fbpx

Izolace z korku? Ekologický materiál s ideálními vlastnostmi0

Korková izolace je stará více než 100 let a vznikla vlastně náhodou. Dnes jde o jeden z nejzajímavějších ekologických izolačních materiálů s výjimečně příznivými vlastnostmi.

Věděli jste, jak vznikla korková izolace? A že rozhodně není novinkou posledních let? Tak třeba v USA byla oblíbeným materiálem už v první polovině minulého století. Dnes, v době expandovaného polystyrenu a dalších syntetických materiálů jsou korkové izolační materiály znovuobjevovány nadšenci pro přírodní materiály. Nejen korek sám, ale i jeho „příběh“ stojí za zmínku.

„Korková izolace se vyrábí ekologicky, bez chemických příměsí.“

Reklama

Korková izolace vznikla jako spousta dalších geniálních vynálezů vlastně náhodou. Roku 1893 v New Yorku spadlo několik korkových granulí staviteli lodí Johnu T. Smithovi do rozžhavených uhlíků. Ráno, když chtěl vymést popel, zjistil, že granule neshořely, ale roztáhly se a vytvořily pevný blok. Smith s korkem začal experimentovat a později si technologii nechal patentovat. V USA pak začala vyrábět izolaci z korku především pro izolaci skladovacích budov firma Armstrong.


Korková izolace jako ekologická alternativa syntetických izolantů. Foto: Alex Wilson, www2.buildinggreen.com

Korek neboli kůra z dubu Quercus suber pochází ze západního Středomoří. V Portugalsku, Španělsku, Francii, Itálii, ale i Alžíru, Maroku a Tunisku chrání silná kůra houbovité struktury stromy před ohněm. Ze stromu může být získávána každých devět nebo deset let, po této době opět naroste. Asi každý si korek nejprve představí ve formě zátek. Zbytkový materiály při výrobě zátek (asi 65 až 70 % materiálu) se zpracovává na granule, z nichž se pak vyrábí třeba korkové podlahy, různá těsnění, či velmi účinná zvuková izolace. Korek ale bohužel pomalu mizí. Pro výrobu špuntů se stále častěji využívají zátky ze syntetických materiálů a korkové lesy jsou káceny a pozemky využívány k jiným účelům.

A korková izolace? Ta se vyznačuje celou řadou nesporných výhod. Už proces výroby je velmi ekologický, protože se při něm nevyužívá žádných chemických látek jako v dnešních pěnových izolacích (například při výrobě extrudovaného polystyrenu se používají chemická nadouvadla). Korkový granulát se nasype do velkých nádrží, kde se zahřívá v páře při teplotě asi 340 až 400 °C po dobu dvaceti minut. Granule se v teple roztahují a uvolňují přírodní pojivo suberin. Jde tak o 100% obnovitelný přírodní zdroj. Korková izolace je nepropustná pro kapaliny, dokonale izoluje zvuk a funguje i jako tepelný izolant. Není nasákavá, a tak odolává plísním i hmyzu a vydrží několik desítek let. Oproti běžným izolačním materiálům za něj ale zaplatíte o něco více.




Kúra korkového dubu se ze stromu získává zhruba jednou za deset let. Vznikají z ní produkty, s nimiž se setkáváme běžně – třeba zátky, ale i ty, které tak běžné nejsou – např. korková izolace. Ta se může použít při zateplování dřevostaveb, nízkoenergetických i pasivních domů. Foto: Alex Wilson, www2.buildinggreen.com, sxc.hu

Autor: Marie Leschingerová