Poctivá cihla zdaleka není stoprocentní zárukou dobré izolace – proto byly vynalezeny sofistikované těsnící materiály, jež tepelnou izolaci zlepšují. Jedním z nich jsou termoreflexní stavební fólie.
Šetřit, šetřit, šetřit zní to kouzelné slovo, které nás v současné době přepadá doslova na každém kroku. Šetřit se dá na všem možném: na palivu pro automobil, na potravinách, na elektronice… Nyní se podíváme na způsob, jak ušetřit na výdajích za vaši tepelnou pohodu, aniž byste se této pohody museli vzdávat – termoreflexní fólie.
„Termoreflexní fólie eliminují sálavou složku tepelných ztrát, ale vůči proudění a vedení tepla nás příliš ochránit nedokážou.“
ReklamaJejich princip je vcelku jednoduchý. Teplo se z průměrného obývacího pokoje může ztrácet třemi způsoby: kondukcí, konvekcí a radiací. Zatímco tepelné ztráty vedením a prouděním, dokážeme docela dobře řešit příslušnou izolací, na tepelné záření často zapomínáme, zřejmě proto, že je neviditelné. Infračervené záření je často podceňovaným fenoménem, přestože se jedná o jediný způsob, jakým může Slunce udržet stálou teplotu na naší planetě. A věděli jste, že polovinu tepelných ztrát vašeho organismu (pomineme-li extrémní podmínky) tvoří právě tepelné sálání?
Záchranáři používají termoreflexní fólie docela běžně: zraněný lyžař je po fixaci zlomeniny obalen do lesklé stříbrné pokrývky. Není to z estetického důvodu, zabraňuje to ztrátám tepla. A podobná termoreflexní fólie může být součástí i vaší střechy nebo podlahy, i když tato problematika je podstatně složitější než zmíněná deka.
Reflexní izolační vrstva, zde pro zateplení podkroví.
Termoreflexní stavební fólie
Základem termoreflexní fólie je tenká kovová vrstva z hliníku, který se leskne jako zrcadlo a dokáže tudíž infračervené záření odrážet zpět dovnitř domu. Má to ovšem háček. Zaprvé je třeba si uvědomit, že hliník není chemicky zcela stálá látka. Po čase podléhá oxidaci a své reflexní vlastnosti tak úplně ztrácí. Rovněž kontakt s vápenatým cementem dokáže hliníkové fólii dost ublížit – je dokonce možné, že po několika letech ji v podlaze vůbec nenajdete. A je třeba připustit, že nebohá termoreflexní vrstva má právě ve zmíněné podlaze docela slušnou naději, že se s cementem setká.
Více o izolaci na Nazeleno |
– Dotace na zateplování domů. První informace!– Jak správně větrat?– Proč je izolace důležitá? Kudy uniká teplo?– Zásady energeticky úsporného domu– Termovize a měření |
Zadruhé je nutné si uvědomit, že aby mohla fólie paprsky odrážet, nesmí být v přímém kontaktu s okolními materiály. Infračervené paprsky se šíří vzduchem, ale ne pevnými látkami. Je proto nutné, aby před reflexní vrstvou byla zařazena malá vrstva vzduchu, v níž se bude teplo přenášet přednostně radiací, kterou hliník umí odrazit. Termoreflexní fólie totiž eliminují sálavou složku tepelných ztrát, ale vůči proudění a vedení tepla nás příliš ochránit nedokážou.
Proto by například použití alobalu k tepelné izolaci nebylo nejlepším nápadem. Na trhu jsou k dostání speciální stavební fólie sendvičovitého typu (příkladem je třeba Sunflex od firmy TART). Hliníkové jádro je zalito ve dvou polyethylenových a jedné polyesterové vrstvě, které chrání kov před napadením. Na povrchu najdeme speciální bublinkovou laminu, jež má suplovat vzduchovou vrstvu nebo působit jako dodatečné těsnění.
Termoreflexní fólie chrání v zimě i v létě
Velkou výhodou termoreflexních vrstev je fakt, že dokážou chránit jak v zimě, tak v létě. Hliníkové zrcadlo odrazí paprsky přicházející zvnitřku a paprsky přicházející od slunce dovnitř také nepustí. Vyžaduje to ovšem dvě vrstvy – jednu orientovanou ven, druhou směrem dovnitř. Vnitřní fólie funguje samozřejmě jako 100% parotěsná zábrana, vnější jako vysoce difúzní membrána.
Správná montáž a použití termoreflexní folie (v obrázku černo-modrá linka) je zcela nezbytné pro její funkci. Stavební firmy tento fakt často opomíjejí. Mezi sádrokartonem (podhled) a folií musí být několikacentimetrová vzduchová mezera. V opačném případě bude folie při montáži sádrokartonu, ale i jakéhokoli svítidla nebo elektroinstalace poškozena každým vrutem, který sádrokartonem prochází. Taková folie je mnohem méně účinná a má sníženou životnost, protože může být poškozena elektrokorozí.
Vzhledem k individuálním podmínkám každé budovy je velice těžké odhadovat, kolik peněz termoreflexní fólie ušetří. Ideální izolace střechy je dosažitelná pouze pomocí dokonalé souhrou mnoha okolností. Okna musí dobře těsnit, parozábrana musí být kvalitně přilepená. Nezávislé studie ukazují, že v takovém případě vám termoreflexní vrstva může ušetřit okolo 10–20% nákladů na teplo, toto číslo bude ale přirozeně dům od domu jiné. Náklady přitom nejsou zas tak vysoké, když uvážíme, že fólie v podstatě nahradí jiné funkční součástky, které ve střeše stejně musí být. Za již zmiňovanou termoreflexní fólii Sunflex zaplatíte v průměru okolo 50 Kč/m2.
Zateplení střechy i podlahy
Termoreflexní fólie se vyrábějí v úpravách pro venkovní část střechy, vnitřní část střechy, stěny dřevostaveb a případně ještě podlahu. Vzhledem k tomu, že střecha obsahuje mnoho dutých prostor, které jsou pro správnou funkci termoreflexních fólií nezbytné, a uniká tudy nejvíce tepla (až 70% vašich tepelných ztrát), lze instalaci tohoto doplňku jen doporučit. Nejde přitom o žádné šarlatánství – jen jednoduchý fyzikální princip.
Podlahové vytápění v kombinaci s reflexní folií, která se klade pod topná tělíska.
Přidání termoreflexní stavební fólie do izolačních vrstev vaší podlahy může být účinné hlavně v kombinaci s podlahovým vytápěním, protože v takovém případě zbytečně neohříváte základy domu. Reflektor automobilu používá podobného principu, aby se světelný paprsek zaměřil žádoucím směrem. Instalace fólie jako těsnícího prvku do podlahy bez vytápění vám také může nějaký ten watt ušetřit, ale zdaleka nedosahuje takové účinnosti jako ve střeše.
Tip: Chcete si nechat spočítat předběžnou kalkulaci zateplovací akce? Využijte náš formulář a odborná firma vás kontaktuje se základní nabídkou a udělá vám cenovou kalkulaci zdarma!
Nedávno spuštěný program Zelená úsporám podporuje i zateplování střech a podlah. Máte-li pocit, že za vytápění platíte zbytečně mnoho – což je většinou pravda – není nic lepšího než využít jara k podobné investici. U izolace a zateplení je vhodné, aby všechny práce byly provedeny kvalitně a po konzultaci s odborníkem, protože jinak se může stát, že tepelný štít vašeho domu bude k ničemu a za pár let se rozpadne úplně. Zvažít můžete také, zda není výhodnější si místo obyčejné parozábrany koupit kvalitní termoreflexní fólii, jež je sice o něco dražší, ale zase může v budoucnu mnoho peněz ušetřit. Rezervy v našich střechách rozhodně jsou.