Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Zateplení stropu: Materiál, úspory + jak na to

SERIÁL! Dodatečné zateplení střech či stropů se stává aktuálním. Zejména starší domy s minimem tepelné izolace lze úspěšně zateplit a snížit tak náklady na energie. Kolik energie zateplením stropu ušetříte? Jak na to a jaký materiál použít?

18. 10. 2011 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Zateplení stropu je řešení vhodné pro ty, kteří neuvažují o užívání podkrovních prostor v domě. Možností položení tepelné izolace je v tomto případě několik – buď na plochu stropu nad nejvyšší vytápěné podlaží anebo vložení tepelné izolace do konstrukce stropu. Podívejte se, co radí odborník.

Nezateplenou střechou nám z domu může unikat až okolo 12 % tepla (ale může to být i více, konkrétní hodnoty se liší dům od domu). Pokud si takové množství energie jednoduše přepočítáme na finance, z hlediska roční spotřeby paliv jde o celkem významnou částku. Řešením může být zateplení střechy anebo stropu pod půdou. A právě na druhé jmenované řešení, které může s dobrou návratností zmíněným tepelným a tedy finančním ztrátám učinit konec, se dnes podíváme.

„Zateplení stropu zespodu – tedy vytvoření sníženého podhledu – odborníci nedoporučují.“

Jak se ale rozhodnout, zdali se pustit do zateplení střechy anebo pouze stropu nad nejvyšším vytápěným patrem? Pokud jsou podkrovní prostory součástí bytového prostoru nebo jejich užívání v budoucnu zvažujete, je jasnou volbou zateplení podkroví, tedy střechy. V opačném případě zřejmě postačí tepelně izolovat strop pod půdou. Pojďme blíže zjistit, jak je vůbec takový proces složitý a jak ho tedy nejlépe provést, aby byl výsledek co nejúčinnější.

SERIÁL: Zateplování domu

Cenový přehled tepelných izolací

Co vše můžete na domě zateplit?

Jak na zateplení fasády domu

Zateplení střechy: Materiál, postup

Návrh dodatečného zateplení z hlediska norem

Při návrhu dodatečného zateplení stropní konstrukce pod nevytápěnou půdou se vychází z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/(m2.K)) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má.


Zateplení stropu ušetří tisíce korun. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota U = 0,30 W/(m2.K) doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 W/(m2.K). S vyhlídkami do budZateplení stropu ušetří tisíce korunna, kdy lze předpokládat faktory jako zdražování energií, či zpřísňování požadavků na stavební konstrukce, je vždy lepší zvolit si jako cíl hodnotu doporučenou.

Tip: Rozhovor o zateplování domu

Přečtěte si velký rozhovor o zateplování domu s energetickým poradcem Karlem Murtingerem.

Evropské normy na tepelnou ochranu brzy ovlivní ty české

Tomu navíc nahrává i v současnosti připravovaná novelizace normy, která bude zohledňovat změny evropské energetické legislativy.

Do normativních hodnot se doplňují požadavky na hodnoty „U“ pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu v souladu s novou evropskou směrnicí 2010/31/EU o energetické náročnosti budov. Budou sice povinné až za několik let, ale u staveb s dlouhou dobou užívání by se měly začít zvažovat již dnes. Velikost tohoto součinitele prostupu tepla U se přiblíží až k hodnotě 0,1 W/(m2.K),“ říká Ing. Jiří Veselý, poradce Energy Centre České Budějovice.

Podívejme se teď na to, jaké základní možnosti má investor v případě, že se chce pustit do zateplení stropu.

 

následující kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Stavba a rekonstrukce, Střecha, Izolace, Stavební materiál

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

A-GLASS pěnové sklo

Společnost REC Group s. r. o., je českým výrobcem tepelné izolace - pěnového skla A-GLASS

<!-- -->
CONDA s. r. o.

Společnost CONDA s. r. o., je výhradním dodavatelem pěnového skla GEOCELL pro Českou a Slovenskou republiku.…

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Společnost Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. na českém trhu vyrábí a prodává izolační materiály…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!