Na českém trhu existuje široká škála rodinných domů, od klasických zděných až po moderní dřevostavby. Alternativou těchto staveb je dům, jehož základ tvoří ocelová konstrukce. V čem se dům s ocelovou konstrukcí liší od ostatních? Jaké výhody a nevýhody má tento dům? Vyplatí se do něj investovat?
Ocelová konstrukce jako základ stavby je v českém stavebnictví stále poměrně vzácným pojmem, zejména jedná-li se o její využití na výstavbu rodinného domu. Do České republiky se tento systém dostal z USA, Austrálie a Kanady přes Velkou Británii a Německo. Například v USA se ocel dostala do povědomí vzhledem k zvýšené ceně dřeva způsobené legislativními úpravami, které měly za cíl větší ochranu životního prostředí. V čem tkví podstata domu s ocelovou konstrukcí? A především – vyplatí se oproti běžnému domu?
„Stavba domu s ocelovou konstrukcí je založena na jednoduchých a suchých technologických postupech.“
ReklamaJádro klasického zděného domu tvoří tradiční systémy založené na cihlovém základu. V případě dřevostaveb je podstatou celého domu konstrukce na bázi dřevěného skeletu. To samé vlastně platí pro dům s ocelovou konstrukcí, přičemž dřevo je zde nahrazeno ocelí. Aby byly zachovány všechny potřebné parametry tohoto domu, musí mít obvodový plášť pevně dané uspořádání.
Nízkoenergetické bydlení na Nazeleno |
– Pasivní dům za 5,5 milionu: Jak vypadá?– Co obnáší stavba dřevěného domu?– Nízkoenergetický, nulový a pasivní dům– Aktivní domy: Neplaťte za energie |
Obvodový plášť domu s ocelovou konstrukcí
Vnější plášť je tvořen z multifunkčního panelu MFP nebo klasické dřevoštěpkové OSB desky. Na tyto prvky se připevňuje kontaktní zateplovací systém (například fasádní polystyren) a nanáší se vrchní omítka. Kostru celého domu vytváří ocelový skelet s antikorozní úpravou a tenkostěnné pozinkované profily, na které je montován vnitřní plášť – sádrokartonové desky, jež jsou následně opatřeny finálním omítkovým disperzním nátěrem.
Ocelová konstrukce je vyplněna dvěma vrstvami příčkové plsti (tepelně i akusticky izolačního materiálu). Tyto vrstvy jsou odděleny vzduchovou mezerou tloušťky 5–60 mm. Velikost mezery je závislá na množství a rozměrech vnitřních instalací. Mezi sádrokartonovou desku a tepelnou izolaci (příčkovou plsť) se ještě vkládá parotěsná fólie, která zabraňuje pronikání vzdušné vlhkosti z místností do izolace.
Energetická náročnost domu s ocelovou konstrukcí
Na základě energetických ukazatelů (zejména měrné spotřeby tepla na vytápění, která je udávána v kWh/m2 za rok) je možné dům s ocelovou konstrukcí stavět v několika variantách. Může se jednat o tzv. energeticky úsporné domy se spotřebou 50–70 kWh/m2, mezi něž lze řadit dnešní standardní novostavby. Daleko častěji jsou ale tyto domy stavěny v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Aby však mohly být takto označovány, musí splňovat přísná kritéria a normy doporučené pro tyto typy staveb.
Ocelová konstrukce je základem celé stavby. Zdroj: KD Haus
Nízkoenergetické domy můžeme považovat za „střední cestu“ mezi standardní novostavbou a pasivním domem. Jejich měrná spotřeba tepla nepřesahuje 50 kWh/m2. Jedná se o stavby s promyšleným návrhem a kvalitním provedením stavebních postupů, kdy jsou eliminovány tepelné mosty. Pro nízkoenergetické domy je typická otopná soustava s nižším výkonem a zároveň se v nich využívají obnovitelné zdroje energie. Ke snížení spotřeby tepla zde přispívá dobře zateplená konstrukce a řízené větrání.
Norma pro pasivní domy říká, že jeho měrná spotřeba tepla na vytápění činí maximálně 15 kWh/m2 za rok. Jedná se o stavbu, která celoročně poskytuje tepelný komfort, aniž by používala aktivní topný systém. Využívá se zde pouze teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla. Tepelným ztrátám zabraňuje nadstandardní zateplovací systém a nejkvalitnější výplně stavebních otvorů.
Rychlá výstavba a žáruvzdornost
Podle Davida Komárka, odborníka na stavby s ocelovým jádrem, má tento systém řadu výhod zejména v porovnání s klasickým zděným domem. „Do karet mu určitě hraje rychlost výstavby a finanční úspora. Vzhledem k tomu, že je stavba založena na poměrně jednoduchých a zejména suchých technologických postupech (montáž se provádí šroubovými spoji), samotná stavba je ve srovnání se zděnou daleko rychlejší. Kompletní montovaný dům je proto reálné postavit to tří měsíců od zahájení výstavby, nezávisle na ročním období,“ vysvětluje David Komárek.
Dům s ocelovou konstrukcí se vyznačuje rychlou výstavbou
S tím souhlasí také Radek Krejza, majitel domu s ocelovou konstrukcí. „Rychlost výstavby byla hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl pro dům s ocelovou konstrukcí,“ říká Krejza. Stavba s nosnou ocelovou konstrukcí je vhodná do všech klimatických podmínek, protože pevnost a nehořlavost oceli a pevnost montážních spojů zajišťují odolnost stavby proti živelným pohromám.
Úspory energií jsou základním kritériem
Finance hrají nejdůležitější roli při stavbě každého domu. Ačkoli investiční náklady na stavbu domu s ocelovou konstrukcí jsou zhruba srovnatelné s klasickou zděnou stavbou, výhledově je tento dům jednoznačně finančně úspornější, a to nejen z hlediska nákladů na vytápění.
Menší tloušťka stěn umožňuje získat více místa uvnitř domu, aniž by se navýšily investiční náklady. Stavba s ocelovou nosnou konstrukcí přináší standardně vyšší odpor proti prostupu tepla. A vzhledem k tomu, že jsou domy s ocelovou konstrukcí stavěny většinou v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, náklady na otop výrazně klesají.
K ocelové konstrukci se připevňují pozinkované profily, na něž se montují sádrokartonové desky. Zdroj: KD Haus
To potvrzuje také majitel domu s ocelovou konstrukcí Radek Krejza: „Líbí se mi účet za energie u tohoto domu. Průměrná spotřeba činí přibližně 70 kWh/m2, přičemž do této hodnoty nezapočítávám pouze vytápění ale také půlroční vytápění bazénu, osvětlení zahrady a běžnou spotřebu domácích spotřebičů.“
Ocelové prvky navíc umožňují velkou statickou stabilitu, variabilitu a flexibilitu při tvorbě dispozičního řešení a vzhledu fasády. „Ocelová konstrukce umožňuje snadné a rychlé dodatečné vnitřní úpravy, instalace a přestavby příček suchou cestou, stejně jako jednoduchou rekonstrukci v budoucnu,“ říká Radek Krejza.
Levné i luxusní bydlení s ocelovou konstrukcí
Ocelové konstrukce mohou být využity jak pro levné, tak pro luxusní stavby. Z venku jsou tyto domy jen těžko rozeznatelné od klasických. Rozdíl je možné poznat až uvnitř při poklepání na obvodovou stěnu.
Hotový dům není od klasického zděného domu rozpoznatelný. Zdroj: KD Haus
„Nevýhodou těchto staveb je používání netradičních materiálů, zejména oceli jakožto hlavního stavebního prvku, který může vyvolat u potencionálních zákazníků nedůvěru,“ míní David Komárek.
Z technického hlediska lze těmto stavbám vytknout nižší akumulační schopnosti oproti zděným domům. Ačkoli se tyto stavby objevují čím dál častěji, stále existuje poměrně malá rozšířenost firem, jež se tímto systémem staveb zabývají. Určitým negativem, které však platí pro všechny nízkoenergetické a pasivní domy, je nutnost precizní a detailní stavby, neboť každá chyba může mít zásadní vliv na celkový efekt stavby.