fbpx

Zateplení domu – jaký izolační materiál použít?0

Zateplení šikmé střechy podkroví a podlah

Obvykle se zatepluje mezi krokve (sem se vejde přibližně 15cm vrstva izolace) a pod krokve se pak přidá dalších 10 až 15 cm. Nejčastěji se používají měkké desky minerální či skleněné vaty. Jedním z důvodů je, že jsou pružnější než pěnový polystyren a proto se snadno vsunou mezi trámy, které občas nemají zcela konstantní rozestupy nebo nejsou zcela rovnoběžné. Příznivá je též nehořlavost a lepší akustický útlum.

Nadkrokevní izolace

V poslední době jsou oblíbené izolace nad krokvemi, které mají četné výhody, například se nijak nezasahuje do už zařízených obytných prostor, vše se dělá ze střechy. Zde se nejčastěji používají polyuretanové (PUR nebo polyisokyanurátové – PIR) desky zpravidla opatřené vhodným polepem. Nadkrokevní izolace bývá podobně jako kontaktní izolace pro stěny ucelený certifikovaný systém skládající se z izolačních desek, příchytek, fólií apod. Dnes již většina firem zabývajících se střechami nabízí nějaký systém nadkrokevní izolace – např. BramacTherm Top. Existují i systémy využívající minerální vatu (např. systém firmy ISOVER nebo systém TOPROCK od firmy Rockwool.

Nová zelená úsporám a zateplení domů:

Zateplení podlah

Pro tento účel se obvykle používá extrudovaný polystyren, který má dobrou pevnost v tlaku a je zcela nenasákavý. Pokud se podlaha zatepluje ze strany sklepa tj. zateplení stropu sklepa, pak je možné využít běžný expandovaný polystyren, případně i minerální vatu.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.