fbpx

Majitelé domů často zateplují zbytečně málo0

S menším zpožděním přišly i letos teploty pod bodem mrazu a v českých domácnostech se naplno rozjela topná sezóna. Všichni, kdo investovali do zateplení, se již těší na nižší účty za vytápění. Často však podle odborníků mohlo být zateplení domu uděláno lépe.

Zateplováním lze ušetřit nemalé peníze. Je ale potřeba při těchto pracích myslet i na detaily jako je zateplení střechy, jen tak budou úspory maximální. A důležité je také nechat si dobře poradit od nezávislého odborníka.

Nezapomínejte na střechu

Jak říká předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene, při zateplování se lidé často spokojí s výměnou hydroizolace a pak se zapomíná na stropy. Je přitom třeba rozlišovat, jestli jde o stropy sklepa nebo podkroví. V prvním případě je nepoužívanější a podle něj nejvhodnější pěnový polystyren, v druhém pak minerální vata. Ta se hodí i jako akustická izolace do příček.

Reklama

Kvalitní izolace střechy přitom může být řešením, jak přizpůsobit podkroví pro bydlení. Pod zateplenou střechou totiž člověk v zimě nemrzne a naopak v létě netrpí obrovským horkem. Dle propočtů Sdružení EPS ČR uniká střechou asi dvacet procent tepla. Pro zajímavost je to stejně jako okny, u stěn je to o deset procent více a u podlah o deset procent méně.

Častou chybou při zateplování je malá tloušťka tepelně-izolační vrstvy. Odborníci doporučují dokonce i 25 cm izolace

Základy fyziky říkají, že teplejší vzduch je lehčí než studený a proto stoupá vzhůru. To je pádný důvod, proč zateplit střechu. Zejména u menších přízemních staveb je množství tepla unikajícího střechou významné. A pořídit i polystyren na střechu není při rozsáhlé rekonstrukci nijak zásadně nákladná položka.

Na druhou stranu není úplně nutné bezmyšlenkovitě přibíjet na všechny stropy v domě polystyren. Pokud například bydlíte ve vícepatrovém rodinném domě, plní polystyren mezi patry spíše funkci zvukové izolace. „Zateplovat konstrukce mezi místnostmi se stejnou teplotou nemá smysl. Daleko výhodnější je využít prostředky pro kvalitní zateplení ostatních konstrukcí,“ přiznává Zemene. Vždy je tedy lepší se soustředit na zateplení obálky domu.

Tloušťka izolace? Patnáct centimetrů a více

A jak silný polystyren je třeba pořídit? To je skutečně zásadní otázka a zde se nevyplatí šetřit. „Pokud chce majitel domu ušetřit výdaje za energie v řádu 50-80 % je žádoucí, aby fasádní tloušťka bílého pěnového polystyrenu byla alespoň 15 cm,“ potvrzuje Zemene a radí s ohledem na energetické požadavky domů a vývoj cen energie v příštích deseti letech i více než 15 cm. Alternativou je použít 12 cm šedého polystyrenu, který má lepší izolační vlastnosti.

Patnáct nebo i dvacet pět centimetrů izolace, nepodcenit zateplení střechy a dobře vybrat realizační firmu. Tak by se daly shrnout základní poznatky tom,  jak dobře zateplit dům. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Například i Jiří Svoboda, který se zabývá problematikou pasivních domů, doporučuje použít pokud možno více izolace, než kolik doporučují normy. Již několik let říká, že nemá smysl používat méně než pětadvacet centimetrů. Každý centimetr navíc stojí jen pár korun na m2, a tak se i ekonomicky vyplatí dát polystyrenu trochu více. Otázkou ale je, jak si s tak silnými deskami poradí stavební firma.

Na trend zvyšování tloušťky izolačních vrstev mimochodem odkazují i podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám. Kritéria jsou zde přísná a například obvodový plášť musí pro získání 30% podpory „být opatřen kontaktním zateplovacím systémem s tepelnou izolací z expandovaného polystyrenu o tloušťce 16 cm a vnějším cihelným obkladem“ a pod střechou musí být použita tepelná izolace z expandovaného polystyrenu o tloušťce 22 cm. Kdo chce získat vyšší podporu, musí dát izolace ještě více.

Nechte si poradit od odborníků

I přesto, že zateplování již pár let není nic nového, Češi stále trochu tápou. Neznalost je však málokdy odradí, což je správné. Kdo ale pomůže úplnému začátečníkovi? Odborníci doporučují obrátit se na ověřené zateplovací firmy, konzultační společnosti, jako je například Ekowatt,  případně Cech pro zateplování budov.

Zateplení a izolace na Nazeleno.cz:

  • Jaká je nejvýhodnější tloušťka tepelné izolace?

  • Přehled plastových izolačních materiálů

  • Minerální izolace a high-tech možnosti zateplení domu

Energetický poradce z nezávislého sdružení Energy Centre České Budějovice Lubomír Klobušník doporučuje seznámit se s technologickými postupy zateplování budov. Vhodné je také vyžadovat od firem jejich reference a certifikáty či obdobné doklady o zaškolení na daný zateplovací systém, který je pro dům předepsán v projektové dokumentaci. Petr Zahradník ze Střediska pro efektivní využívání energie však varuje, že dodavatel může mít několik pracovních čet s odlišným přístupem k práci.

Nejde přitom ale jen o lidi, kteří zateplování provádí. Důležitou roli hrají i reference a kvalita zateplovacího materiálu. „Šetřit na zateplení, to je i na tloušťce polystyrenu, se nevyplácí,“ opakuje Zemene. Sdružení EPS ČR již několik let kontroluje výrobu a kvalitu desek a zároveň uděluje Značku kvalitu, která je směrodatná pro kvalitní pěnový polystyren. Cech pro zateplování budov pak vydává Osvědčení ETICS.

Malý trik: posunout okna

Po zateplení sice v zimě neuniká teplo, ale na druhou stranu na podzim a na jaře, kdy ještě nemrzne, mohou tepelné zisky překračovat u dobře zateplené stavby potřebu tepla na vytápění. A totéž může platit i u slunečných zimních dní, třebaže je teplota pod bodem mrazu.

Také z tohoto důvodu je výhodné při rekonstrukci posunout okna více k přednímu líci stěny, aby se zlepšilo oslunění interiéru a tím i tepelné zisky na jaře a na podzim,“ radí Zemene a pokračuje: „Nezateplit stěnu s cílem tepelných zisků od slunce na jaře je zcela chybné, neboť ztráty mnohonásobně převyšují případné zisky a zůstávají nám studené nebezpečné kouty.“ Případně lze nahradit malá jižní okna většími, do kterých se umístí kvalitní trojskla.

Letošní zima zatím řemeslníkům přála

Co se týká letošní zimy, poměrně vysoké teploty měly pozitivní vliv na zateplovací práce. Oproti jiným ročníkům se hodně zateplovalo v posledním měsíci loňského roku a také v první polovině letošního ledna. S příchodem mrazu ale definitivně nastala zimní pauza stejně jako každý rok a nadále pokračují jen práce v interiérech budov, kde je možno si přitápět. Nicméně takových staveb je relativně málo. Nejen řemeslníci, ale hlavně majitelé nemovitostí mají teď čas zamyslet se, jak to tedy na jaře zateplí, aby se v létě budova nepřehřívala a hlavně aby za rok neměli tak vysoké účty za teplo…

 

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz