fbpx

Komín Schiedel ABSOLUT: i do izolovaných domů0

Pasivní domy dlouho bojovaly s tzv. syndromem doutnajícího krbu. Lokální spotřebiče na pevná paliva hořely většinou velmi špatně nebo vůbec. Na vině přitom nebyly vadné brikety ani odfláknutá krbová konstrukce, ale právě naopak: brilantně utěsněný dům typu „Alcatraz“, jehož izolace ke kamnům nepustí žádný vzduch zvenčí. Řešení ale existuje.

Schiedel komínové systémy Detaily vytápění v nízkoenergetických domech představují dost složitou matematiku, která musí být promyšlená do posledního detailu. Proto je žádoucí, pokud se nechystáte vytápět zrovna elektřinou, zamyslet se včas nad volbou vzducho-spalinového systému pro váš dům, krb a spotřebič. Problémy s přívodem kyslíku se navíc nemusí týkat jen moderních pasivních domů, ale i staveb, které v nedávné době prošly rekonstrukcí oken, dveří a izolačních materiálů.

 

„S komínem ABSOLUT nemusíte dělat kompromisy mezi izolací a výběrem paliva na vytápění. Můžete mít obojí!“

Vytápění pevnými palivy se dlouhou dobu podceňovalo, a proto ani neexistoval žádný komínový systém, který by se problematikou zabýval. K vytápění standardně sloužily plynové nebo olejové spotřebiče, jež pracovaly na jiných principech (resp. okysličování paliva bylo řešeno jinak). Až s příchodem dokonalých izolací byl člověk postaven před rozhodnutí, při nichž hrozilo, že se bude muset pevných paliv úplně vzdát.

 v

Co je dvousložkový komín?

Nikdo se určitě nechce smutně koukat na malý skomírající plamínek krbu ve svém „dokonale vyladěném“ pasivním domě a ptát se, kde asi udělali soudruzi chybu. Jaké tedy zvolit řešení? Rozloučit se s domácím krbem? Inovativní přístup zvolila firma Schiedel, a.s. Její produkt ABSOLUT byl odměněn cenou GRAND PRIX FOR ARCH 2005 (dále ještě Zlatá medaile Aqua-therm 2005, Zlatá medaile IBF 2006, Topenářská značka kvality 2006).

O co jde ve zkratce? Dvousložkový komínový systém ABSOLUT  zabil dvě mouchy jednou ranou. Vedle komínového průduchu pro odvod spalin je v konstrukci umístěna přidružená tepelně izolovaná šachta, která přivádí do spotřebiče čerstvý vzduch zvenčí, avšak již předehřátý spalinami.  Skladba systému navíc eliminuje účinně tepelné mosty.

Na detailní popis jsme se zeptali Ing. Jiřího Vrby, experta na komínové systémy, který se na projektování Schiedel ABSOLUT podílel:

   Rozhovor s expertem

[?] Schiedel ABSOLUT jsou komínové systémy dvousložkového typu, čímž se výrazně odlišují od ostatních komínů, které mají třísložkový průřez. Jaké výhody díky tomu ABSOLUT přináší v oblasti problematiky nízkoenergetických domů? [!] Komínový systém Schiedel ABSOLUT opravdu přináší řadu výhod a to jak pro ty, kteří se zabývají projektováním, přípravou a realizací staveb, tak pochopitelně hlavně pro konečné uživatele. Díky své konstrukci, která je tvořena sendvičovou, tepelně izolovanou, komínovou tvárnicí a tenkostěnnou keramickou vložkou s hrdlovými spoji, nevyžaduje pro svou funkci tzv. zadní odvětrání. Zadní odvětrání je nutné u „klasických“ třísložkových komínů s běžnou šamotovou vložkou a vrstvou tepelné izolace z minerálních vláken.

Vrstva tepelné izolace, uzavřené v dutině mezi komínovou tvárnicí a šamotovou vložkou může absorbovat provozní vlhkost, která musí být trvale odváděna, podobně jako tomu je například u jednoplášťových střech. Funkční zadní odvětrání ovšem představuje vlastně vzduchový kanál mezi interiérem a exteriérem, kterým trvale prochází určité množství vzduchu.

Chceme-li minimalizovat tepelné ztráty, musíme řešit nejen tepelnou izolaci obvodových stěn, ale také těsnost celého objektu. Proto systémy se zadním odvětráním přestávají být efektivně používány v oblasti nízkoenergetických nebo pasivních domů a je nutné je nahradit systémy, které jsou prokazatelně těsné a jejichž vlastnosti byly objektivně ověřeny například pomocí standardního Blower Door testu.

[?] Vzduch, který přichází ke spotřebiči protiproudovým systémem, se nutně musí ohřívat od spalin v sousedním vývodu. Můžeme to obrátit ve svůj prospěch?

[!] Samozřejmě. Předání části tepla z odcházejících spalin přiváděnému spalovacímu vzduchu je obecnou výhodou všech vzducho-spalinových komínových systémů, velmi výrazně přispívá ke zvýšení účinnosti plynových uzavřených spotřebičů a je možno ji využít i u spotřebičů na pevná paliva. Konkrétní přínos je závislý na parametrech spotřebiče a délce spalinové cesty, spotřebič nasává vzduch o vyšší teplotě a rozdíl mezi teplotou vzduchu, který vstupuje do spotřebiče a venkovní teplotou se projeví v úsporách tepla a paliva.

[?] Sortiment výrobků označených CPV (centrální přívod vzduchu) je na trhu každým rokem širší. Jak je to s kompatibilitou komínů a těchto spotřebičů?

[!] Máte pravdu, že nabídka spotřebičů nezávislých na vzduchu v místnosti je stále širší. Pokud se týká kompatibility komínu, měl by mít optimální komín některé parametry, které využití těchto spotřebičů podporují. V první řadě je to konstrukce komínového tělesa, která vedle průduchu pro odvod spalin musí mít ještě vzduchový průduch odpovídajícího rozměru. Vzduchový průduch by měl být tepelně izolován tak, aby nedocházelo k ochlazování interiéru na povrchu tělesa. Musí být vyřešeno těsné napojení nejen kouřovodu, ale i vzduchového hrdla přívodu vzduchu. A pokud je komín jako celek dostatečně těsný z hlediska průvzdušnosti, máme ideální řešení, které funguje za všech provozních podmínek i v nízkoenergetických nebo pasivních domech.

Výběr komínu nepodceňujte!

Vytápění pasivního domu je problematika, o jejímž řešení je nutné mít zcela jasno ještě ve fázi hrubé stavby. Pokud zvolíme komínový systém Schiedel ABSOLUT, který je poměrně univerzální ke všem typům paliv, zachováme si stále velký prostor pro další výběr spotřebičů.  Můžeme použít jak plynový, tak lokální spotřebič na pevná paliva, které dnes díky dřevěným peletám (tzv. ekopaliva) zažívají velký boom. ABSOLUT nabízí systémové řešení připojení NPVS (jiné označení pro centrální přívod vzduchu) spotřebičů s tenkostěnnou keramickou vložku, díky níž získáme velkou variabilitu při napojování kouřovodu. To je velkou výhodou zvláště v případě, že chceme systém vytápění vyměnit.

Samozřejmě je nezbytné konzultovat každý konkrétní případ individuálně, aby se našlo nejlepší možné řešení.  Nelze tedy paušálně tvrdit, že Schiedel ABSOLUT je 100% vhodný ke všem topným systémům na světě, respektive univerzální řešení nemusí být vždy to nejlepší. Dovoluji si však podotknout, že Schiedel, a.s. patří k absolutní špičce ve svém oboru, na čemž se shodují odborníci i uživatelé. Jak už to tak bývá, za extra třídu se platí trochu více. Komín a dům je však celoživotní svazek a neměl by tedy být podceňován. Za systém ABSOLUT možná zaplatíme o pár tisícikorun navíc, ale ve spojení s kvalitně postaveným pasivním domem se nám extra investice bohatě vrátí.

 

   Blower door test

Je test, kterým se zkouší těsnost (průvzdušnost) například pasivních domů nebo jeho částí, včetně komínů. Princip testu je následující: Pomocí ventilátoru se v interiéru vytvoří stabilní přetlak 50 Pa a následně se měří, jaký objem vzduchu z něj unikne za hodinu. Z měření vyplývá, že průvzdušnost systému ABSOLUT je více než sedmkrát nižší než průvzdušnost srovnatelného třísložkového komínu Schiedel UNI PLUS.

 

Orientační cena systému: cca 35.000 Kč (bez DPH) za komín ABSOLUT, délka 8m, průměr 16cm

Více informací najdete na www.schiedel.cz – systém ABSOLUT je podrobně popsán zde.

 

 

Autor: Komerční sdělení