fbpx

Letnobyt: Znovuobjevené království na půdě0

Nevíte co se starou nevyužívanou půdou ve vašem domě? A co třeba přestavět ji na letnobyt? Fenomén prázdninového bydlení na půdě se opět vrací, tentokrát však vylepšený o moderní materiály. Stropní systém vám nejen zvelebí půdu, ale díky obsažené izolaci také ušetříte na nákladech za vytápění.

Během letošního léta se k nám vrátil fenomén, který snad pamatují jen naše babičky. Je to prázdninové bydlení na půdě. Na počátku minulého století bylo běžnou praxí, že lidé nejezdili na dovolené do zahraničí, ale trávili je na našem venkově. Všichni si jistě vzpomeneme na černobílé filmy ještě z doby, kdy lidé objevovali kouzla trampingu nebo obyčejné tepláky. A právě v této době se využívaly venkovské půdy jako bydlení.

„Základem stropního systému je podlaha, v níž je zafoukaná dutinová izolace, která v místnostech pod půdou udržuje v létě chládek a v zimě teplo.“

Tento trend se po letech vrací v podobě tzv. „letnobytů“. Pokud si někdo představí pod pojmem „letnobyt“ nákladnou půdní vestavbu, hory sádrokartonových desek, topení, malíře a další řemeslníky, má v tomto případě zcela mylnou představu. Doslova přes noc vznikne na půdě svěží koutek, který má vysokou uživatelskou hodnotu, ale zároveň nemusí mít ráz luxusu.


Stropní systém vytváří na půdě příjemné prostředí, které lze využít i jako hrací koutek pro děti

Děti tak mají možnost objevit kouzlo opravdové půdy. Dříve se na půdách převážně sušilo prádlo. A nám starším se také vybaví všechny ty hry, kouzla a zážitky, jež jsme tak rádi v těchto prostorách zažívali v letech našeho dětství.

Letnobyt: Stačí jednoduchý stropní systém

Je to prosté. Stačí opravit tašky na střeše, vytáhnout rezavé hřebíky, odstranit prach a pavučiny, a připravit se na základ svého nového „letnobytu“. Jak se říká, podlaha dělá bydlení. Ta je to hlavní a jediná opravdová stavařina, kterou je potřeba provést. V případě, že si vyberete jednoduchý stropní systém od společnosti IP Polná, je to hned a bez starostí. Získáte rovnou solidní podlahu z nových hlazených desek lákající jen k položení kousku koberce a může se začít bydlet.

Díky velkému prostoru se vám nabízí široká paleta využití. Každý během svého života jistě zatoužil po vlastním koutku, kde by si mohl s dětmi postavit obří věž nebo si jen v klidu přečíst knížku.

Tip: Jak vytvořit letnobyt

1) Úklid půdy
Nejdříve je potřeba půdu uklidit, tomu se nevyhnete. Držte se pravidla, že na co jste rok nesáhli, to nepotřebujete. Můžete na internetu zadat „vyklízení půd“ a najdete firmu, co vám pomůže, nebo si objednat kontejner a nebo věci odvézt do sběrného dvora.
2) Kontrola střechy
Dále je potřeba provést kontrolu střechy. Hledejte veškeré skvrny na trámech i podlaze, napoví vám, kde na půdu teče. Prohlédněte trámy, zda nejsou plesnivé nebo ztrouchnivělé, zda dřevěné lišty, na kterých jsou tašky, nejsou narušené. Podívejte se, zda tašky nejsou rozbité nebo posunuté. Tašky si často zvládnete opravit sami.
3) Vikýře a okna
Zkontrolujte vikýře a střešní okna. Je potřeba zajistit, aby nikde nezatékalo. Někdy si pomůžete montážní pěnou, tmelem nebo silikonem.
4) Stěny a pohledové plochy
Stěny ometeme ihned při úklidu půdy. Režné zdivo i hrubé omítky je možné jednoduše vymalovat. První vrstva barvy bude řidší a finální vrstva malby již standardní. Bílý odstín nechá dříve ponurému interiéru půdy hodně prohlédnout.
5) Nová izolační podlaha
Vytvořte novou podlahu. Zde se vyplatí svěřit to odborníkům, tak jak to udělala paní Marta. Když to budete dělat sami, zabere to hodně času, podlaha nebude rovná a vrstva izolace nebude jednotná. Tam, kde bude nějaký trám, nebo budou navazovat desky izolace, vznikne tzv. tepelný most a izolace nebude fungovat. Navíc se tak v zimě vytvoří rozhraní teplé a studené části, což je cesta k plísním. Využijte stropní systém a foukanou minerální vatu, např. Stropní systém MAGMARELAX – není to drahé, je to hotové za den či dva a hlavně se zárukou.
6) Vylepšení interiéru
O stupínek výše, ale nikoli draze, mohou outfit vašeho letního pokoje dostat zavěšené rákosové nebo bambusové rohože. Tento materiál je možné nabalit a lehce přichytit také k šikmým nebo vodorovným konstrukcím střešního krovu.
7) Vybavení půdního letnobytu
Více toho zatím řešit nemusíte, nastěhujte koberečky, nějaký nábytek a další vylepšování nechte na příště. Až zase bude nějaká volná koruna.

Stropní systém zvelebí půdu a šetří energie

Zeptali jsme se na spokojenost a zkušenost s „letnobytem“ paní Marty z Rychnova nad Kněžnou (53 let): „Stropní systém jsem si nechala udělat na své půdě letos na jaře. Už dopředu jsem věděla, jak bych chtěla využít půdní prostory. Bydlím v rodinném domku, který nenabízí velké prostory k bydlení. Každé léto za mnou jezdí moje dcera s rodinou a měli jsme velké problémy se u mě poskládat. Letos jsem jim udělala na půdě jejich vlastní pokojík. Mají tam svůj pokoj a děti si mohou v klidu hrát. Je tam příjemně a dcera si to nemůže vynachválit. Bylo to nejlepší řešení, jak si zvelebit půdu. Mimo jiné jsem si nechala doporučit ekologický materiál už kvůli vnoučatům. Nejen že to celé elegantně vypadá, ale už teď vím, jak mi to v zimě pomůže udržet doma větší teplo, a ušetřím na nákladech za vytápění. Opravdu mohu všem doporučit.“


Izolace ve stropním systému udrží teplo a tlumí hluk

Patentovaný systém z dutinové izolace

Podlaha tvořící celý základ „letnobytu“ je vyrobena z patentovaného systému, uvnitř kterého je zafoukaná dutinová izolace. V tomto případě byla zvolena novinka na českém trhu. Jedná se o materiál MAGMARELAX ECO. Stoprocentně ekologický materiál zajistí zvukovou izolaci prostoru a zároveň zaizoluje strop domu. To znamená, že v létě se v místnostech pod půdou udržuje příjemný chládek a v zimě se šetří nemalé částky za vytápění. Návratnost investice je znát již za tři zimy.

V tomto případě letního bydlení jsme se přesvědčili o tom, že naši předkové sice neměli internet, mobilní telefony ani satelitní televize, ale zato měli spoustu zajímavých zvyků a „triků“, jak si ulehčit život. Je dobré, čas od času do této studnice zkušeností sáhnout, a pokorně vnímat to, co jsme již dávno zapomněli.

Autor: Komerční sdělení