fbpx

Dřevo a izolace – jak se to rýmuje?0

Dřevo je plně obnovitelná surovina. Náleží k nejstarším stavebním materiálům používaným člověkem a tisíce let sloužilo k budování domů, mostů a mnoha jiných konstrukcí. V současné době pak slouží i jako plnohodnotná izolace moderních domů.

Dřevo má výborné tepelně izolační vlastnosti. Díky vynikající buněčné struktuře izoluje dřevo 15krát lépe než beton, 400krát lépe než ocel a 1770krát lépe než hliník. Poskytuje tak např. s šířkou 2,5 cm vyšší tepelnou odolnost než 11,5 cm silná kamenná stěna. Přitom je dřevo maximálně stabilní, má dlouhou životnost a je flexibilní z hlediska zpracování.

„STEICO izolační desky mohou v případě potřeby až do 20 % své vlastní hmotnosti utlumit vlhkost, aniž by došlo ke kondenzaci vody.“

Formy, v nichž je dřevo v současné době k dispozici ke stavebním účelům, sahají od jednoduchých trámů přes izolační desky až k moderním konstrukcím, jako např. nosníkům stěn.

Pro stavební účely se dřevo využívá od jednoduchých trámů až k moderním konstrukcím
Pro stavební účely se dřevo využívá od jednoduchých trámů k moderním konstrukcím

Dřevo jako výchozí surovinu pro výrobu konstrukčních materiálů a dřevovláknitých desek používá firma STEICO, která je jedním z největších výrobců přírodních a ekologických dřevovláknitých izolací v Evropě, a kterou v ČR zastupuje společnost AKASTAV s.r.o.

Difúzně otevřené materiály

Nikdo by si dobrovolně nepřetáhl přes hlavu plastový sáček. Mnoho domů je však stále izolováno difúzně uzavřenými materiály, které zabraňují dýchání stěn.

STEICO izolační materiály jsou kompletně difúzně otevřené a fungují jako dobré funkční oblečení. Vlhkost vznikající např. při vaření, bydlení nebo sprchování je odváděna ven. Tak je konstrukce mnohem odolnější proti plísním a vlhkostním škodám.

Materiály STEICO mají jedinečnou schopnost absorbovat vlhkost
Materiály STEICO mají jedinečnou schopnost absorbovat vlhkost

Kromě toho jsou dřevovláknité izolační desky nasákavé (schopné sorpce), to znamená, že mohou regulovat vlhkostní výkyvy. STEICO izolační desky mohou v případě potřeby až do 20 % své vlastní hmotnosti utlumit vlhkost, aniž by došlo ke kondenzaci vody. Tato vlhkost se může opět odpařit ven nebo dovnitř. Takto disponují STEICO izolační desky oproti většině konvenčních materiálů značně vyšší schopností akumulovat vlhkost a podstatně tak přispívají k trvalé ochraně objektu. Pro svoje vlastnosti jsou materiály STEICO vhodné především v difúzně otevřených konstrukcích.

SORTIMENT STEICO

Sortiment STEICO zahrnuje celou řadu výrobků, ze kterých lze kompletně postavit nový dům. Jednotlivé materiály lze také úspěšně použít při sanaci starých staveb v kombinaci s jinými materiály.

Výrobky pro celý dům od firmy STEICO v ČR dodává společnost AKASTAV s.r.o.
Výrobky pro celý dům od firmy STEICO v ČR dodává společnost AKASTAV s.r.o.

Konstrukční materiály

I-nosníky STEICOjoist se používají v oblastech namáhaných ohybem jako stropní nosníky nebo střešní krokve a STEICOwall se používají ve stěnách. Oba typy lze dodat s tepelnou izolací stojiny přímo z výroby a mezi jejich přednosti patří vysoká únosnost, velká rozpětí, lehká manipulace a rozměrová stabilita.

Konstrukčním materiálem je i STEICOultralam R™ – vrstvené lamelové dřevo (LVL), které se vyznačuje vysokou pevností, odolností v ohybu a tlaku. Používá se jako nosník, krokev, sloup, rám, okenní a dveřní překlad, hlavní nosník, průvlak, k zesílení stropu aj.

Strop z I-nosníků STEICO 1
Strop z I-nosníků STEICO 1

Dřevovláknité a konopné izolace

Konstrukční materiály lze ideálně kombinovat s izolacemi STEICO. V současné době STEICO vyrábí 13 typů izolací z dřevovlákna i technického konopí.

Z technického konopí se vyrábí STEICOcanaflex – flexibilní konopná tepelná izolace určená k izolaci prostorů mezi konstrukcemi střech, stěn a stropů.

Z dřevovlákna se pak vyrábí celá řada izolací. Kromě univerzální izolace STEICOisorel (dříve Standard), známé kdysi jako hobra, je to elastická výplňová izolace STEICOflex; STEICOuniversal – účinná ochrana proti dešti, větru, prachu, vlhkosti a hluku, která minimalizuje tepelné mosty v konstrukci a je mimořádně difúzně otevřená; STEICOspecial, který spojuje výhody podhledové desky chránící proti dešti s dodatečnou nadkrokevní izolací.

Strop z I-nosníků STEICO 2
Strop z I-nosníků STEICO 2

STEICOtherm je stabilní tepelná izolace odolná proti stlačení, vhodná i pod betonovou mazaninu. Nově se vyrábí i v tloušťkách 20 a 30 mm jako STEICOtherm SD s dokladem o kročejové izolaci. Zvukově-izolační materiál pod podlahy, který tlumí kročejový hluk, se jmenuje STEICOunderfloor a izolace STEICOfloor je deska pod podlahy, která s deskou STEICOtherm tvoří certifikovaný STEICO floor systém vybraných skladeb podlah.

Fasádní izolace STEICOprotect je hydrofobizovaná deska určená do zateplovacích systémů ETICS. Používá se do difúzně otevřených systémů dřevostaveb, na fasády pod omítkové systémy (nepouští lignin) a na sanace masivních staveb.

STEICO vyrábí také dřevovláknitou foukanou izolaci STEICOzell, která je určena do všech typů dutin a je objemově stálá.

Strop z I-nosníků STEICO 3
Strop z I-nosníků STEICO 3

Novinky v sortimentu STEICO

Firma STEICO své výrobky stále inovuje a vychází vstříc požadavkům zákazníků a trhu. Novinkou je izolace pro vnitřní zateplení STEICOtherm internal, který je ideální pro rekonstrukce zděných a hrázděných stěn a používá se např. i v historických budovách, kde nejde provést ETICS. Mezi jeho výhody patří zvýšení povrchové teploty v interiéru, omezení tvorby plísní a řas v interiéru, omezení tepelných mostů, regulace vlhkosti.

STEICOisorel plus je izolační deska pro průmyslové a ploché střechy, stěny a podlahy. Je hydrofobizovaná v celém průřezu a má vynikající pevnost v tlaku, je tedy vhodná pro vysoká zatížení.

Jako pochozí izolace půdy byla vyvinuta izolace STEICOtop s tvrdým povrchem desky a finální úpravou, není tedy už nutná vrchní deska. Je navíc lehká a snadno opracovatelná.

STEICOspecial dry je izolační deska se speciálním profilem i povrchem vyráběná suchým způsobem. Tuto desku lze pokládat přímo na krokve bez nutnosti deskování. Má trojí funkci – tepelnou izolaci, větroizolaci a zabezpečení proti vodě. Deska je určena pro střechy se sklonem  ≥ 16° s možností ponechání bez pokrytí až 12 týdnů!

Zpátky k přírodě

Až 80 % života strávíme v uzavřeném prostoru. Uvědomujeme si však, co nás obklopuje? Firma STEICO si vytkla za cíl vyvíjet takové stavební produkty, které uvedou do souladu potřeby člověka a přírody. Na jejich výrobu proto používá obnovitelné zdroje bez škodlivých přísad. Výrobky pomáhají snížit spotřebu energie a podstatným způsobem přispívají k trvale zdravému prostředí v obytných prostorách, které ocení nejen lidé trpící alergiemi.

Tuto filozofii podporuje i firma AKASTAV s.r.o., která dováží a prodává produkty firmy STEICO už 10 let. Po celou tuto dobu taky seznamuje veřejnost s výhodami ekologických materiálů, pořádá školení pro architekty, projektanty i realizační firmy.

Experimentální dům Ostrava s materiály STEICO
Experimentální dům Ostrava s materiály STEICO

V současné době se jako člen Moravskoslezského dřevařského klastru podílí na výstavbě odborného školicího střediska v areálu VŠB-TU Ostrava, které bude sloužit jako unikátní výuková a názorná pomůcka pasivní dřevostavby. Budou zde probíhat dlouhodobé testy a měření materiálů STEICO (např. tepelně technických či akustických).

Autor: Komerční sdělení