fbpx

Energie do nového domu. Jak na to?0

Už při projektování nového domu je třeba počítat s připojením na energie. Žádná domácnost se v našich klimatických podmínkách neobejde bez elektřiny, ohřevu užitkové vody a bez zdroje tepla. Na co myslet a jak zavést energie do nového domu?

Vytápění rodinného domu

Značné procento z celkových nákladů na provoz rodinného domu padne na vytápění. Při projektování zdroje tepla je třeba rozlišovat, v jakém standardu bude dům postaven a jaký zdroj tepla jeho majitelé zvolí. Vedle tradičních kotlů na tuhá paliva se používají plynové kotle vyžadující plynovou přípojku, tepelná čerpadla nebo elektrické přímotopy.

S výběrem vytápění rodinného domu by měl staviteli poradit projektant. Kromě nákladů na vytápění je třeba zohlednit také obsluhu kotle, jeho nároky na údržbu, životnost tepelné zdroje, případně potřebu skladování topiva (dřevo, uhlí, pelety).

Reklama

Vytápění na Nazeleno.cz:

Ohřev užitkové vody a využití solární energie

Spolu s vytápěním domu je nutné vyřešit i ohřev vody. Jinou spotřebu teplé vody bude mít rodina s dvěma malými dětmi, jinou starší pár nebo jednotlivec. Vodu je možné ohřívat například v elektrickém bojleru, který by měl mít dostačující objem. Uspořit náklady na ohřev vody mohou solární kolektory. Ty sníží spotřebu energie na přípravu teplé vody zhruba o jednu třetinu.

Pokud je v rodinném domě využívaný energeticky náročný spotřebič, například bojler, přímotop nebo tepelné čerpadlo, může domácnost požádat o přidělení dvoutarifní sazby (dříve noční proud). Po část dne potom do zásuvek proudí levnější elektřina. Zvážit můžete také instalaci solárního systému pro ohřev vody. Například podle webu E.ON Rádce: „Vyrobí termické solární kolektory sloužící k ohřevu vody kolem 350 kWh/m²/rok elektřiny.“

Fotovoltaické panely o celkovém výkonu 1 kWp (zhruba 4 běžné solární panely) vyrobí ročně okolo 1 MWh elektrické energie. Elektřinu z fotovoltaických panelů lze v domácnosti zužitkovat běžným způsobem na provoz klasických elektrospotřebičů. „Vyrobenou energií je možné ohřívat vodu v bojleru, pohánět s ní bazénovou technologii, klimatizace, rekuperaci, ledničku či mrazák nebo ji spotřebovat na praní, mytí nádobí a další běžné úkony. Přebytky lze akumulovat a využívat je například večer, kdy už slunce nesvítí,“ uvádí Michal Meškán ze společnosti E.ON.

Připojení elektřiny a zemního plynu

O spotřebičích je rozhodnuto. Rodinný dům stojí, domovní instalace je vyřešena a zrevidována. Nyní je správný čas připojit elektřinu a zemní plyn, pokud bude v domácnosti také využíván. Připojení elektřiny a zemního plynu vyřizují distribuční společnosti. V případě elektřiny je to ČEZ, E.ON a PRE. U plynu je to E.ON, innogy a Pražská plynárenská. Na webech distributorů najdete on-line formuláře žádosti o připojení.

Do distribuční sítě elektřiny může být připojeno pouze odběrné místo, které splňuje technické podmínky stanovené vyhláškou. Posuzována je například lokalita a způsob připojení, výkon a příkon, ale i spolehlivost dodávky energie nebo rozvoj místní přenosové soustavy. Distributor zemního plynu rovněž posuzuje navrženou lokalitu, proveditelnost, plánovanou kapacitu i zamýšlený rozvoj přenosové soustavy.

Dodavatel elektřiny a zemního plynu

Zatímco distributor je daný místem, kde plánujete energii odebírat, dodavatele elektřiny a zemního plynu si můžete svobodně vybrat, například prostřednictvím některého on-line srovnávače cen. Distributorovi odešlete žádost o připojení do distribuční sítě a s dodavatelem uzavřete smlouvu o dodávkách. Vaší žádosti by měl distributor vyhovět do 30 dnů. Za další dva týdny by mělo být odběrné místo připojeno.

Autor: Jana Poncarová