Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Stavba dřevostavbyPartnerem pro stavbu a rekonstrukci je Poptávej.cz.

Multipor – vhodná alternativa k polystyrenu, ale dražší

Kalcium-silikátové izolační desky, mohou být velmi vhodnou náhradou za klasický pěnový polystyren. Jedná se o materiál, který je velmi podobný klasickým stavebním hmotám pro výstavbu zděných domů. Ve srovnání s pěnovým polystyrenem jde o mnohem ekologičtější materiál.

26. 04. 2018 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Multipor - zajímavý izolační materiál s dobrými mechanickými vlastnostmi, ale také vyšší cenou.

Multipor jsou pevné tepelně izolační desky. Jedná se vlastně o hodně pórovitou variantu klasického pórobetonového materiálu Ytong a z toho plynou jeho mechanické i tepelně-fyzikální vlastnosti. Deska z Multiporu je lehká, materiál je křehký, ale zároveň velmi dobře izoluje teplo. Zároveň je ale Multipor prostupný pro vodní páru. Ve srovnání s pěnovým polystyrenem má Multipor trochu větší tepelnou vodivost, rozdíl však není příliš velký.

V praxi je nutné počítat s tím, že desky jsou křehké a materiál se díky vysokému obsahu vzduchových póru hodně drolí. Výhodou je ale vynikající paropropustnost – vrstva kontaktního zateplení proto může dobře odvádět případnou vlhkost z konstrukce.

Pro vnější i vnitřní zateplení

Desky z kalcium silikátového materiálu Multipor lze velmi dobře použít pro kontaktní venkovní zateplení domu – v podstatě všude tam, kde byste jinak použili pěnový polystyren nebo minerální vlnu. Desky lepí na speciální maltu a poté se ještě běžným způsobem kotví k podkladu hmoždinkami.

Multipor je však možné dobře využít také pro vnitřní zateplení. Je to dáno hlavně jeho dobrou paropropustností. V takovém případě se desky navíc nemusí kotvit hmoždinkami. Výrobce při vnitřním zateplení doporučuje kotvení pouze v případech, kdy bude stěna obložena keramickým obkladem. U vnitřního zateplení je ale nutné počítat s nižší únosností stěny a přizpůsobit tomu eventuální kotvení různých předmětů.

Ekologicky přívětivý materiál

Mezi hlavní výhody Multiporu lze kromě zmíněné dobré paropropustnosti, která jej předurčuje jako ideální materiál právě pro vnitřní zateplení, počítat také vysokou přívětivost k životnímu prostředí. Hlavní složkou Multiporu je písek, vápno a cement. Výrobce dokonce uvádí, že hlavní složkou tohoto materiálu je vzduch – podíl pevné složky v deskách je pouhých 5 %. Multipor se tak stává často stává rozumnou volbou pro ty stavebníky, kteří preferují ekologicky šetrné, recyklovatelné a lidskému zdraví co nejvíce neškodné materiály.

Nevýhoda kromě vysoké křehkosti zůstává jediná – cena. U tloušťky 125 mm počítejte s náklady zhruba 1200 Kč na m2 plochy, což je téměř desetinásobek ceny běžného pěnového polystyrenu. I když má Multipor ve srovnání s pěnovým polystyrenem nesporně lepší fyzikální vlastnosti a pro jeho použití hovoří i pozitivní ekologické aspekty, cenový rozdíl těchto materiálů je značný.

Foto: Xella

Související články

Tagy: Stavba a rekonstrukce, Izolace, Stavební materiál

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

KM BETA, a.s.

Největší český výrobce betonové střešní krytiny, vápenopískového zdicího systému SENDWIX a dále cihelného…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

rekuperační jednotky, teplená čerpadla, vzduchotechnika

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!