fbpx

Zateplení stropu: Materiál, úspory + jak na to0

Zateplení stropu, nebo střechy?

SERIÁL! Dodatečné zateplení střech či stropů se stává aktuálním. Zejména starší domy s minimem tepelné izolace lze úspěšně zateplit a snížit tak náklady na energie. Kolik energie zateplením stropu ušetříte? Jak na to a jaký materiál použít?

Nezateplenou střechou nám z domu může unikat až okolo 12 % tepla (ale může to být i více, konkrétní hodnoty se liší dům od domu). Pokud si takové množství energie jednoduše přepočítáme na finance, z hlediska roční spotřeby paliv jde o celkem významnou částku. Řešením může být zateplení střechy anebo stropu pod půdou. A právě na druhé jmenované řešení, které může s dobrou návratností zmíněným tepelným a tedy finančním ztrátám učinit konec, se dnes podíváme.

Reklama

Zateplení stropu zespodu – tedy vytvoření sníženého podhledu – odborníci nedoporučují.“

Jak se ale rozhodnout, zdali se pustit do zateplení střechy anebo pouze stropu nad nejvyšším vytápěným patrem? Pokud jsou podkrovní prostory součástí bytového prostoru nebo jejich užívání v budoucnu zvažujete, je jasnou volbou zateplení podkroví, tedy střechy. V opačném případě zřejmě postačí tepelně izolovat strop pod půdou. Pojďme blíže zjistit, jak je vůbec takový proces složitý a jak ho tedy nejlépe provést, aby byl výsledek co nejúčinnější.

SERIÁL: Zateplování domu

– Cenový přehled tepelných izolací

– Co vše můžete na domě zateplit?

– Jak na zateplení fasády domu

– Zateplení střechy: Materiál, postup

Návrh dodatečného zateplení z hlediska norem

Při návrhu dodatečného zateplení stropní konstrukce pod nevytápěnou půdou se vychází z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/(m2.K)) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má.


Zateplení stropu ušetří tisíce korun. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota U = 0,30 W/(m2.K) doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 W/(m2.K). S vyhlídkami do budZateplení stropu ušetří tisíce korunna, kdy lze předpokládat faktory jako zdražování energií, či zpřísňování požadavků na stavební konstrukce, je vždy lepší zvolit si jako cíl hodnotu doporučenou.

Tip: Rozhovor o zateplování domu

Přečtěte si velký rozhovor o zateplování domu s energetickým poradcem Karlem Murtingerem.

Evropské normy na tepelnou ochranu brzy ovlivní ty české

Tomu navíc nahrává i v současnosti připravovaná novelizace normy, která bude zohledňovat změny evropské energetické legislativy.

Do normativních hodnot se doplňují požadavky na hodnoty „U“ pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu v souladu s novou evropskou směrnicí 2010/31/EU o energetické náročnosti budov. Budou sice povinné až za několik let, ale u staveb s dlouhou dobou užívání by se měly začít zvažovat již dnes. Velikost tohoto součinitele prostupu tepla U se přiblíží až k hodnotě 0,1 W/(m2.K),“ říká Ing. Jiří Veselý, poradce Energy Centre České Budějovice.

Podívejme se teď na to, jaké základní možnosti má investor v případě, že se chce pustit do zateplení stropu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz