Pěnový polystyren či minerální vlnu zná nejspíš každý. Na trhu však existuje také spousta dalších izolačních materiálů s různými vlastnostmi. Některé jsme vybrali – spojují je inovace a zejména použití pro různé detaily a konstrukční prvky stavby (montáž oken atd.).
Pro izolace obvodových stěn či podlah domů se nejčastěji používá pěnový polystyren případně minerální vlna. Není se co divit, jde o levné materiály s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Někdy však tyto materiály například z mechanických důvodů nestačí. V takovém případě se vám nezbude než se poohlédnout po alternativách a různých speciálních produktech.
Compacfoam – polystyren s výbornou pevností
Izolační materiál Compacfoam je vlastně zhuštěný pěnový polystyren. Jednotlivé kuličky jsou v tomto materiálu termoplasticky svařeny a mají průměr menší než 1 mm. Výsledkem je hmota, která sice neizoluje tak dobře jako běžný pěnový polystyren, nicméně má dobré izolační vlastnosti a současně vysokou hustotu a pevnost v tlaku. To Compacfoam předurčuje hlavně k řešení různých detailů izolace na vnějším plášti budovy a také pro eliminaci tepelných mostů.
ReklamaCompacfoam je vhodný hlavně pro montáž různých prvků na zateplenou fasádu
Typickým použitím je například montáž oken, jejichž rám může být uchycen přímo do izolace z Compacfoamu. Rám může být zasazen do přesně vyfrézované lišty z toho materiálu. Tím docílíte dobrých tepelně izolační vlastností přechodu rám okna-stěna (izolace). Compacfoam může také dobře izolovat různé konzoly, čímž se zamezuje vzniku tepelných mostů.
Do desek Compactfoam je možné šroubovat vruty bez předvrtání. Vrut pak bez problémů unese několik desítek kg. (Foto: autor)
Tento materiál dokáže také elegantně vyřešit montáž různých prvků na již zateplenou fasádu. Prvky se prostě upevní na ukotvený blok Compacfoamu ve stejné tloušťce jako izolace. Materiál lze řezat odporovým drátem, frézovat a libovolně dělit.
Izolační materiály na Nazeleno.cz: |
|
Výrobce nabízí pět tříd hustoty Compacfoamu – hustší materiál má samozřejmě vyšší součinitel tepelné vodivosti (materiál CF 400 například 0,065 W/mK), ale také vysokou pevnost v tlaku (téměř 10 N/mm2, maximální doporučené užitné zatížení 4,18 N/mm2). Vzhledem k ceně se Compacfoam hodí opravdu jen ke konstrukci a izolaci různých detailů. Ceny desek Compacfoamu CF100 se pohybují okolo 2 600 Kč za kus (deska 1175×520 mm a tloušťky 50 mm).
Aerogel – kosmická technologie pro izolaci
Aerogel se někdy označuje jako zmrzlý kouř. Jedná se o gelový materiál, z něhož byla odstraněna kapalná složka a jde o pevnou látku s nejnižší známou hustotou. Aerogely se používaly zejména v kosmickém průmyslu, v současnosti se již ale začínají objevovat také ve stavebnictví. Hlavní výhodou tohoto materiálu je hlavně velmi nízká tepelná vodivost okolo 0,014 W/mK (pro srovná – pěnový polystyren má tepelnou vodivost cca 0,039 W/mK). Izolační materiál samozřejmě neobsahuje aerogel v čisté formě – jde o směs textilních vláken ve formě plsti pokrytých tímto materiálem. Na jedné straně je pak perlinka.
Aerogel (Spaceloft) nabízí cca třikrát lepší tepelně izolační vlastnosti než pěnový polystyren. Použití limituje vysoká cena (Foto. autor)
Vzhledem ke své ceně je aerogelová izolace určena také hlavně k řešení různých detailů – izolace konzolí, markýz, ostění oken, balkonových konzolí atd. Tento materiál lze využít také k izolaci nepříliš členitých historických budov, protože na rozdíl od polystyrenových desek tolik nenarušuje vzhled fasády. Aerogelovou izolaci seženete například pod názvem Spaceloft. Cenu se nám na českém trhu nepodařilo dohledat (ačkoli je u nás Spaceloft již nabízen), orientačně lze počítat asi s 1500 Kč za m2 (tloušťka 10 mm).