Vynikající tepelně izolační hodnoty, účinná ochrana před tepelným zářením, vysoká akustická i požární ochrana, regulace vlhkosti a šetrnost k životnímu prostředí. To je jen stručný výčet předností, které má tepelná izolace ISOCELL.
Foukaná celulózová izolace ISOCELL je v první řadě zajímavá tím, že se vyrábí z novinového papíru. A to speciální recyklační metodou v jednom z nejmodernějších zařízení v Evropě, které se nachází v Rakousku. Základním materiálem pro ISOCELL celulózu je dřevo, které je již po tisíciletí známo svými vynikajícími vlastnostmi. ISOCELL vzniká tak, že se tříděný novinový papír nahrubo natrhá, smíchá s boritany a umele v mlýnu. „Boritany potom chrání ISOCELL před napadením hmyzem, plísní, hnilobou i požárem,“ tak v krátkosti představil foukanou celulózovou izolaci ISOCELL jednatel společnosti Readymat s.r.o. Ing. Milan Franta, jehož firma vlastní certifikát pro odborné provádění této izolace.
Vraťme se k již zmíněným přednostem. Mohl byste je víc přiblížit?
ISOCELL se vyznačuje nízkou tepelnou vodivostí do 0,039 W/mK. Vyniká taky nízkou sedavostí materiálu maximálně do 8 %, což dává izolaci dlouhodobou záruku zachování dobrých vlastností. Díky tomu, že se izolace aplikuje foukáním pod tlakem, může vyplnit i ty nejužší spáry a štěrbiny. Pokud izolaci použijete v podkroví, můžete se těšit na velmi příjemné klima i v horkých letních dnech. Vysoká úložná kapacita celulózové izolace totiž pořádně zpomaluje průnik slunečních paprsků. Na klima místnosti pak má velký vliv i schopnost rovnoměrného příjmu vlhkosti do vláken a její následný výdej bez ztráty izolační hodnoty.
„Stačí, aby si zákazník porovnal pořizovací náklady s dobou návratnosti investice.“
Izoluje ISOCELL také proti hluku z venku? A jak je to s požární odolností, když jde o drcený papír?
Ve srovnání s obvyklými izolačními matracemi z vláken dosahuje celulózová izolace ISOCELL u mezistěn až o 7 dB lepší zvukové izolační hodnoty. Zkoušky požární ochrany provedené na konstrukčních dílech od F30 do F90 prokázaly vysokou požární odolnost. ISOCELL celulózová izolace dosahuje dle klasifikace evropských norem (EN) hodnotu B-s2-d0, jednu z nejlepších hodnot v hodnocení hořlavých izolačních látek.
Co podle vás přesvědčí zákazníka při zvažování možností izolace?
Jednoznačně porovnání poměru momentálně investovaných finančních prostředků s dobou rychlosti návratnosti investice. A samozřejmě očekáváná pobytová pohoda v samotném domě. ISOCELL je totiž inovativním řešením izolace, která přináší značnou úsporu nákladů na vytápění. Pokud bych měl zacházet do technických údajů, podobně jako u výpočtu U-hodnoty u tepelné izolace můžeme vypočítat hodnotu ochrany před tepelným zářením. Mluvíme zde o tzv. fázovém posunu. Fázový posun je časový úsek v hodinách, který potřebuje teplotní vlna, aby se dostala z vnější strany stavebního prvku do místnosti. Čím je větší fázový posun, tím více je zpožděn ohřev vnitřku budovy! Pro srovnání, hodnota tohoto ukazatele dosahuje u izolace ISOCELL 4,6 hodin, u polystyrenu je tomu 0,9 hodin a u minerální vaty 0,6 hodin! Rozdíly jsou opravdu podstatné. Stále častěji se celulózová izolace ISOCELL prosazuje oproti jiným izolačním materiálům i v oblasti požární ochrany. A jak už jsem uvedl, ISOCELL dosahuje u mezistěn až o 7 dB lepší zvukové izolační hodnoty. A navíc použitím kvalitní izolace, kterou celulózová izolace ISOCELL beze sporu je, člověk ušetří nejenom topnou energii, ale chrání i životní prostředí.
Jak vypadá samotné izolování?
ISOCELL se vyfoukává pomocí speciálních foukacích strojů do dutin objektu. Vlákna potom v konstrukci zplstnatí a vytvoří se přesná izolační matrace beze spár, která je odolná proti sedání. Celulózu ISOCELL lze použít v novostavbách, při renovaci budov, v nízkoenergetických nebo pasivních domech, v prostorech střešních stěn, horních i mezipodlažních stropů a podlah, u vnějších a vnitřních stěn v hrázděných stavbách, při izolaci vnitřních stěn, při fasádní izolaci, při izolaci vyrovnávacích zásobníků, instalačních šachet, atd. Společnost Readymat s.r.o. zrealizovala již spoustu projektů, za nimiž je celá řada spokojených zákazníků. Před samotným vyfoukáváním dokážeme a pomůžeme vyhodnotit, jaká tloušťka izolace je pro daný objekt vhodná a bude co nejlépe fungovat.
V jaké cenové relaci se tedy ISOCELL pohybuje?
Od 850 Kč za m3 u volného foukání a od 1.250 Kč za m3 u foukání do šikmin. Při vyhodnocování ceny je však potřeba, aby stavebník srovnával porovnatelné údaje, nikoliv jen samotnou cenu za m3, například se skelnou vatou. Často je aplikace izolace ISOCELL spojena s montáží sádrokartonu a při tomto systémovém řešení dokážeme nabídnout zajímavější individuální cenu.
Více informací o foukané celulózové izolaci ISOCELL naleznete na www.ready-mat.cz.