Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Stavba dřevostavbyPartnerem pro stavbu a rekonstrukci je Poptávej.cz.

Nejčastější chyby při instalaci oken

Správná instalace oken je pro jejich funkci, životnost a zejména tepelně izolační vlastnosti klíčová. Podívali jsme se, čím vším si firmy a řemeslníci často ulehčují práci.

28. 11. 2017 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Jaké jsou nejčastější chyby při instalaci oken? Máme pro vás několik rad a informací, na co dát pozor při instalaci svépomocí a co ohlídat u řemeslníků.

Použití turbošroubů na všech stranách rámu

Takzvané turbošrouby – kotvící šrouby, které se skrz rám navrtají přímo do ostění, jsou mezi řemeslníky asi nejoblíbenější. Není se co divit, protože jejich použití je rychlé a docela přesné. Turbošrouby ale také mají své nevýhody. Tou hlavní je, že neumožňují dobrou dilataci okenního rámu. Turbošroub může být buď hodně utažený a tím dilataci znemožňuje, nebo utažený málo. V takové případě turbošroub dilataci rámu umožní, ale rám není zase dobře upevněn a může do něj třeba zatékat.

turbošrouby

Turbošrouby obecně narušují komory rámu a celkově jde o trochu rozporuplnou technologii, která není apriori špatná, ale vyžaduje hodně precizní práci a kvalitní rám. Pokud je to možné, upřednostněte alespoň na jedné straně rámu kotvení pomocí dilatačních pásových kotev.

Kotvení pouze montážní pěnou

Kotvení rámu okna pouze na montážní pěnu je znakem hodně nekvalitní práce. Pokud firma něco takového provede, práci okamžitě reklamujte. Ani sami se o něco takového nepokoušejte a i malé okno raději dobře ukotvěte.

Špatné použití izolačních pásek

Po ukotvení se prostor mezi rámem okna a ostěním vyplňuje izolační pěnou. Použít je možné i speciální pásku, která po aplikaci expanduje a tuto mezeru vyplní. Častou chybou pak ale bývá špatné použití hydroizolačních pásek, kterými jsou spoje oblepené. Z interiéru jen nutné prožít pásku parotěsnou, ale zvenčí paropropustnou. Jen tak bude zachován správný pohyb vodní páry stěnou směrem ven.

Špatná příprava ostění okna a spáry

Ostění okna by mělo být pro bezproblémovou montáž oken dobře začištěno. Platí to hlavně ve starších domech, kde se mohou stěny po rozebrání starého okna příliš drolit. Ostění okna se doporučuje začistit maltou, je ale možné použít třeba i cementotřískové desky nebo sádrokarton.

Nedostatečná izolace v oblasti parapetu

Není to sice velký problém z hlediska životnosti nebo dodržení instalační technologie, správná tepelná izolace okna však může s minimálními náklady zvýšit obývací komfort v předokenním prostoru. Jednoduchým a poměrně levným řešením je použití izolačních parapetních profilů, na něž se rám okna usadí. Parapetní profil je vyroben z izolační hmoty (například z materiálu Compacfoam), která má zároveň i potřebnou pevnost. Na parapetní profil se pak snadno napojí také kontaktní zateplovací systém. Další možností může být použití desky z pěnoskla. Ta se usadí na parapet a teprve na ni se pak namontuje rám okna. Pěnosklo totiž funguje jako velmi dobrý teplený izolant a současně má také dobré mechanické vlastnosti a rám okna je možné do něj dobře zakotvit.

Související články

Tagy: Bydlení, Stavba a rekonstrukce, Okna a dveře

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Výrobce a dodavatel profesionální vzduchotechniky, ventilátorů a příslušenství, rekuperačních jednotek,…

<!-- -->
KM BETA, a.s.

Největší český výrobce betonové střešní krytiny, vápenopískového zdicího systému SENDWIX a dále cihelného…

<!-- -->
VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
CIKO - cihelné a nerezové komínové systémy

Cihelné a nerezové komíny určené pro všechny druhy paliv a všechny typy spotřebičů. Komínové systémy CIKO…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!