fbpx

Nízkoenergetický dům: Jak ho postavit?0

Jak postavit nízkoenergetický dům? Podívejte se, z jakých variant konstrukčního systému a zateplení můžete vybírat. Jaké výhody mají jednotlivé konstrukce? Jak vybrat správný izolační materiál?

Zvažujete stavbu nízkoenergetického domu? Přemýšlíte, jaký zvolit konstrukční systém, izolaci a dumáte nad dalšími podstatnými otázkami? Je jasné, že nejlépe vám v tomto problému poradí odborník, s nímž v rámci syntézy přání, představ a technických norem můžete vytvořit projekt, který bude splňovat všechny vaše představy a zároveň potřebné parametry.

Dřevostavby nízkoenergetických domů nabízí investorovi celou škálu zajímavých variant provedení.“

Reklama

Právě samotný projekt a jeho příprava je pro úspěšnou stavbu nízkoenergetického domu záležitostí naprosto zásadní. Ideálním přístupem je řešit projekt v rámci zkušeného ateliéru s dobrými referencemi. Pokud se ale alespoň trochu chcete v problematice zorientovat, přinášíme vám informace o tom, jaké možnosti vůbec nízkoenergetický dům nabízí a jaké výhody či nevýhody mohou přinést jednotlivá řešení.

Energeticky úsporné domy

– Co je to nízkoenergetický dům?

– Překážky při stavbě NED

– Stavba pasivního domu

– Stavíme úsporný dům

– Cenový přehled izolací

Nízkoenergetický dům: Jaký zvolit konstrukční systém?

Jednou z vůbec prvních otázek při stavbě nízkoenergetického domu je volba konstrukčního systému. Lze říci, která z možných konstrukčních variant je pro nízkoenergetický dům nejvhodnější? Podle Karla Srdečného, odborníka na energeticky úspornou výstavbu a jeho publikace Jak postavit nízkoenergetický dům, se nedá říct, že některý z konstrukčních systémů by se dal považovat za zcela ideální.

Ať už ale projektant zvolí kterýkoli systém, jsou zde některé zásadní požadavky, které by měl splňovat. Týkají se především šíření tepla a vlhkosti v konstrukcích, požadavků na únosnost, zvukově izolační parametry, požární odolnost a zdravotní nezávadnost. Jeden z parametrů zdůrazňuje architekt David Křeček: „Ideální je, aby celá konstrukce byla dobře navržená a umožňovala průchod vodní páry z interiéru ven – tedy aby byla difúzně otevřená.“

Nízkoenergetický dům z Rakouska
Energeticky úsporný dům z Rakouska. Zdroj: www.EkoWatt.cz

Jsou tedy určitá pravidla, která by měl nízkoenergetický dům splňovat. Na druhou stranu nutno říci, že nejde o stavbu, která by byla od A až do Z sešněrovaná zásadami a nenabízela žádnou variabilitu. I při navrhování takové stavby, jako je rodinný dům v nízkoenergetickém standardu, mohou investoři vybírat z řady různých řešení. Pojďme se podrobněji podívat na přehled konstrukčních systémů.

  • Zděný konstrukční systém

Klasickou variantou, kterou volí stále velké množství investorů, je nízkoenergetický dům realizovaný jako zděná stavba. Celá řada zdících materiálů dnes splňuje výborné tepelně izolační parametry a nabízí tedy jednu z kvalitních variant konstrukce nízkoenergetického domu. Cihelné zdivo má navíc několik výhod – akumuluje teplo, zvládá kolísání vlhkosti vzduchu a má dobré akustické vlastnosti.

  • Dřevostavba

Samostatnou kapitolou konstrukčních systémů je dřevostavba. Ta nabízí projektantovi celou škálu variant, od sloupkového systému přes montovaný sendvičový systém až po konstrukci z masivního vrstveného dřeva. V současnosti jsou dřevostavby ve stále větší míře spojovány s nízkoenergetickou a pasivní výstavbou, což napovídá něco o jejich zvyšující se kvalitě. Velkou výhodou dřevostavby je rychlá výstavba, stěhovat se můžete už za 3–6 měsíců.

  • Konstrukce z litého betonu

Celkem unikátní a nepříliš obvyklou variantou je systém betonování obvodových stěn do ztraceného bednění. „Tento systém se hodí i pro stavbu svépomoci. Nevýhoda spočívá v tom, že pozdější přestavby jsou poměrně obtížné, dům je tedy potřeba hned zpočátku dobře naplánovat,“ píše Karel Srdečný v publikaci Jak postavit nízkoenergetický dům.

Velká okna zajišťují domu pasivní solární zisky
Velká okna zajišťují domu pasivní solární zisky. Zdroj: www.EkoWatt.cz

Omezení úniku tepla aneb jak na termickou schránku

Abychom u vysněného domu skutečně dosáhli toho, že půjde o dům nízkoenergetický – tedy s nízkou spotřebou energie, je potřeba objasnit si některé parametry. Stěžejním z nich je množství tepla unikající obvodovým pláštěm.

Vodítkem pro stanovení množství tepla, které uniká obvodovým pláštěm, je hodnota součinitele prostupu tepla, který označujeme písmenem „U“. Pokud problém trochu zjednodušíme, lze říci, že čím je hodnota součinitele prostupu tepla menší, tím méně doma protopíme. Klíčem k tomu je dostatečně silná vrstva kvalitně provedené izolace v plášti budovy a výrazné omezení tepelných mostů.

Kvalitně provedené zateplení, které je u nízkoenergetického domu považováno za nutnost, nabízí celou řadu výhod. Kromě snížení tepelných ztrát, zmenšení namáhání nosné konstrukce atmosférickými vlivy či odstranění tepelných mostů, zajišťuje třeba i zmenšení rizika přehřívání budovy v letním období.

Tepelná izolace u zděného domu

Izolační systém nízkoenergetického domu se odvíjí od typu použité konstrukce. Pokud se rozhodnete pro klasický cihlový dům, je nutné opatřit ho vnější izolační vrstvou nejčastěji ve formě tzv. kontaktního zateplení neboli ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems).

Izolační materiál se v tomto případě kontaktně kotví přímo ke zdivu, na něj se aplikuje stěrková omítka, která zajistí vyrovnání a vyhlazení nerovností a navíc uzavře všechny případné trhlinky. Finální úpravou souvrství kontaktního zateplovacího systému je opatření tenkovrstvou omítkou libovolného typu (minerální, silikátovou, akrylátovou či jinou).

Netradičně řešený dům
Netradičně řešený dům, aneb proti gustu žádný dišputát (pasivní dům z Rakouska). Zdroj: www.EkoWatt.cz

Pokud uvažujete, který z izolačních materiálů v případě ETICS vybrat, nabízí se několik základních možností. Stále nejběžněji používaným je expandovaný polystyren. U tohoto levného a snadno dostupného materiálu se ale dnes někdy setkáváme se snahou jeho užití minimalizovat a nahrazovat ho jinými materiály. Jeho výroba je totiž závislá na ropě a jde tedy o zdroj s budoucností velmi nejistou, navíc možnosti jeho likvidace a recyklace jsou zatím stále v plenkách. Alternativou jsou například desky z minerálních vláken, izolantem nové generace s dobrými izolačními vlastnostmi je tzv. šedý polystyren.

Jak zateplit dřevostavbu

U dřevostaveb je problematika zateplení řešena zcela jiným způsobem, využívá se zde provětrávaný systém zateplení. Název je odvozen od praxe – izolace se v tomto případě vkládá mezi dvě vrstvy nosného bednění, na ni se umístí difúzně otevřená folie, nad níž se pak ponechává odvětrávaná mezera. Nad mezeru o tloušťce nejméně 25 mm se pokládá fasádní obklad ze dřeva, keramiky či jiného materiálu.

Nejběžnějším izolačním materiálem je celulózová či dřevovláknitá izolace, z alternativních izolačních materiálů také například konopí, sláma nebo ovčí vlna. Velkou výhodou dřevostaveb je mnohdy výrazně menší tloušťka zdi (oproti zděnému systému), a to především proto, že nosná (tedy dřevěná) část je zde oproti zděné stavbě výrazně užší.

Pozor je třeba dávat na tepelné mosty
Pozor je třeba dávat na tepelné mosty. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Čeho se vyvarovat u nízkoenergetického domu

Jak už bylo řečeno, při výstavbě energeticky úsporného domu se vždy pečlivě hlídají tepelné mosty. Jde o místa, kde je konstrukce nebo izolace zeslabena. Jedná se například o osazení oken či dveří do obvodových stěn, napojení stropů a obvodových stěn či o výběžky, jako jsou balkony či římsy. Minimalizace tepelných mostů se řeší již při návrhu domu a je žádoucí především proto, že přispívá k výraznějším úsporám energie.

Jak se dá bránit vzniku tepelných mostů? „Hlavní důležité detaily by měly být zhodnoceny ve speciálním software na posuzování tepelných mostů. Například ostění oken je dobré „přetáhnout“ izolací i přes rámy, které jsou slabším článkem než samotná izolace. Vhodným doplňkem pro ostění oken je VIP (Vacuum Insulated Panel), neboli vakuová izolace, která má desetkrát větší izolační schopnosti než klasická izolace. Pro izolaci soklu je dobré využít tzv. protimrazového štítu, který zase zabrání promrzání zeminy u soklu,“ vypočítává architekt Křeček.

Navrhnout opravdu kvalitní nízkoenergetický dům není sice tak úplně hračka, výsledek ale může stát za to. S vědomím, že bydlíte v domě, kde se vám dobře bydlí a dýchá, neprotopíte v něm „majlant“ a navíc i zajímavě vypadá, se přeci jen lépe usíná.

V příštím dílu se podíváme, jestli je v nízkoenergetickém domě nutná rekuperace a jak ji vybrat.

Autor: Redakce Nazeleno.cz