlepší zdroj informací najdete ve www.strawbale.com. Právě na tomto webu se nejen dozvíte mnoho faktů i zkušeností, zejména od zkušeného stavitele ze slámy Andrewa Morrissona, ale můžete si zde i objednat knihy a DVD o stavění ze slámy, zhlédnout instruktážní videa a prohlédnout fotografie „slamáků“. Na stejném webu se také můžete zdarma zapsat do týdenního online kurzu – na email vám pak budou po dobu sedmi dnů každý den přicházet nové informace k jednotlivým fázím stavby.

Kolik se dá ušetřit?

Cena slaměného domu je individuální záležitostí. Hodně záleží na variantě, pro kterou se rozhodnete pro jakou variantu slaměného domu se rozhodnete – ten s dřevěnou konstrukcí bude jistě dražší o dřevo, které použijete. Dalším faktorem je, zda zadáte stavbu firmě, nebo dům postavíte svépomocí. Pokud se rozhodnete postavit dům svépomocí, máte možnost oproti běžnému domu významně ušetřit, naproti tomu s přizváním firmy by jste na tom mohli být stejně jako se stavbou normálního domu – v České republice se zatím na tyto stavby specializuje jen pár firem a chybí zdravá konkurence a dlouhodobější reference.

Poznali byste, že se díváte na dům ze slámy?
Poznali byste, že se díváte na dům ze slámy?

Největší úspory ale přijdou až se samotným bydlením úsporami tepelné energie. Zastánci slaměných domů slibují snížení výdajů za vytápění až o 70%. Ve Švýcarsku stojí dům ze silných slaměných balíků s obrovským oknem na jih – kombinací hutné tepelné izolace a přístupu slunce je tento dům i přes zimu příjemně vyhřátý a majitel tvrdí, že zapíná topení jen výjimečně. V zásadě lze ze slaměných balíků postavit i pasivní dům.

Lidé, kteří ve „slamáku“ žijí, hovoří ještě o jakési přídatné kvalitě slámy, která je těžko vyjádřitelná slovy, a už vůbec ne čísly – shodují se na tom, že se jim zkrátka ve slaměném domě příjemně bydlí, a že se v něm cítí dobře.

Mají slaměné domy vůbec nějaké nevýhody?

Mezi nevýhody patří jistě rozměr balíků – oproti použití cihel, vám slaměné balíky zaberou hodně užitkového prostoru i zastavěné plochy. Další nevýhodu můžeme spatřovat v sezónnosti tohoto stavebního materiálu – sláma není dostupná celoročně a navíc také ve standardu, který potřebujete. Rovněž může být problém uchránit slaměné balíky během stavby, předtím, než je hotová střecha a omítnutí tak, aby nenavlhly.

Slaměné domy snesou více kreativity a netradičních tvarů. I třeba ve stylu Pána prstenů
Slaměné domy snesou více kreativity a netradičních tvarů. I třeba ve stylu Pána prstenů

Další nevýhoda se týká interiéru slaměného domu – musíme pamatovat na to, že si nemůžeme jen tak pověsit něco těžšího na stěnu. O policích nebo kredencích, které bychom na stěnu chtěli připevnit, musíme uvažovat už při stavbě.

I přesto je stavění ze slaměných balíků zajímavou alternativní technikou, která má budoucnost. Její rozšíření je ovšem trochu začarovaným kruhem. Bez kvalitních a spolehlivlých dodavatelů bude její rozšíření v České republice dost těžké.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz