fbpx

Bydlení na chatě a chalupě? Dobrý nápad!0

Unavuje vás bydlení ve městě a nejraději byste se přestěhovali na venkov, blíže přírodě? Zatím to však řešíte pouze „víkendovými úniky“ na chatu či na chalupu? Dnes už ale v chalupě či chatě můžete bydlet po celý rok a navíc ušetřit tisíce ročně! Jak?

Jaro je v plném proudu. To je správný čas na úvahu o celoročním bydlení na chalupách a v chatových oblastech. Co je příčinou tohoto každoročně se opakujícího fenoménu? Někdy je to špatná finanční situace, někdy důsledek exekuce. Ale to nejsou jediné důvody. Vzniká velká skupina těch, kteří objevili komfort bydlení na venkově. Často jsou to „mladí“ důchodci, kteří si pořídili chatu s tím, že se sem odstěhují na penzi a svůj městský byt přenechají potomkům.

„Návratnost investice do izolace nepřesáhne 5 let.“

Bydlet uprostřed přírody má své výhody. Dá se hodně ušetřit. Na venkově lze výhodně koupit palivové dřevo. Tam kde není k dispozici přírodní topivo, může si chalupář vyjednat výhodný tarif elektrické energie. Dodavatelé nabízejí takové, které jsou přizpůsobeny využití akumulačních kamen a přímotopů. Střešní kolektory a fotovoltaické články představují další možnost úspor, ve městě často nedostupnou z důvodu památkové ochrany objektů.

Životem na venkově se dá ušetřit řada nákladů
Životem na venkově se dá ušetřit řada nákladů

Bydlení na chatě však může představovat řadu problémů

Celoroční bydlení na chatě má i mnohá úskalí. Chata musí být zkolaudována pro trvalé bydlení. To může vyvolat zdlouhavou změnu územního plánu obce. S tím souvisí i vynětí pozemku z půdního fondu. Chalupa musí mít vyřešeno nakládání s komunálním odpadem a musí být napojena na kanalizaci. Nevystačíte s benzinovou elektrocentrálou a mytím v potoce, potřebujete vodovod a přípojku elektrického proudu. K trvalému pobytu potřebujeme dále popisné číslo v obci. To jsou však vesměs záležitosti, které se dají s trochou trpělivosti vyřešit.

Chalupu musíme jako objekt na celoroční bydlení dobře připravit. Jestliže jsme již vybojovali vítěznou bitvu s úředním šimlem, zbývá provést některé stavební úpravy.

Začneme tím, co má největší efektivitu

Nejlépe posoudíme efektivitu dobou návratnosti. Nejúčinnější je chatu tepelně izolovat. A v prvé řadě ta místa, kudy uniká nejvíce tepla.

Chalupu či chatu se vyplatí dobře tepelně izolovat
Chalupu či chatu se vyplatí dobře tepelně izolovat

Stropem uniká třetina tepla

Tepelná izolace stropu se nejčastěji provádí foukáním do půdních meziprostor nebo do dutin. Tudy totiž z obytných místností uniká třetina tepla. Teplý vzduch je lehčí než studený a stoupá ke stropu vytápěných místností. Většinou si najde skulinky a proudí bez užitku na půdu.

Nafoukáním izolace se utěsní i ty nejmenší skuliny a otvory. Vlastní aplikace čedičové vaty je velmi jednoduchá. Hadicí se ze speciálního přístroje, který je umístěn na nákladním voze, žene materiál do izolovaného prostoru. To vše za běžného provozu. Není ani třeba příliš vyklízet půdu. Pracovníci jsou s prací hotovi během několika hodin. Systém montovaného stropu MAGMARELAX® vám zajistí možnost tepelné izolace stropu i v případě, že chcete prostor nadále využívat.

Jak na izolaci fasády

Desková izolace je vhodná zejména k zateplení rovných svislých ploch, například fasády. Také polystyren se často používá, je nejlevnější možností pro izolaci fasády. Výhodou je nízká váha, dobrá opracovatelnost a nízká nasákavost. Nevýhodou je malá odolnost vůči ohni. Fasádní desky z minerální vlny se vyznačují vyšší pohltivostí zvuku a odolností proti požáru. Nevýhodou je o něco vyšší cena.

Tepelná izolace se snadno a rychle provede foukáním
Tepelná izolace se snadno a rychle provede foukáním

Příčky a vnitřní zdi

Členité vnitřní prostory se dobře izolují rohožemi, deskami a rolemi měkké minerální vlny. Pro izolaci příček a podkroví se používají buď desky z kamenné vlny nebo role ze skelných vláken. Čedičová vlna je tužší, dodává se ve formě desek. Má velmi dobré protihlukové vlastnosti, dobře se s ní manipuluje. Je však dražší. Hodí se však dobře do příček v podkroví, protože se vyznačuje protipožární odolností.

Izolace podlahy skýtá mnohé možnosti bydlení

Ne však jakékoliv. Ideální izolace podlahy na půdách chalup a domků je stropní systém MAGMARELAX®. Je především lehký, přesný, variabilní a vysoce únosný. To zajišťuje nášlapná vrstva z OSB desek. Má skvělé tepelně izolační vlastnosti. Systém je také rychle dostupný, konstrukce je hotova za jeden den. A konečně je finančně nenáročný.

Díky tepelné izolaci podlahy půdy může podkroví sloužit k rozšíření bydlení v létě. Do budoucna lze zateplit i střechu a tak zřídit celoročně obyvatelný prostor. Pracovnu, ateliér, pokoj pro hosty. Fantazii se meze nekladou.

Stropní systém MAGMARELAX® skvěle tepelně izoluje a je finančně nenáročný
Stropní systém MAGMARELAX® skvěle tepelně izoluje a je finančně nenáročný

Střecha si zaslouží zvláštní pozornost

Izolace střechy je často tvrdým odborným oříškem. Je třeba minimálně zasahovat do konstrukce a zároveň zajistit dostatečnou vrstvu izolace i v nepřístupných místech. Mezi konstrukce lehčí patří vazníkové střechy. Zde není možné účinně rozprostřít vrstvu tepelné izolace z rohoží kvůli špatnému přístupu a složitosti dřevěných prvků. Jestliže ale použijeme systém foukané minerální vlny MAGMARELAX®, jsme schopni i takto složitou střechu účinně zateplit během několika hodin práce.

Náklady vás překvapí, nejsou totiž enormní

A jak tedy vypadá ekonomika? Aplikace této moderní a velmi efektivní izolace vůbec nemusí zatížit rodinný rozpočet. Existuje totiž Izolace na splátky! Úvěr lze ve spolupráci s firmou IP IZOLACE POLNÁ nastavit tak, že výše splátky je stejná jako uspořené prostředky za topení. Návratnost investice je rychlá, nepřesáhne 5 let. A pak už jenom spoříte. Máte-li pochybnosti, kontaktujte technického poradce firmy IP IZOLACE POLNÁ. Přijede, vše proměří, navrhne optimální postup a zajistí realizaci.

Kontaktujte nás. Jsme připraveni poradit, jak ušetříte tisíce ročně!

Více informací o foukané izolaci MAGMARELAX® naleznete na www.ippolna.cz.

O stropním systému MAGMARELAX® čtěte na http://www.ippolna.cz/stropni_system_MAGMARELAX.php

Autor: Komerční sdělení