Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Dřevostavby

Užitečné technologie v nízkoenergetických a pasivních domech

Úsporné bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí, není pouze moderním trendem. V duchu myšlenky „think globally, act locally“ funguje i společnost HK-DŘESTAV, která se zaměřuje na stavbu domů ze dřeva.

29. 09. 2014 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Dřevostavby je možné realizovat jako difúzně otevřené či difúzně uzavřené. Jde o prostupnost pro vodní páru skrz stěny domu. V čem jsou výhody a nevýhody difúzně otevřených a uzavřených konstrukcí?

Stavební systém na bázi dřeva je v současnosti nejrozšířenější konstrukční variantou především díky možnosti maximální přípravy stavby ve výrobě a rychlé montáži a dokončení stavby na staveništi. Nízkoenergetické dřevostavby lze vyrábět jako difúzně uzavřené nebo difúzně otevřené. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Difúzně uzavřené stavby

Snaha vypořádat se s vlhkostí proudící skrz obvodové konstrukce vytápěného objektu vedla ke vzniku pojmu difúzně uzavřené stavby. Proto byla vytvořena difúzní clona, která brání prostupu vodní páry do materiálu. Když se hodnota difúzního odporu této clony dostane do vysokých hodnot, nazýváme ji „parotěsná zábrana“. Pakliže je hodnota nižší, je vhodná spíše pro „difúzně otevřené“ skladby.

Difúzně otevřené stavby

V našich klimatických podmínkách, kdy jsou v zimním období výrazně odlišné teploty v interiéru a v exteriéru, je potřeba, aby stavba měla obvodový plášť, který vytvoří rozhraní. Uvnitř domu díky běžnému provozu vzniká vlhkost (koupání, vaření), která při „prodírání se“ ven může narazit na studený a suchý vzduch venku a vyrovnávání tohoto teplotního rozdílu může zapříčinit, že se v konstrukci začne hromadit voda.

Principem Diffu konstrukcí je umožnění prostupnosti plynů (vodních par) mechanismem molekulárního přenosu = difúze. Díky těmto novým řešením je možno stavět nízkoenergetické pasivní domy, které „dýchají“ i při zachování vysoké tepelné izolace.

Chcete-li se o firmě HK-DŘESTAV, která s novými technologiemi na rodinných domech pracuje, dozvědět něco více, prohlédněte si galerii realizací.

Související články

Tagy: Stavba a rekonstrukce, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Stavební materiál, Dřevostavby

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!