fbpx

Zateplení stropu a podlahy: Úspora energií0

Jak snížit náklady na vytápění domu či bytu? Velké množství tepla, které si doma vyrobíte, uniká bez užitku stropem a podlahou. Zbytečně tak protopíte více, než musíte. Úspory energií dosáhnete zateplením stropu a podlahy. Jakými způsoby se dá strop a podlaha zateplit?

Přemýšlíte, proč stále platíte takové částky za vytápění, přestože jste už třeba zateplili fasádu nebo vyměnili okna? Draze zaplacené teplo vám totiž z domova utíká i stropem a podlahou. Efektivním řešením pro úsporu tepla a tím i vašich peněz je provést zateplení stropu a podlahy. Pro dosažení nejvyššího účinku je však třeba zvolit vhodný způsob zateplení a vybrat kvalitní izolační materiál.

„Ideální tloušťka tepelné izolace pro zateplení stropu v domě je 200–240 mm v závislosti na typu a kvalitě izolačního materiálu.“

Promyšlená izolace podlahy a stropu tvoří nedílnou součást domu. Neměla by se v projektu zanedbat, neboť pozdější oprava izolací těchto prostor není jednoduchá. Proto je důležité provést zateplení podlahy a stropu hned napoprvé a na jedničku.

Pokud bydlíte v bytovém domě, pak kromě úspory energií oceníte, že díky zateplení stropu či podlahy navíc dosáhnete i zvukové izolace. V případě, že soused o podlaží níže nebo výše vytápí byt na zhruba stejnou teplotu jako vy, tepelná izolace sice nebude mít takový účinek, avšak výrazně snížíte míru hluku pronikajícího k vám domů přes strop nebo přes podlahu.

Zateplení stropu: Tloušťka tepelné izolace

Vyjdeme-li z požadavků platné normy ČSN 73 0540-2, která stanovuje tzv. součinitel prostupu tepla s doporučenou hodnotou U (jednotkou je W/m2.K), platí, že čím nižší je hodnota U, tím lepší izolačně-tepelné vlastnosti konstrukce má.

Zateplení stropu přináší nejen úspory energií, ale i snížení míry hluku
Zateplení stropu přináší nejen úspory energií, ale i snížení míry hluku

Například strop pod nevytápěnou půdou rodinného domu by měl dosáhnout hodnoty součinitele prostupu tepla U 0,30 (W/m2.K). Doporučená hodnota součinitele prostupu tepla je pak U 0,20 (W/m2.K). Pro splnění hodnot dle současné normy i vzhledem k rostoucím cenám energií je ideální provést dodatečné zateplení tepelnou izolací v tloušťce 200–240 mm. Při zateplení stropu se často využívá izolace pomocí minerální vaty.

Zateplení stropu minerální vatou

Zateplení stropu se provádí položením tepelné izolace (pod kterou většinou musí být parotěsná zábrana, i když v některých případech stačí původní beton) na vlastní konstrukci stropu či jejím umístěním do podhledu pod stropem. Jako izolace se osvědčila minerální vata, která dobře vyplní mezery a je účinná také z hlediska požární bezpečnosti. Kterou z možností si vyberete, záleží především na tom, jak chcete prostor nad či pod řešenou konstrukcí užívat do budoucna.

Zateplení stropu se častěji řeší položením izolace volně na stávající strop, což má i výhodu z pohledu pracnosti, neboť toto řešení ponechá stávající konstrukci stropu beze změn. Vhodné jsou desky z minerální vaty, například Isover UNI nebo Isover ORSTROP, které navíc splňují i ty nejnáročnější požadavky kladené na požární bezpečnost.

Zateplení stropu se provádí umístěním izolace na strop nebo do podhledu pod stropem
Zateplení stropu se provádí umístěním izolace na strop nebo do podhledu pod stropem

Pokud nemáte možnost zateplit strop skrze půdu nad vámi, izolace se umístí do podhledu pod stropem. Složení podhledu pro dosažení tepelně-izolační funkce musí obsahovat vnitřní omítku, sádrokartonové desky, parozábranu a tepelnou izolaci. Jako izolace se doporučují desky z minerálních vláken, například Isover ORSIK, neboť mají lepší protipožární vlastnosti než polystyren.

Zateplení podlahy: Konec tepelným únikům a zimě od nohou

Teplo vám z domu či bytu uniká také podlahou. Často vám tak může být zima od nohou a pak se asi necítíte příliš příjemně. Na studené podlaze si třeba ani nemohou hrát děti, aby se nenachladily. Tepelným únikům i pocitům tepelné nepohody stejně jako hluku v bytě můžete účinně zabránit zateplením a izolací podlahy. Jakými způsoby?

Zateplení podlahy na terénu ve vlhkém prostředí

Teplota zeminy na terénu pod podlahou je zhruba 4–8 °C, v extrémech dokonce jen kolem 0 °C. Při zateplení byste měli brát zvláštní zřetel na místa, kde se napojuje svislá stěna na základovou konstrukci. Zde se totiž často tvoří tepelné mosty a plísně. Pro tepelné izolace spodní stavby v přímém styku s vlhkostí se hodí například desky Isover EPS Perimeter, které se vyznačují minimální nasákavostí, vysokou pevností v tlaku a mrazuvzdorností, nebo drenážní desky Isover EPS DD Universal, které zateplují spodní stavby, vytváří plošnou drenáž, ochrání hydroizolaci a řeší obvyklý tepelný most.

Díky zateplení podlahy zabráníte únikům tepla
Díky zateplení podlahy zabráníte únikům tepla

Zateplení podlahy pěnovým polystyrenem

Pro zateplení podlahy na terénu (nebo nad sklepem) jsou velmi vhodné izolace typu EPS s vysokou pevností v tlaku. Tloušťka izolační vrstvy záleží na třídě energetické náročnosti budovy – od 120 mm pro standardní domy až po 250 mm pro nízkoenergetické a pasivní domy. Podle požadavků na zatížení, tloušťku a deformaci se používají materiály Isover EPS 100S, 150S200S nebo nové grafitové materiály se zvýšeným izolačním účinkem EPS NeoFloor 100EPS NeoFloor 150. Tyto nové grafitové materiály se úspěšně využívají při rekonstrukcích staveb, kdy je třeba zajistit vyšší izolační účinek.

Zvuková izolace a zateplení plovoucí podlahy

Osvědčeným řešením pro odhlučnění bytu je položení plovoucí podlahy. Ne každá plovoucí podlaha však funguje akusticky. Pro opravdu účinnou zvukovou izolaci podlahy je vhodné použít akustické podložky o tloušťce minimálně 10 mm. Doporučené tloušťky se pohybují v rozmezí 25–40 mm. Plovoucí podlaha bude plnit nejen svou estetickou, ale i užitnou funkci například s použitím desek Isover Tango, které jsou určeny pro zvukové i tepelné izolace těžkých plovoucích podlah, nebo Isover T-P určených do lehkých plovoucích podlah.

Do plovoucích podlah lze kromě izolačních desek použít i tzv. elastifikovaný polystyren, který byl speciálně vyvinut pro kročejový útlum. Pro těžké plovoucí podlahy se hodí elastifikovaný polystyren Isover EPS Rigifloor 4000 nebo Isover EPS RigiFloor 5000.

Autor: Komerční sdělení