Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Zateplení domu - jaký izolační materiál použít?

Otázka dobré tepelné izolace domů se s rostoucími cenami energií stává stále aktuálnější. V našem přehledu si ukážeme, jaký materiál použít pro různé části domu - obvodové stěny, střechu a podlahy.

02. 09. 2013 | Karel Murtinger

Ve zkratce:

Výběr izolace pro zateplení domu závisí nejen na finančních možnostech majitele, ale také na fyzikálních vlastnostech daného materiálu a oblasti použití. Připravili jsme pro vás přehled konkrétních použití různých izolačních materiálů.

Zde se v zásadě jedná o tři různé případy. Zateplovat můžeme mezi trámy stropu, na podlahu půdy nebo v případě obytného podkroví mezi krokve (střešní trámy) a pod krokve nebo nad krokve. Nejčastěji se používají izolace z minerálních či skleněných vláken. Jejich výhodou je naprostá nehořlavost a dobrý akustický útlum, což je v této části obálky domu docela důležité.

Foukané izolace

Pro izolaci mezi trámy stropu se dnes s oblibou používají foukané izolace. Jejich hlavní výhodou je, že nemusíte rozebírat celou podlahu půdy, ale stačí v každém trámovém poli vytvořit několik otvorů. Také je možné zaplnit i obtížněji přístupná místa a nevadí hřebíky, které často do dutiny trčí. Také cena foukaných izolací jepoměrně příznivá. Nejčastěji se používají celulozová vlákna (Climatizer, Templan apod.) nebo speciálně pro zafukování upravená  minerální nebo skleněná vata (např. SUPAFIL LOFT. Cena foukaných izolací je poměrně příznivá, pohybuje se okolo 100 Kč/m3. Tloušťka stropních trámů je zpravidla příliš malá na umístění dostatečné vrstvy izolace a proto se musí přidat ještě jedna vrstva na podlahu půdy (pokud strop neobsahuje dutý prostor, tak je jediná možnost izolovat shora, izolace zevnitř místnosti nelze doporučit pro riziko kondenzace vlhkosti.

Výhodou foukaných izolací je hlavně rychlost aplikace a příznivá cena. (Foto: Magmarelax.cz)

Tam, kde se půda nepoužívá, stačí prostě nafoukat další vrstvu a udělat nad ní jen nějakou lávku ke komínovému výlezu. Pokud ale potřebujete pochozí podlahu, je možné použít tuhé desky z minerální vaty - např. Isover T-P nebo Knauf PTS - a na ně umístit nějakou podlahu. Při zafoukávání izolace nemáme zpravidla možnost vytvořit na spodním okraji izolačního souvrství parotěsnou zábranu, je proto třeba nechat na horní straně odvětrání.

Desky nebo role minerální vaty

Alternativně je možné použít ke stejnému účelu minerální či skleněnou vatu ve formě desek nebo pásů (rolí). Výhodou je, že není třeba speciální zafoukávací zařízení a izolaci si můžete položit bez pomoci odborné firmy. Cena je ovšem vyšší, zvláště pokud na desky potřebujete položit podlahu a použijete speciální izolaci určenou pro plovoucí podlahy

předchozí kapitolanásledující kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Stavba a rekonstrukce, Střecha, Izolace, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Stavební materiál, Bytové domy, Jak revitalizovat, Zateplovací systémy

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

A-GLASS pěnové sklo

Společnost REC Group s. r. o., je českým výrobcem tepelné izolace - pěnového skla A-GLASS

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
CONDA s. r. o.

Společnost CONDA s. r. o., je výhradním dodavatelem pěnového skla GEOCELL pro Českou a Slovenskou republiku.…

<!-- -->
Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Společnost Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. na českém trhu vyrábí a prodává izolační materiály…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!