fbpx

Foukanou izolaci nevybíráme jen podle ceny, záleží především na odbornosti provedení0

Stavíte nebo rekontruujete dům? Plánujete provést jeho zateplení? Při zateplování novostaveb i při rekonstrukcích se osvědčila foukaná izolace. Jak ale vybrat správnou foukanou izolaci? Jak probíhá aplikace foukané izolace? + FOTO

O foukaných izolacích obecně

Pojem foukaná izolace už napevno zakotvil v našich myslích nejen při zateplování novostaveb, ale také při rekonstrukcích. Než se však investor začne shánět po ceně nebo ceníku, měl by si především nastudovat alespoň základní pojmy k foukané tepelné izolaci. Na internetu lze nalézt řadu obecných textů nebo názorných videí.

„Foukanou izolací lze provést zateplení půdy, stropu, stěny nebo střechy.“

Často se ale bohužel na českém trhu stává, že jedna věc (foukaná izolace) je zákazníkovi nabízena, vychvalována a nakonec prodána a druhá je naopak skutečně do stavební konstrukce aplikována. Nutností je nejenom odborné školení firmy provádějící foukanou izolaci, kvalitní strojní vybavení, ale také schopnosti a reference. Samozřejmostí je také originální označení použitého výrobku a původ od renomovaného výrobce. Foukanou izolací lze provést zateplení půdy, stropu, stěny nebo střechy. Realizační firmy, které vám zateplení provedou, naleznete ve větších městech jako Praha, Brno, Ostrava, ale také mnoha menších obcích.

Při aplikaci foukané izolace je nutností nejenom kvalitní strojní vybavení, ale také schopnosti a reference firmy
Při aplikaci foukané izolace je nutností nejenom kvalitní strojní vybavení, ale také schopnosti a reference firmy

Při zateplení počítejte s foukanou izolací CLIMATIZER PLUS

Při zateplování rodinných domů, je vždy vhodné postupovat od míst, která přinesou co nejrychleji značnou úsporu energie, a tím snížení výdajů za vytápění. Jedním z takových opatření je důkladné zateplení stropních konstrukcí celulózovou foukanou izolací CLIMATIZER PLUS. Dobře zateplená konstrukce může oproti původní nezateplené často ušetřit až třetinu nákladů. Orientační cenu za zateplení je možné zjistit prostřednictvím interaktivního ceníku – kalkulačky. Náklady za foukanou izolaci jsou včetně aplikace izolace CLIMATIZER PLUS do stavební konstrukce.

1) Nejprve je vhodné zjistit, jaký typ konstrukce střecha má a pozvat si některou z aplikačních firem, které lze najít ve všech regionech ČR, na nezávaznou konzultaci, jak by bylo možné zateplení provést. U starších domů jsou často z půdního prostoru vidět prkna nebo betonová mazanina. Tu je třeba v jednom místě odstranit a otevřít dutinu tak, aby do ní bylo možné zasunout hadici s foukanou izolací.

Aplikační firma nejprve zjistí, jak by bylo možné zateplení provést
Aplikační firma nejprve zjistí, jak by bylo možné zateplení provést

2) U některých novějších domů je strop tvořen sádrokartonem nebo jiným materiálem pověšeným pod sbíjenými vazníky. Tyto stropy jsou často špatně izolované polystyrenem nebo starou sklominerální vatou. To je rovněž konstrukce vhodná pro doplnění foukané izolace.

Konstrukce vhodná pro doplnění foukané izolace
Konstrukce vhodná pro doplnění foukané izolace

3) Potom již zbývá příjezd montážní – aplikační firmy, která práci provede. Nákladní automobil stojí spolu s aplikačním strojem před domem a hadicí se izolace dopravuje do připravených prostor. Obvyklá vrstva je od 20 do 30 cm. Izolační schopnosti jsou vynikající.

Izolace se hadicí dopravuje do připravených prostor
Izolace se hadicí dopravuje do připravených prostor

4) Do aplikačního stroje se sype foukaná izolace z pytlů, jejichž počet si zákazník po ukončení práce může zkontrolovat, a tím i ověří správnost vyúčtované ceny, která je předem pouze odhadnuta. Aplikaci provádějí speciálně školené odborné firmy, jejichž seznam je k dispozici na www.climatizer.cz.

Do aplikačního stroje se sype foukaná izolace z pytlů
Do aplikačního stroje se sype foukaná izolace z pytlů

5) Pokud je strop dutý a izolaci lze naplnit dovnitř, je možné z jednoho otvoru izolaci foukat přibližně do vzdálenosti 4 m na každou stranu a dobře kontrolovat plnění.

Do dutého stropu lze izolaci z jednoho otvoru foukat přibližně do vzdálenosti 4 m Do dutého stropu lze izolaci z jednoho otvoru foukat přibližně do vzdálenosti 4 m
Do dutého stropu lze izolaci z jednoho otvoru foukat přibližně do vzdálenosti 4 m

6) Po zafoukání izolace se vytvoří celistvá izolační vrstva, bez tepelných mostů a dokonale přilne ke všem detailům. Jedná se přitom o přírodní, ekologický materiál, který výborně spolupůsobí s dřevěnou vazbou, rychle odvádí vlhkost a zajišťuje tím dlouhou životnost zateplených konstrukcí.

Po zafoukání izolace se vytvoří celistvá izolační vrstva bez tepelných mostů  Po zafoukání izolace se vytvoří celistvá izolační vrstva bez tepelných mostů
Po zafoukání izolace se vytvoří celistvá izolační vrstva bez tepelných mostů

7) Pokud zákazník uvažuje o dalším využití půdního prostoru, ať již pro ukládání věcí nebo pro budoucí obytné využití, je v případech, kdy se izolace nemůže naplnit do konstrukce, možné ji následně překrýt difúzně otevřenou membránou a zaklopit dřevěnými prkny nebo deskami.

Izolaci, kterou nelze naplnit do konstrukce, je možné následně zaklopit dřevěnými prkny
Izolaci, kterou nelze naplnit do konstrukce, je možné následně zaklopit dřevěnými prkny

8) Podobně jako u vodorovných ploch je možné postupovat i při rekonstrukci podkroví nebo zateplení šikmých částí střech. Při vhodné kombinaci s pojistnou membránou nebo difúzně otevřenou deskou na záklopu střechy se dobře aplikuje CLIMATIZER PLUS. Zateplení je tak v detailech zcela dokonalé.

Při vhodné kombinaci například s difúzně otevřenou deskou na záklopu střechy se dobře aplikuje CLIMATIZER PLUS
Při vhodné kombinaci například s difúzně otevřenou deskou na záklopu střechy se dobře aplikuje CLIMATIZER PLUS

9) Střechy, jejichž plášť je dvojitý a dutina špatně zateplená, se snadno renovují z hlediska tepelně izolačních vlastností doplněním foukané izolace na původní izolační vrstvu. U všech případů je dobré předem plánované práce konzultovat s odbornou firmou a vždy prověřit, zda jsou nově zateplené konstrukce dobře větrány nad izolací.

Střechy s dvojitým pláštěm a špatně zateplenou dutinou se snadno renovují doplněním foukané izolace na původní izolační vrstvu
Střechy s dvojitým pláštěm a špatně zateplenou dutinou se snadno renovují doplněním foukané izolace na původní izolační vrstvu

Foukaná izolace CLIMATIZER PLUS má takřka 40letou historii původně ze severoamerického kontinentu. V České republice materiál od roku 1991 vyrábí a vyváží do 25 zemí světa společnost CIUR a.s.

Autor: Komerční sdělení