fbpx

Jak na zateplení střechy: Materiál, postup, úspory0

Zateplení plochých střech

Pokud se pouštíte do rekonstrukce ploché střechy a plánujete její zateplení, je před samotnou realizací třeba nejprve zjistit několik podstatných informací. Důležité je určit množství vlhkosti a její celoroční bilanci ve stávající skladbě střechy, únosnost stropní konstrukce a stav hydroizolace.

Pokud je množství vlhkosti vyhovující, nosná část má rezervu a hydroizolace je v dobrém stavu, lze zateplení realizovat prostřednictvím položení tepelné izolace na stávající hydroizolaci a vytvořit tím tzv. obrácenou střechu. Naopak v případě, že je krytina ve špatném stavu, je třeba ji odstranit a hydroizolaci provést nově.

SERIÁL: Zateplování domu

– CENOVÝ PŘEHLED: Izolace

– Vyplatí se zateplovat bez dotací?

– Izolace fasády: Materiál, postup

– Kdy se vyplatí zateplovat dům

– Rekonstrukce a zateplení domu

Jak aplikovat izolační materiál

Podstatný je také pečlivý výběr izolačního materiálu – ten je u plochých střech třeba vybírat vždy podle toho, zdali je právě pro tento účel určen. Použít lze např. stabilizovaný pěnový polystyren, tuhé hydrofobizované desky z minerálních vláken anebo lehké izolace jako je foukaná celulóza či minerální vlna, které se umisťují do dřevěných roštů. Díky použití nenasákavé a vysoce únosné izolace např. z extrudovaného polystyrenu, se navíc může vytvořit základ pro pochozí nebo i zelenou střechu.

U ploché střechy je také nutné klást důraz na kvalitu provedení. Například u foukané celulózové izolace je třeba dbát na riziko slehnutí izolace, proto je nutné nafoukat ji ve větší hustotě než u stěn. Správné vyfoukání izolace zabrání vzniku tepelných mostů,“ říká David Křeček.

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz