fbpx

Nízkoenergetický dům: Úspory, projekt, cena0

Postavit dům, zasadit strom a ušetřit na vytápění. To je možné s energeticky úsporným domem. Jak se liší nízkoenergetický dům od běžného? Na co si dát pozor při přípravě projektu? Je výhodnější nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Snižte svůj účet za energie a ušetřete! Lákadlo, na které slyšíme všichni. Komu se chce také platit účty za stále rostoucí ceny plynu a elektřiny? Významnou částku můžeme ušetřit na vytápění, které je zodpovědné za téměř tři čtvrtiny energií spotřebovaných v běžné domácnosti.

Reklama

„Nízkoenergetický dům spotřebuje na vytápění asi třetinu až polovinu energií méně než běžná novostavba“

I jako reakce na stále se zvyšující ceny energií vznikl koncept nízkoenergetického domu. Jde o stavbu, která na vytápění spotřebuje asi třetinu až polovinu energií, co běžná novostavba. Čím je nízkoenergetický dům zvláštní a jak vlastně funguje? Vyplatí se vám?

Nízkoenergetické a pasivní domy

    – Pasivní dům za 5,5 milionu

    – Podívejte se na sluneční dům

    – Aktivní domy: O co jde?

    – Zateplování bez dotací

    – Energeticky úsporné domy

Nízkoenergetický dům: Významné úspory na vytápění

V rámci klasických definic se o nízkoenergetickém domě většinou dočtete, že jeho roční spotřeba tepla na vytápění je nižší než 50 kWh/m2. Pro srovnání, klasická novostavba spotřebuje na vytápění asi dvakrát až třikrát tolik, mezi 80 až 120 kWh/m2 (průměrně 100 kWh/m2).

Aby dům dosáhl nízkoenergetického standardu, je zásadní záležitostí kvalitní tepelná obálka domu, která zajistí minimální množství tepelných úniků. Zateplení se netýká pouze zdí a podlah, ale i střechy, oken a dveří – prostě všech rizikových míst.


Předpokladem k úspěšnému navržení nízkoenergetického domu je komplexní přístup, zde pasivní dům z Rakouska. Zdroj: www.ekowatt.cz

Zkrátka a dobře, významně nižší spotřeba energií řadí nízkoenergetický dům do kategorie energeticky úsporných domů. Říkáte si, na co nízkoenergetický dům, když si zateplím běžný dům a budu v něm žít úsporně, taky ušetřím. Máte pravdu. Pojďme si ale představit některé výhody, které vám běžný dům nenabídne.

Větrání, aneb jak se žije v nízkoenergetickém domě

Jednou z nich je například větrání. Pokud se v zimě rozhodnete ve vašem domě šetřit energiemi, co to jde, a díky tomu budete okna otevírat jen zřídka, tak sice ušetříte drahé teplo, daní za to ale bude nepříjemný a vydýchaný vzduch.

Na bezstarostné umělé větrání a klimatizaci jste doma možná zvyklí, v nízkoenergetickém domě má ale větrání ještě jednu výhodu navíc. Umělé větrání je zde totiž zkombinované s rekuperačním výměníkem, který se „stará“ o to, aby teplo, které je uvnitř budovy, nepřišlo nazmar. Prostřednictvím výměníku je totiž odebíráno teplo špinavému vzduchu, který odchází ven, a tímto teplem je pak ohříván čerstvý vzduch přiváděný zvenčí dovnitř. Celý systém pracuje, aniž by kdo z obyvatel musel jeho činnost zásadnějším způsobem řídit.


Variabilitě se meze nekladou, ani zelená střecha není na obtíž. Zdroj: www.ekowatt.cz

Pro alergiky navíc toto řešení představuje jednu velmi podstatnou výhodu – nemusí se bát každého otevření okna, kdy svoje dýchací cesty rozdráždí novou dávkou pylů. Protože se nucené větrání realizuje přes systém filtrů, je do místností přiváděn vzduch zcela čistý, bez prachových a pylových částic. Na bedrech obyvatel leží pouze povinnost filtry jednou za čas vyměnit.

Rekuperace přináší bez pochyby celou řadu výhod. Lze ale postavit dům bez ní? „Pokud bude takový dům správně navržen a místo rekuperace budu počítat s větráním infiltrací spárami u oken, které se bude realizovat přiměřeně objemu budovy (cca 0,3 objemu/hod), lze docílit spotřeby do 50 kWh/m2 a tedy hranice pro nízkoenergetický dům. Jak ale zajistit větrání infiltrací? Přes kvalitní těsná okna, která do domu osadím, infiltrace fungovat nebude!  Bez nuceného větrání tedy nelze úsporný dům postavit. A když už tedy umělé větrání, vyplatí se zvolit rekuperaci,“ vysvětluje architekt David Křeček.

Nízkoenergetický dům může být nenápadný

Množství „vychytávek“ dělá z nízkoenergetického domu příjemné lákadlo. Od hlubšího zájmu o tento typ domu nás ale často odradí zafixovaná představa, že energeticky úsporný dům vždy vypadá jako nehezká prosklená kostka, která útulný domov rozhodně nepřipomíná. K čemu by mi byl takhle „chytrý“ dům, když zvnějšku se za něj budu stydět? Pozor! Tohle je pouze jeden z mýtů, kterými jsou nízkoenergetické a pasivní domy opředeny.


Svoje místo mezi nízkoenergetickými a pasivními domy mají i ty se sedlovou střechou, zde ukázka z Rakouska. Zdroj: www.ekowatt.cz

Vzhled nízkoenergetického domu závisí čistě na investorovi a autorovi projektu, příp. realizační firmě. Jedním z pravidel výstavby nízkoenergetického domu je sice snaha o kompaktní tvar a nepříliš složitou hmotu objektu, finální projekt je ale vždy výsledkem skloubení technických požadavků s těmi estetickými. Rozhodně tedy nemusí jít o dům s plochou střechou, i česká sedlová klasika má mezi nízkoenergetickými domy své čestné místo.

Projekt nízkoenergetického domu

Pro projekt nízkoenergetického domu je nepostradatelný kvalitní návrh, který řeší například orientaci domu ke světovým stranám, oslunění vzhledem k terénu, větrání, vytápění, materiály, ohřev vody či problematiku tepelných mostů, které by měly být minimalizovány (jde o místa, kudy teplo nekontrolovaně uniká pryč z domu).

Na druhou stranu nutno dodat, že ne vždy se podaří, aby se původní plány a propočty do puntíku splnily. Výsledná spotřeba energie může být třeba o něco vyšší než plánovaná, nekontrolované úniky tepla o něco významnější. Aby se těmto nežádoucím jevům předcházelo, měli by architekti své projekty a propočty optimalizovat.


Pasivní dům je ještě o kategorii „výše“ – spotřebuje totiž méně energií než dům nízkoenergetický. Zdroj: www.ekowatt.cz

Optimalizace se týká jak umístění budovy na pozemku, tak i jejího tvaru, skladby konstrukcí či použití prvků a materiálů a jejím prostřednictvím je možné významně ovlivnit výši investice. „Vyplatí se proto optimalizaci věnovat čas i úsilí. Pro architekta to znamená znát i jiná řešení, než která nabízí samotní výrobci, a věnovat dostatečnou pozornost přáním klienta,“ píše se v Manuálu energeticky úsporné architektury z roku 2010.

Kolik zaplatíte za nízkoenergetický dům?

Dům stvořený pro obyvatele, jejich příjemný pobyt a pocity. Není toho až nějak moc? Nemusím se obávat, že výsledná cena za takový komfort bude převyšovat všechny rozumné hranice? Na návratnost investicí do nízkoenergetického domu jsme se zeptali inženýra Karla Srdečného z poradenské společnosti EkoWatt, která působí v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.

Co se týče návratnosti, vždy záleží na konkrétním projektu. Šikovný návrh může být levnější než „běžný“ dům. Pokud přijmeme tezi, že nízkoenergetický dům je o 10 % dražší než „obyčejný“, pak životnosti domu 40 roků (do první velké rekonstrukce) se tyto náklady navíc obvykle vrátí bez problémů,“ vypočítává Karel Srdečný.

Nízkoenergetický versus pasivní dům

Koncept nízkoenergetického domu zkrátka láká. A není se čemu divit, nenabízí toho málo. „Co se týče oblíbenosti mezi investory, lze říci, že nízkoenergetický dům chtějí ti, kterým se koncept pasivního domu zdá příliš radikální,“ říká Karel Srdečný.

Jedním dechem však dodává: „Bohužel i většina těch, kteří chtějí dům pasivní, nakonec dostanou dům nízkoenergetický, protože domy stavěné v ČR jen výjimečně splní kritérium pasivního domu –  spotřebu energie na vytápění  pod 15 kWh/m2 za rok.  Obvykle to však investorům nevadí.“

Blízkost konceptu nízkoenergetického a pasivního domu je pochopitelná. Alespoň co se týká výčtu technologií, je nízkoenergetický dům tomu pasivnímu velmi blízko. Výsledné rozhodování, zdali investor zvolí dům pasivní nebo nízkoenergetický dům, je tedy již pouze na něm, případně na poradě s odborníkem. Obecně lze ale říci, že významnější vícenáklady na dům pasivní se zase dříve vrátí díky menší spotřebě energií.

SERIÁL: Nízkoenergetický dům

Více informací o nízkoenergetickém domě přineseme v připravovaném seriálu.

Autor: Jana Poncarová