fbpx

Rekonstrukce komína: Vložkování, frézování a opravy nadstřešní části0

Jak se pozná, že váš komín potřebuje rekonstrukci? Na co se připravit, pokud musíme instalovat komínovou vložku? A co dělat, když chceme zvětšit stávající průměr komína? Všechny problémy komínů mají svá řešení, které však nebývá zrovna laciné. Neudržovaný komín ale může přinést vážné následky.

Funkční a správně udržovaný komín je základem bezpečného provozu kotlů i kamen. Přestože rozsáhlejší rekonstrukce pořádně provětrá vaši peněženku, špatný technický stav komína se nesmí podceňovat. Nevyhovující komíny bývají každoročně příčinou četných požárů a otrav zplodinami.

Reklama

Zchátralý komín může být příčinou požáru. (Foto: thinkstockphotos.com)

Kdy je nutná rekonstrukce komína?

V některých případech je nutnost zásadní rekonstrukce patrná již na první pohled. Situace, kdy dehtové skvrny prosakující komínovým zdivem případně sirný zápach v místnostech, kterými komín prochází, volá po zcela bezodkladném řešení. Někdy se také porucha komína projevuje nápadným unikáním kouře během přikládání paliva. Stav komína je také nutné ověřit v případě napojení nového tepelného zdroje (např. při výměně kotle), kdy může být navíc potřeba zvětšit průměr komína. Rekonstrukci komína si může vyžádat také změna paliva. Stejně tak pokud dosud používáte starý komín bez modernizace komínové vložky, měl by se jeho stav co nejdříve prověřit a případně provést potřebná opatření. Pozornosti by neměla ujít ani nadstřešní část komína, která patří k nejvíce namáhaným částem díky působení povětrnostních vlivů i agresivních spalin.

Uniká vám v poslední době během přikládání do místnosti mnoho kouře? Je čas zkontrolovat komín. (Foto: thinkstockphotos.com)

Vložkování komína pro bezpečný provoz

Pokud cokoli uniká skrze plášť komína, je to špatně. Tato situace se týká starých zchátralých komínů, které proto bývá nutné opatřit vložkou, aby se zabránilo prosakování vlhkosti a spalin skrze zdivo. Komínové vložky bývají většinou vyrobeny z nerezu. Setkáváme se s nimi buď v podobě pevných, nebo flexi (ohybných) trubek. Pevné trubky jsou ze silnějšího materiálu (obvykle 0,6 až 1 mm) než flexi trubky (0,3 – 0,4 mm). Pevné trubky jsou tedy odolnější a mají delší životnost. Flexi trubky jsou určeny především pro případy, kdy není možné použít pevné trubky např. uhýbané komíny apod. Vložky se zasouvají do stávajícího komína (ten musí mít dostatečný průměr) a společně se spojovacími prvky a příslušnými komínovými komponenty tvoří ucelený a uzavřený celek.

Nerezová pevná komínová vložka. (Foto: thinkstockphotos.com)

Ceny vložek se liší dle typu i síly materiálu – 1 m flexi trubky o síle 0,4 mm s průměrem 150 mm je na internetu k dostání okolo 800 Kč, 1 m pevné komínové vložky o síle 0,8 mm s průměrem 150 mm se pohybuje kolem 1200 Kč. Celkovou cenu včetně práce a dalších dílů prakticky nelze stanovit jinak než individuálně. Pro některé typy nízkoteplotních a kondenzačních plynových kotlů se nabízejí též vložky z odolného plastu. Dále se používají vložky hliníkové, keramické a tzv. nafukovací, které po vytvrzení přilnou ke stěnám komína.

Doporučované minimální tloušťky nerezových vložek pro různá paliva
Typ vložky Palivo Tloušťka
Flexi plynná paliva 0,3 mm
Flexi tuhá paliva 0,4 mm
Pevné plynná paliva 0,6 mm
Pevné dřevo 0,6 mm
Pevné uhlí 0,8 mm

 

Samotnému vložkování by mělo předcházet celkové posouzení stavu komína. Kominíci mají dnes k dispozici kromě zrcátek i komínové kamery, kterými je možné prozkoumat celou spalinovou cestu. Tento postup je obzvlášť vhodný v případě neobvykle řešených komínů. Vložkování se provádí shora ze střechy. Na bourání do zdi se však musíme také připravit. Nezbytné je vytvoření otvoru pro vsazení dílu pro napojení kouřovodu spotřebiče a pro instalaci spodních dvířek a kondenzační jímky.

Když je potřeba zvětšit průměr komína: Frézování

Někdy je potřeba zvětšit průměr komína komínovou frézou. To se stává zejména u komínů menších průměrů, do kterých logicky nelze vtěsnat novou vložku o shodném průměru jako má komín. Finální průměr komína bude tedy v takovém případě nakonec zachován. Z důvodu vyšších nároků nového topidla však může být potřeba průměr komína zvětšit tak, aby do něj bylo následně možné umístit vložku většího průměru, než měl původní komín. I takové situace bývají obvykle řešitelné, limitem je samozřejmě šířka komínového zdiva. Obecně platí, že nelze odfrézovat více než třetinu síly zdi komína. Frézováním se staré komíny také zbaví případných nánosů dehtu. Každý vyfrézovaný komín se následně musí vložkovat.

Kominíci komíny čistí, ale také opravují. (Foto: thinkstockphotos.com)

Fréza je tvořena kovovým válečkem s řetízky o délce odpovídající požadovanému průměru. Jak se fréza točí, řetízky mění přebytečné zdivo na prach, který se odsává či vybírá u paty komína. Před frézováním je důležité posoudit stav komína a soudržnost zdiva, velmi zchátralé komíny by zásah komínovou frézou nemusely vydržet. Za vyfrézovaný a vyvložkovaný komín zaplatíme dle náročnosti a délky komína minimálně 30 tisíc Kč, ale běžně i dvojnásobek.

Aby komín nespadl: Opravu nadstřešní části komína neodkládejte

Chátrající nadstřešní část může ohrozit funkčnost celého komína. Tuto část je lepší udržovat průběžně, než čekat na havarijní stav, kdy již bývá nutné celou horní část komína zbourat a postavit novou. Ani taková situace však není neřešitelná. Existují speciální komínové díly zajišťující přechod mezi původní a nově vystavěnou částí, které zajistí spolehlivé fungování opraveného komína. Nabízí se také použití nerezových komínových nástavců, díky kterým poškozený komín snadno dosáhne potřebné výšky. Pokud je komínový plášť zvenčí oprýskaný, můžeme nadstřešní část komína zkrášlit tzv. komínovým návlekem, který se snadno instaluje a vyrábí se v různých povrchových dekorech.

Zdivo se začíná drolit, je třeba zasáhnout, aby nedošlo k rozsáhlejší destrukci. (Foto: thinkstockphotos.com)

Stavba nového komína může být někdy výhodnější než rekonstrukce starého

Před rekonstrukcí komína se vyplatí vše dobře spočítat, zjistit všechny dostupné varianty a pak se teprve rozhodovat. V některých případech totiž může stavba zbrusu nového komína představovat výhodnější alternativu, a to jak finančně, tak z hlediska užitných vlastností a předpokládané životnosti.

Autor: Jarmila Bajerova