Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Stavba dřevostavbyPartnerem pro stavbu a rekonstrukci je Poptávej.cz.

Jsou drahé a komplikované.. Vyvracíme mýty o pasivních domech

Pasivní domy v česku stále přibývají, dá se dokonce řídi, že jde – alespoň v kategorii rodinných domů – téměř o plně akceptovaný a využívaný standard. Přesto však okolo pasivních domů koluje spousta mýtů. Některé z nich vám vyvracíme.

05. 03. 2018 | Michal Doležel

Ve zkratce:

Prý jsou drahé, divné a poruchové. Podívali jsme se na několik mýtů kolem pasivních domů.

Pasivní domy jsou drahé

Zdaleka už neplatí, že by pasivní dům musel být nějak výrazně dražší než dům běžný. I v běžné novostavbě se totiž používají téměř stejné stavební materiály, jako v pasivní výstavbě. A platí to jak v případě domů zděných, tak rovněž u dřevostaveb.„Pasivní dům je možné navrhnout tak, že bude jen o 5–7 % dražší než běžný dům a o 3–4 % dražší než stavba v nízkoenergetickém standardu,“ uvedl k ceně pasivních domů Juraj Hazucha, konzultant sdružení Centrum pasivních domů (CPD). A to není zase tak velký rozdíl.

Pasivní domy se často staví jako dřevostavby, není to však pravidlem. Foto Centrum pasivního domu 

Je ale dobré mít v povědomí, že cena za samotnou stavbu není vše. Pasivní důmje totiž hlavně investicí do budoucnosti. Jak se bude cena energií pohybovat v horizontu 5, 10 nebo 20 let? Jaké budou v této době moje příjmy? Pasivní dům prostě není jen záležitost nízkých nákladů na energie, ale jako koncept s sebou nese v tomto ohledu i jistou svobodu a větší nezávislost. A nakolik se tyto pocity dají ocenit?

Jsou technologicky komplikované

Už dávno neplatí, že pasivní dům musí být přeplněn složitými technologiemi, které se starají o jeho fungování. Tak tomu možná bylo ještě v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kdy hlavně v Německu, USA a Švédsku koncept pasivních domů vznikal. Autoři pasivních domů se tehdy potýkali hlavně s nekvalitními okny a špatnou neprůvzdušností, nedokonalá technologie navíc vedla k nutnosti kombinace různých technologických prvků s nízkou efektivitou a vysokou poruchovostí.

Moderní zděný pasivní dům. Foto Centrum pasivního domu

Dnes je ale situace úplně jiná. S moderními stavebními materiály je možné realizovat pasivní dům jen s minimem potřebných technologií. Jediné,co každý pasivní dům potřebuje, je aktivní větrací systém s rekuperací tepla. Ten je k dosažení potřebných energetických standardů pasivního domu nevyhnutelný. Kolik technologií bude v domě instalováno ale záleží na majiteli. Existují jednoduchá pasivní stavení s elektrickým vytápěním a rekuperačním větráním, i složitější stavby tepelným čerpadlem, větracím systémem, rekuperací tepla z odpadních vod a mnoha dalšími instalovanými tehcnologiemi.

Pasivní domy nefungují při výpadku elektřiny

Aktivní větrání s rekuperací samozřejmě elektřinu pro svoučinnost potřebuje. Nelze však v žádném případě říci, že by se při výpadku proudu stal pasivní dům neobyvatelným. Pasivní dům je většinou navržen tak, že některá okna (alespoň jedno v každé místnosti) lze otevírat, větrat proto můžete i při výpadku proudu. Nízké nároky na energie jsou navíc v případě jejich výpadku výhodné, protože díky dobrým izolačním vlastnostem stěn i oken dům dobře drží teplo.

Pasivní dům může připomínat vesnickou chalupu. Foto Centrum pasivního domu

Jsou to škaredé krabice s plochou střechou

Podpojmem pasivní dům si řada lidí představí stavbu jednoduchého krychlového tvaru s malými okny. Pravdou je, že z hlediska optimálního návrhu by pasivní dům měl mít co nejjednodušší tvar (ideálně by to měla být koule). Pasivní dům však může mít i klasické tvary kvádru se sedlovou střechou a navenek nemusí svou „pasivitu“ nijak výrazně připomínat. A zdaleka nemusí jít o dřevostavbu, což je další oblíbený mýtus. Pasivní dům může být zděný z klasických pálených cihel, často se pro tento typ staveb používají také vápenopískové cihly v kombinaci se silnou tepelnou izolací.

Související články

Tagy: Energie, Stavba a rekonstrukce, Střecha, Okna a dveře, Izolace, Pasivní domy, Vytápění, Dřevostavby

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

CONDA s. r. o.

Společnost CONDA s. r. o., je výhradním dodavatelem pěnového skla GEOCELL pro Českou a Slovenskou republiku.…

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
HAAS FERTIGBAU

Společnost HAAS FERTIGBAU je společnost s téměř stoletou tradicí ve výstavbě montovaných staveb na bázi…

<!-- -->
ATREA s.r.o.

Společnost ATREA vznikla již v roce 1990. Opírá se o dlouholeté zkušenosti v oblasti mikroklimatu budov…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Výrobce a dodavatel profesionální vzduchotechniky, ventilátorů a příslušenství, rekuperačních jednotek,…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!