fbpx

S chytrou parobrzdou Isover Vario dýchá dům i dovnitř0

Společnost Isover vyvinula unikátní parobrzdu, která nefunguje jen jako vzduchotěsná vrstva, ale má navíc variabilní takzvanou difúzní tloušťku. Díky téhle vlastnosti brání hnilobě dřevěných prvků konstrukce.

Na trhu parozábran či parobrzd je dnes možné nalézt celou škálu rozmanitých druhů a typů. Některé kromě vzduchotěsného materiálu mají v sobě i speciální bublinky, aby zároveň měly i tepelně-izolační vlastnosti, jiné mají navíc reflexní hliníkovou vrstvu, aby mohly odrážet teplo zpět do interiéru, další fungují jen jako vzduchotěsná vrstva a už nic víc, ale svoji funkci samozřejmě také splní. Je vždy jen na zákaznících, zda chtějí jen základní řešení, nebo i něco navíc.

Parobrzdy Vario KM Duplex UV

Isover ve svých systémech doporučuje „chytrou“ parobrzdu Isover Vario KM Duplex UV. Tato unikátní parobrzda funguje nejen jako vzduchotěsná vrstva, ale má i jednu unikátní vlastnost navíc, a tou je proměnná ekvivalentní difúzní tloušťka sd [m]. Co to ale v praxi znamená?

Parobrzda umožní, aby v případě potřeby stavba dýchala i směrem dovnitř

Tato parobrzda se chová v zimním období jako každá jiná vzduchotěsná vrstva, ale v létě se její vlastnosti vlivem změn vlhkosti mění a ekvivalentní difúzní tloušťka sd se snižuje z 5,0 až na 0,2 m. Díky této vlastnosti je tato parobrzda označována jako chytrá, jelikož v případě potřeby nám umožní, aby stavba „dýchala“ i směrem do interiéru a zabránila tak nepříjemnému nárůstu vlhkosti v některých detailech a špatně větraných místech střechy.

Graf průběhu změny ekvivalentní difúzní tloušťky sd [m] v závislosti na změně vlhkosti [%]

Ukázka možných důsledků kondenzace u šikmé střechy

Ukázka z montáže folie Vario KM Duplex UV

Kde je dobré parobrzdu Vario použít

Kde je tedy dobré parobrzdu Vario KM Duplex UV použít? Je to vždy tam, kde chceme mít určitou jistotu, že v případě netěsností vlivem různých přelepení, napojení či prostupů parobrzdy či parozábrany nám konstrukce i v případě jejího provedení vyhoví.
Parobrzda Vario KM Duplex UV je jakási obdoba airbagu u aut. Nevíte o něm, dokud ho nepotřebujete, a pak vám může zachránit život. Tak je tomu i u této folie. Také v případě, že konstrukce funguje správně, o jejích výhodách ani nevíte. Ale v případě možného nárůstu vlhkosti začne vykonávat svoji funkci a propouštět vlhkost i do interiéru, kde se pak může odvětrat. Tím může zabránit hnilobě dřevěných částí konstrukce, a tudíž ji chránit.
Pokud chcete výrazně snížit riziko, které vždy na stavbách existuje, je parobrzda Vario KM Duplex UV ideálním řešením. Co vše tento materiál nabízí:
  • proměnná hodnota ekvivalentní difúzní tloušťky sd v závislosti na vlhkosti
  • UV stabilita po dobu min. 18 měsíců
  • speciální rouno na rubové straně k usnadnění montáže (přilne k nehoblovanému dřevu jako suchý zip)
 Aby parobrzda fungovala nejen v ploše, ale i v detailech, je v nabídce společnosti Isover i kompletní sortiment lepicích pásek a tmelů. Firma nenabízí jen unikátní parobrzdu, ale celkové systémové řešení.

Parobrzda Vario KM Duplex UV

Vario DS (tmel pro napojení parozábrany na okolní konstrukce)

Vario KB 1 (lepící páska pro napojení parozábrany)

Více informací o problematice vzduchotěsnosti staveb se dozvíte na www.isover-vzduchotesnost.cz.
Ing. Karel Sedláček, Ph.D.
Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Autor: Komerční sdělení