fbpx

Jak vybrat správnou izolaci pro zateplení fasády?0

Rozhodli jste se, že příští zimu už neprotopíte víc, než je nezbytně nutné? Budete zateplovat a hledáte vhodné izolační materiály? Jaké jsou možnosti zateplení fasády a jak izolaci vybírat? + Video, jak na zateplení domu!

Nezáleží na tom, jaký druh obvodové stěny chrání náš dům. Vždy dochází k nechtěným tepelným ztrátám. Jak ušetřit energie a tím i peníze? Řešením je kvalitní a odborně provedené zateplení fasády. Tepelná izolace navíc dodá našemu domu nový, moderní vzhled a při použití izolační vaty funguje i jako vynikající akustická bariéra.

„Desky GreyWall se vyznačují skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi a umožňují vysoce kvalitní hlukovou a tepelnou izolaci za použití menší tloušťky materiálu.“

Pokud jste zateplení fasády odkládali kvůli nedostatku finančních prostředků, nabízí se ideální řešení v podobě dotací z velkého programu Zelená úsporám. Než se ale do samotného zateplování pustíte, je třeba rozmyslet, jaký materiál pro izolaci fasády zvolit.

Kvalitní a odborně provedené zateplení je nejlepším řešením nechtěných tepelných ztrát
Kvalitní a odborně provedené zateplení je nejlepším řešením nechtěných tepelných ztrát

Jakou izolaci pro zateplení zvolit?

Protože zateplení domu realizujeme na desítky let, je potřeba vybírat druh izolace obezřetně. Při výběru zohledňujeme naše potřeby, místní podmínky, druh zdiva. Dle toho určujeme způsob provedení samotné instalace a nejvhodnější materiál. Důležité jsou především izolační vlastnosti použitých materiálů. Určitě neplatí, že čím je deska tlustší, tím má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Naopak. Existují i vysoce kvalitní, přitom však tenké izolační materiály.

V takových případech jsou nejvhodnějším řešením minerální izolace či polystyren s grafitovou úpravou – šedá zeď (Grey Wall). Chceme-li zateplit dům náchylný k vlhkosti, jeví se, coby ideální instalace, větraná fasáda, jejíž jednotlivé vrstvy jsou odděleny prostorem, kde může zeď dýchat. Pokud nás vlhkost netrápí a chceme výborné izolační vlastnosti, použijeme kontaktní způsob zateplení, kdy se desky instalují přímo na obvodovou zeď, takřka bez tepelných mostů. Například při použití kontaktní izolace s omítkou na plné cihly (s tloušťkou 600 mm) splní podmínky programu Zelená úsporám cca 120 mm tlustá vrstva izolace Isover EPS GreyWall, která je zároveň také ideálním řešením především pro nízkoenergetické budovy. U dřevostaveb se často používá systém sendvičové izolace, využívající rozdílných tepelně-izolačních vlastností jednotlivých vrstev.

Správně provedené zateplení fasády je velmi důležité
Správně provedené zateplení fasády je velmi důležité

Instalaci a aplikaci izolace bychom měli raději přenechat odborníkům – profesionálům. Správně provedené zateplení fasády je mnohdy stejně důležité jako samotný izolační materiál. Neodborně provedené zateplení často znamená namísto ušetřených peněz další investici, ať již na opravu či kompletní předělání špatně odvedené práce.

Jaké technologie zateplení fasády existují?

Kontaktní způsob zateplení

Kontaktní zateplení je nejčastěji používaný způsob zateplení stěny, který je nenáročný na aplikaci. Jde o systém lepení izolačních materiálů (desek) přímo na obvodovou stěnu. Kromě samotného lepení se desky ještě ke zdivu kotví, takže je zaručena perfektní přilnavost a pevnost. Odtud název systému kontaktní izolace. Po uchycení se izolace omítne tenkovrstvou obarvenou omítkou. Tento způsob izolace lze použít nejen u klasických zděných budov, ale také u moderních dřevostaveb.

Jak vypadá montáž? Podívejte se na video!

Výhody:

  • Menší tloušťka izolace (např. při zateplování stavby se zdivem, které tvoří plné cihly o tloušťce 600 mm, je třeba vrstva izolace o tloušťce jen 70–100 mm v závislosti na typu izolace)
  • Dobré izolační vlastnosti
  • Dobrá akumulační schopnost stěn
  • Snadná údržba
  • Technologicky nenáročné
  • Finančně výhodné a efektivní

Nevýhody:

  • Instalace pouze v dobrém počasí
  • Vyšší pracnost u členitých zdí
  • Nižší odolnost vůči mechanickému poškození
  • Náročné na kvalitu provedení a použité materiály

Zateplení větrané fasády

Výhodou větrané fasády je její jednoduchá montáž. Desky se ke zdivu nelepí, pouze mechanicky připevní. Proto se mohou minerální desky instalovat i v zimním období. Díky předsazení izolačních desek může zdivo odvětrávat, vodní páry zde nekondenzují, netvoří se plísně a jiné neduhy spojené s nadměrnou vlhkostí.

Na zateplení můžete požádat o dotace z programu Zelená úsporám
Na zateplení můžete požádat o dotace z programu Zelená úsporám

Výhody:

  • Dobré tepelně izolační vlastnosti
  • Vhodné k použití u objektů s vyšší vlhkostí
  • Možnost instalace i v zimě
  • Vysoká životnost
  • Snadná údržba
  • Jednoduše opravitelné (možná demontáž nebo výměna poškozené části, bez poškození fasády)

Nevýhody:

  • Pracná instalace (zejména u členitých plášťů)
  • Snadnější vznik tepelných mostů
  • Vyšší pořizovací náklady

Zateplení stěn dřevostaveb

Dřevěné stavby se k bydlení s úspěchem používají již od starověku. Dnes se k nim stále častěji vracíme. Jak zateplit dřevostavby? Nejběžnějším způsobem je uložení izolačních desek do připravených roštů. Následně se rošty zakryjí deskami na bázi dřevovláknitých materiálů. Výhodou u těchto kvalitních izolačních desek je (krom samotné tepelné a hlukové izolace) jejich nehořlavost, což je u dřevostaveb, které samy o sobě mohou lehce vzplanout, velice důležité.

Jak probíhá zateplování dřevostavby? Podívejte se na video!

Výhody:

  • Vysoká tepelně-izolační účinnost
  • Menší tloušťka izolace

Nevýhody:

  • Vyšší cena
  • Náročnější instalace

Zateplení sendvičových konstrukcí polystyrenem

Sendvičová konstrukce je unikátní především díky systému vrstvení materiálů s různými tepelně-izolačními vlastnostmi. Jednou z možností zateplení je instalace vaty či minerální vlny mezi jednotlivé vrstvy zdiva. Dosažené tepelně a hlukově izolační vlastnosti jsou pak velice dobré. Pro sendvičové systémy a jejich obvodové zdi jsou velmi vhodné především materiály z šedého polystyrenu, tzv. Grey Wall (šedá zeď).

Výhody:

  • Dobré tepelné a zvukové izolační vlastnosti
  • Možnost aplikace více izolačních vrstev
  • Protipožární odolnost
  • Životnost

Nevýhody:

  • Vyšší cena
  • Vyšší pracnost a technologická náročnost

Které materiály použít pro zateplení?

Isover EPS GreyWall

Moderní způsoby bydlení, jako jsou nízkoenergetické či pasivní domy, přinášejí také moderní způsoby zateplení. Nejen pro tento typ domů jsou velice vhodné izolační desky Isover EPS GreyWall. Desky GreyWall se vyznačují skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi a umožňují vysoce kvalitní hlukovou a tepelnou izolaci za použití menší tloušťky materiálu. Šedý polystyren za pomoci nanotechnologie a uhlíkových vláken více pohlcuje sluneční paprsky, tedy tepelnou energii. Použití desek GreyWall je ideální všude tam, kde je třeba minimální tloušťky při zachování maximální kvality izolace.

Izolace Isover EPS GreyWall je vhodná i pro nízkoenergetické či pasivní domy
Izolace Isover EPS GreyWall je vhodná i pro nízkoenergetické či pasivní domy

Fasádní desky z minerální plsti

Vyrábějí se ve variantách s podélně nebo kolmo orientovanými vlákny. Výhodou takto provedených vláken je vysoká přizpůsobivost různým zakřivením a nepravidelnostem fasády, přičemž se dají lehce upravit broušením. Vyznačují se vysokou odolností a kvalitními tepelně-izolačními vlastnostmi. Podélně orientovaná vlákna zase umožňují snadnou manipulaci a montáž, kdy se materiál jednoduše nalepí kontaktním způsobem.

Zateplení fasády? Řešením je  Isover

Možností, jak zateplit fasádu domu, je v podstatě několik. Ať se jedná o dům z cihel, betonu nebo dřeva, s pomocí společnosti Saint-Gobain Isover CZ s.r.o. vždy najdete to správné řešení. Moderní způsoby termoizolace, s použitím nanotechnologie či minerální plsti, nám dokážou velice úspěšně dům zateplit a odhlučnit. Navíc s novou fasádou to bude našemu domu zcela jistě slušet! Chcete poznat více? Podívejte se i na ostatní video návody společnosti Isover!

Autor: Komerční sdělení