fbpx

Jak (ne)vybírat kominíka? Zkušenost našeho čtenáře0

Zkušenosti s kvalitou služeb kominíků mohou být dosti skličující. Jak zaručeně poznat odborně nezpůsobilého kominíka? Inspirovat se můžete příběhem našeho čtenáře.

Vše začalo v momentě, kdy mi rok po nastěhování do staršího rodinného domu přišla první faktura za plyn. Šok z výše nedoplatku byl tak velký, že jsem se rozhodl plyn odpojit a hledat jiné řešení, jak dům vytápět. Volba padla na krbová kamna, a tak začalo hledání kominíka, který se postará o bezpečné zapojení kamen do komína.

Dochvilnost = Spolehlivost. Nedělejte kompromisy!

Od setkání s prvním kominíkem jsem očekával, že mi pomůže s výběrem krbových kamen, posoudí stav komínů v mém domě a navrhne další postup. Místo toho mě kominík nechal dvě hodiny čekat, aby mi pak zavolal, že mu do toho něco přišlo. Zkusili jsme tedy druhý pokus. Tentokrát jsem kominíkovi zatelefonoval těsně před schůzkou pro ověření. Kominík mi obratně sdělil, že to nepůjde ani dnes. Napotřetí firma poslala někoho jiného, kdo již skutečně dorazil, a to pouze s čtvrthodinovým zpožděním.

Reklama

Připojení krbových kamen může znamenat zdlouhavou peripetii. (Foto: thinkstockphotos.com)

S výběrem kamen mi neporadil. Doporučoval mi kamna o výkonu od 3 do 5 kW s tím, že jinak v zimě zaručeně „zdechnu“ horkem. Vzhledem k tomu, že potřebuji jedněmi kamny vytápět nadstandardně velký obývací pokoj a další dvě přilehlé místnosti, se mi to zdálo opravdu málo. Navíc můj dům je velmi energeticky nehospodárný. Na jeho radu jsem nedal a dobře jsem udělal. Dále mi doporučil instalaci kamen do starého komína, který byl dosud používán jako větrací a vevnitř je opatřen jen kruhovým výmazem. Vložka potřebného průměru by se tam prý nevešla, muselo by se frézovat, což prý je v tomto případě zbytečné.

Po přečtení hrůzostrašných příběhů o požárech od kamen připojených do zchátralých komínů, jsem se rozhodl dát na první dojem a nedochvilnou firmu jsem vyřadil ze hry. Zkoušel jsem dál, ale bylo to ještě horší.

Konzultace zdarma je standard: Neplaťte nic, s čím jste nesouhlasili předem!

Další kominík zastupoval firmu, která se zabývala nejspíše výhradně frézováním komínů. Všechny alternativy rychle smetl ze stolu a prohlásil, že je každopádně nutné frézovat. Předchozího kominíka označil za diletanta a vysvětlil mi, na jaký průměr je třeba bezpodmínečně vyfrézovat komín, do kterého chtěl předchozí kominík kamna zapojit bez jakýchkoli úprav.

Používání starých komínů bez vyvložkování může být nebezpečné. (Foto: thinkstockphotos.com)

Skoro mě svojí sugestivní argumentací přesvědčil, že frézování asi bude mojí jedinou možností. Pak ale při loučení náhle zvolal: „Tak a dostanu 300 korun za konzultaci!“ Patřím mezi ty, kteří si jen tak něco líbit nenechají, proto jsem jej z domu rychle vyprovodil, přičemž jsem musel strpět řadu vulgárních výkřiků. Podle jeho slov mu takto zaplatí každý a je to běžné. Není. Bezplatná konzultace je samozřejmostí a pokud ne, musíte být o ceně informováni dopředu. Radím všem, aby se firmám s podobnými praktikami vyhnuli obloukem.

„Ať se jedná o jakékoli řemeslníky, vždy požadujte spolehlivost a kvalitu práce.“

Jako úsměvný dodatek ještě mohu uvést, že když jsem později daný komín sám proměřil, zjistil jsem, že po odfrézování přebytečného materiálu na průměr stanovený kominíkem, by z komína nezbylo prakticky nic. U druhého komína by frézování bylo řešením, moc se mi však do toho nechtělo. Hledal jsem tedy dál.

Dále pro pobavení: Jak se odborně určí vnitřní průměr komína a kde sehnat komínovou kličku?

Na začátku celé mojí komínové peripetie jsem ani nevěděl, jaký je vnitřní průměr stávajícího komína, na který jsem chtěl kamna připojit. Neměl jsem ani komínovou kličku. Pro kominíka pyšnícího se titulem inženýra byl tento úkol těžší než by se na první pohled zdálo. Přestože měl s sebou kufřík s různými nástroji, klička chyběla. Kdyby mu kličku nepůjčili moji sousedé, do komína by se nedostal. A to by byla škoda, protože bych se jinak těžko dozvěděl přesnou informaci o průměru komína. Kominík se po usilovné snaze  rozhodl, že průměr nejlépe vyjádří názorně. Spojil palce a ukazováčky, čímž vytvořil jakýsi kruh a řekl: „asi takhle“.

K neuvěření – takto stanovil vnitřní průměr komína inženýr… (Foto: redakce Nazeleno.cz)

Stavba nerezového fasádního komína: Stavebnice jsou pro děti, dospělí mohou mít problém

Navštívil jsem knihovnu, strávil hodiny na internetu a nakonec jsem učinil rozhodnutí ponechat stávající komíny svému osudu a přistavět komín nový. Chtěl jsem mít možnost začít rychle topit, zima se již blížila a proto jsem vybral nerezový fasádní komín, který se přimontuje k venkovní zdi a staví se jednoduše jako stavebnice bez mokrých procesů a bez nutnosti základové desky. Vypadalo to tak snadně.

Opak byl pravdou. Termín montáže se několikrát odkládal. Když už konečně velký den přišel, vybourali montéři ve zdi našeho obýváku tak velkou díru, že by se do ní kouřovod vešel třikrát.

Otvor pro kouřovod je tak velký, že jej nezakryje ani krycí růžice. (Foto: redakce Nazeleno.cz)

Šéf celé party po přípravě otvoru a lešení zjistil, že některé podstatné komponenty zapomněli ve skladu vzdáleném přibližně 100 km. Nedalo se pokračovat, čekali jsme tři hodiny. Následně zapomněli namontovat spodní díl s dvířky, což šlo naštěstí snadno napravit. O krycí růžici se to již říct nedá.

Přebytečné otvory ve zdi byly „odborně“ vyplněny montážní pěnou. Takto bylo dílo předáno. Na krycí růžici montážníci úplně zapomněli. (Foto: redakce Nazeleno.cz)

Když jsme večer konečně zatopili, bylo to jako zázrak. Moje růžové brýle však spadly hned druhý den, kdy jsem začal mít pochybnosti o správnosti montáže. Postupně jsem zjistil, že objímky jistící komín u zdi jsou namontovány příliš daleko od sebe a že nejsou ani dostatečně přivrtány. Na každé straně byl pouze jeden šroub místo dvou. V horní části komína navíc nebyly použity pevnější statické spony. Komín by se teoreticky mohl při silnějším větru zřítit. Následovala reklamace a oprava, během které jsem již montážníky nespustil z očí.

K čemu asi slouží druhý předvrtaný otvor? Kominická firma na to nepřišla. Všechny konzolky pro jistící objímky byly namontovány pouze na jeden šroub. (Foto: redakce Nazeleno.cz)

Váha komína působí. Nedostatečně upevněné konzoly přestávají přiléhat ke zdi. Následovala reklamace. (Foto: redakce Nazeleno.cz)

Teď už komín slouží skvěle, kominíkům se však raději vyhýbám. Pořídil jsem si  výborný kartáč na čištění komína a o komín se starám sám. Kominíky už ke svému komínu nepustím.

Autor: Redakce Nazeleno.cz